Sada je: 11 svi 2024, 07:55.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Ne referenciram se ja na tehničke probleme, već na suštinsku nemogućnost MS-a da Windowsove probleme "sporosti" riješi... i to je osnova za argument o superiornosti u "brzini" Linuxa nad Windowsima.

Ne govorim da Windowse nije moguće super podesiti i optimizirati, da su ujedno rasponzivni i zaštićeni od raznih gamadi... govorim da to nije "default" s kojim se korisnici sreću.

Kompatibilnost hardvera jest bolna točka Linuxa, no to je ovdje drugi par cipela. Nitko ne poriče da Linux "po defaultu" neće raditi dobro sa svim hardverom. Jasno da će se tada javiti neki forumaš i reći da on ima mašinu koja je super podržana na Linuxu, ali to nije "default" i to nije opća percepcija.

Da zaključim: ako će se Linuxu prigovarati da ne radi dobro sa svim hardverom s kojim rade Windowsi (iako su mogući slučajevi gdje sve super radi), onda je barem jednako fer priznati da su Windowsi u većini slučajeva zabloatani i spori u odnosu na Linux (iako su mogući scenariji gdje je sve podešeno tako da brzo radi).

EDIT: kad bi Linux bio po defaultu spor (u usporedbi s Win) i kad bi ga trebalo tweakati i podešavati da postane reponzivniji, onda bih sigurno priznao da Linuxu brzina nije vrlina... 8-)
Zadnja izmjena: 4ndY; 08 svi 2013, 11:30; ukupno mijenjano 1 put/a.
Razlog: dodana zadnja rečenica
A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'
Avatar
Moderator
Postovi: 4060
Moderator
Postovi: 4060
Pridružen/a: 15 svi 2008, 18:05
Lokacija: Hamburg, DE
Podijelio/la zahvalu: 111 puta
Primio/la zahvalu: 183 puta
Spol: M
OS: Fedora/KDE
max360se je napisao/la:Kad je Flash u pitanju, ja imam suprotno (skoro) iskustvo od tebe.
Chrome sa nekih 50-tak tabova u Windowsima i na Debianu radi dobro dok Flash ne pocne raditi probleme. Tada u Windowsima nema problema sa gasenjem dok kod Linux distre treba komp nasilno ugasiti jer je potpuno neresponzivan.
Prestao sam Chrome koristiti, sad koristim Firefox, imam u prosjeku 10 tabova otvorene ali kad je Flash u pitanju dok radi je dobro ali kad pocne raditi probleme onda je Linux distra neresponzivna. Mozes kucati sto hoces ne reagira i treba nasilno.
Ostale aplikacije i koristenje je kod Linuxau pravilu bolje i trosi se puno manje RAM-a.
Isto je laptop u pitanju.


Rješenje: ne koristi Flash :mrgreen: :zvizdi
A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'
Avatar
Moderator
Postovi: 4060
Moderator
Postovi: 4060
Pridružen/a: 15 svi 2008, 18:05
Lokacija: Hamburg, DE
Podijelio/la zahvalu: 111 puta
Primio/la zahvalu: 183 puta
Spol: M
OS: Fedora/KDE
Ja se dotičem tehničkog dijela priče jer mi je taj dio blizak s obzirom na osobne preferencije. Windowse gotovo da više i ne koristim i ako bih uspoređivao Win 8 s bilo čime bio bih potpuno nekompetentan jer ih nisam ni isprobao. Do sada sam uvijek isprobavao i instalirao nove verzije Windowsa, ali više nemam apsolutno nikakvu želju.

U doticaj s Windowsima dolazim jer prijatelji, rodbina i poznanici znaju da se kužim u kompjutere, koriste mahom Windowse i eto... još ih se nisam u potpunosti riješio (i korisnika i njihovih Windowsa), ali radim na tome. Ne, ne radim na način da ih prebacujem na Linux nego ih pomalo uvjeravam da više ne pratim sve skupa i nisam više osoba koju trebaju zivkati kad im nestane ikona Skypea i kad Nero neće da snimi 13 GB fotografija na CD medij. Zbog svoje sebičnosti i cijenjenja svog slobodnog vremena ne pada mi napamet da ikoga prebacujem na Linux. Neka uživaju u svojim Windowsima jer bolje ne zaslužuju...

Moja poanta je da ljudi moraju naučiti koristiti svoj komp bez obzira o kojem se OS-u radilo ako žele da im radi kako treba. Ne mislim da je Linux tehnički superiorniji u svemu. Naravno da je superiorniji po nekim drugim stvarima, ali o tim drugim stvarima ovaj put nisam govorio. Za te druge stvari većinu boli ona stvar i suvišno je o tome pričati. Zato sam se orijentirao na tehničku stranu i s te strane ne vidim neku generalnu superiornost Linuxa nad Windowsima. Ali to mi uopće više nije bitno i ne znam zašto sam se uključio u raspravu. U zadnje vrijeme uspješno ignoriram ovakve teme.

Tko ima volje, živaca i energije neka se nateže s ovcama, neka ih pokušava preobratiti. Ja sam vrlo blizu potpunog oslobađanja. Onaj tko želi neka dođe svojevoljno.
1986-1990: Commodore64 / 1990-1994: Amiga 500 / 1995-1996: Amiga 1200 / 1997-2001: N/A@home /
2002-2004: Windows98, XP /
2004-2005: Knoppix, Mandrake / 2005: Mandriva, Ubuntu / 2005-2009: LFS / 2009-2010: Mint /
2010-... Arch
Avatar
Moderator
Postovi: 3293
Moderator
Postovi: 3293
Pridružen/a: 01 pro 2010, 23:50
Lokacija: Nova Gradiška
Podijelio/la zahvalu: 122 puta
Primio/la zahvalu: 157 puta
OS: Arch/KDE, Debian/Armbian
Gogy je napisao/la:Pozdrav svima.

Evo jedan kraći osvrt odnosno zapažanje u razlikama performansi računala pod opterećenjem sa Windowsima i Linuxom. Vjerujem da ste svi iskusili tu razliku ali budući da mi na poslu imamo Windowse, jednostavno sam isfrustriran pa to moram podijeliti s vama.

Dakle u firmi svaki dan imamo otvorena dva browsera (ili dva prozora jednog browsera, ali većina nas koristi firefox i chrome odjednom). U svakom imamo otvoreno po 15-ak tabova sa prilično teškim contentima (razni grafovi itd), te su neki od tih web aplikacije rađene u omraženom flashu. Uz to imamo outlook spojen na microsoft exchange na kojeg stiže enormno puno mailova (razno-razni alerti itd.) i brtualno je spor. Također imamo otvoreno dvije instance Skype-a, Excel, u pozadini se vrti Kaspersky antivirus. Uz sve to, za razliku od ostalih kolega ja još radim kao part-time developer za neke interne aplikacije, što znači da mi treba aplikaciju za mysql, apache, php, neki IDE, mysql workbench, ftp client, poželjno neki grafički editor.

Kad to sve otvorim na Windowsima, sve je toliko ne-responzivno da je to frustrirajuće. Kolegama je sve sporo, ali meni je brutalno sporo. Praktički za svaki klik treba nekoliko sekundi da ga registrira, pa vrlo često prozori budu "not responding", pa čekaj da se odmrzne, pa se sruši, pa ponovno sve otvaraj.

Odlučio sam kod sebe na svom računalu probati stvoriti slično okruženje da vidim kako će se Linux ponašati pod takvim opterećenjem. Recimo da jedino što nemam je Outlook ali sve drugo postoji na Linuxu ili ima alternativa. Otvorio sam dakle dva browsera sa svim tim web based aplikacijama, i ove koje koriste flash, i ostale programe koje koristim na poslu ili njihove alternative, uključujuči ove što meni trebaju za development.
Prvo što me je zanimalo kolika je potrošnja resursa. Dakako, na Linuxu je potrošnja ram memorije za trećinu manja. Dok je postotak CPU potrošnje tu negdje (iako laptop na poslu ima jači procesor od mog računala). Jasno mi je da Windowsi drugačije hendlaju ram memoriju od Linuxa i znam da je bilo rasprava o tome. Ne uzimajući to uopće u obzir, razlika u brzini rada je drastična.
Ovdje su sve otvorene aplikacije responzivne i otvaraju se instantno bez ikakvog delaya. Pa čak i otvaranje dodatnih aplikacija nije puno sporije. Sustav se ponaša veselo kao da je tek bootan i da nema niti jedna dodatna aplikacija otvorena.

Osim toga, još jedan bolan proces na službenom laptopu je kada treba ići doma. Gašenje aplikacija i Windowsa traje enormno dugo. Toliko dugo da ga u zadnje vrijeme samo zaklopim pa ga doma ugasim jer mi se neda čekati toliko dugo se sve pozatvara.
Na Linuxu je sasvim druga priča. Kliknem desnim klikom neku aplikaciju u taskbaru -> close all, proces traje najviše sekundu i pol. Na Windowsima mi duže traje dobiti kontekstni menu desnog klika :)

Napominjem da na tom laptopu nemam nikakvih problema sa Windowsima. U normalnom radu kada nije pod tolikim opterećenjem radi savršeno.

Imate li vi kakva iskustva za usporedbu?


Ovo bi mogli objaviti u sekciji "Moj pogled", gdje iznosiš svoje iskustvo oko nečega, slično kao što je Vl@do radio par puta do sada.

Što misliš/mislite?
To avoid criticism ~ do nothing, say nothing, be nothing.
Avatar
Site Admin
Postovi: 7631
Site Admin
Postovi: 7631
Pridružen/a: 01 pro 2007, 18:12
Lokacija: Vinkovci, Hrvatska
Podijelio/la zahvalu: 273 puta
Primio/la zahvalu: 167 puta
Spol: M
OS: openSUSE TW
Općenito nije baš dobra praksa pljuvati konkurenciju. Za takvo što bi morao imati objektivne pokazatelje a ne samo osobni dojam. Jer ovako ispada samo kratka priča Linux fanboya. Bilo koji korisnik Windowsa bi ovaj tekst gore mogao razapeti u komentarima a mi njime ne bi ništa dobili. Osim što bi nas optužili da radimo click baitove.
Bolje se držati Linuxa.
Avatar
Site Admin
Postovi: 16079
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
Kao sto vec rekoh, kad vec rade usporedbu, neka bude konkretnija, a ne meni je windows spor dok je Linux brz. Moze se povuci neka paralela s DE/WM koji imaju slicne hardverske zahtjeve, slican princip rada ili sucelje npr KDE Plasma vs W7 Aero. Dakle, pod kojim uvjetima, na kakvoj konfiguraciji i takodjer je pozeljno vidjeti neki screenshot kao dokaz, ako cemo vec zahtjevati da usporedba bude smislena.

Gesendet von meinem Xperia Neo V mit Tapatalk 2
Slamd64
Slamd64
4ndY je napisao/la:
max360se je napisao/la:Kad je Flash u pitanju, ja imam suprotno (skoro) iskustvo od tebe.
Chrome sa nekih 50-tak tabova u Windowsima i na Debianu radi dobro dok Flash ne pocne raditi probleme. Tada u Windowsima nema problema sa gasenjem dok kod Linux distre treba komp nasilno ugasiti jer je potpuno neresponzivan.
Prestao sam Chrome koristiti, sad koristim Firefox, imam u prosjeku 10 tabova otvorene ali kad je Flash u pitanju dok radi je dobro ali kad pocne raditi probleme onda je Linux distra neresponzivna. Mozes kucati sto hoces ne reagira i treba nasilno.
Ostale aplikacije i koristenje je kod Linuxau pravilu bolje i trosi se puno manje RAM-a.
Isto je laptop u pitanju.


Rješenje: ne koristi Flash :mrgreen: :zvizdi


To je lako reci, ali Flash mi treba i ne mogu ga samo tako prestati koristiti.

drone je napisao/la:Zato sam se orijentirao na tehničku stranu i s te strane ne vidim neku generalnu superiornost Linuxa nad Windowsima. Ali to mi uopće više nije bitno i ne znam zašto sam se uključio u raspravu. U zadnje vrijeme uspješno ignoriram ovakve teme.

Tko ima volje, živaca i energije neka se nateže s ovcama, neka ih pokušava preobratiti. Ja sam vrlo blizu potpunog oslobađanja. Onaj tko želi neka dođe svojevoljno.


Tocno to, pogotovo boldano.
Lutherus je napisao/la:Ne postoje linuksi, postoji samo Linux i on je jedan i on je kernel.

Is Linux About Choice? || Pulsir - awesome blogging site :D
iv@n je napisao/la:Divide et impera i kako se kaže na latinskom da je ljudska glupost neuništiva.
Avatar
Postovi: 6781
Postovi: 6781
Pridružen/a: 06 lis 2011, 01:29
Lokacija: ~$
Podijelio/la zahvalu: 145 puta
Primio/la zahvalu: 58 puta
Spol: M
OS: Ovisi za sta
Gogy je napisao/la:Dakle u firmi svaki dan imamo ...


Mi u firmi koristimo iskljucivo Linuxe i Macove i jedini iritantni problem koji se ponekad dogadja jest Ubuntu update koji skrsi X.

4ndY je napisao/la:Ne govorim da Windowse nije moguće super podesiti i optimizirati, da su ujedno rasponzivni i zaštićeni od raznih gamadi... govorim da to nije "default" s kojim se korisnici sreću.

Slican "default" dozivljavaju i Ubuntu korisnici (unity Amazon search wtf?!?)

drone je napisao/la:U doticaj s Windowsima dolazim jer prijatelji, rodbina i poznanici znaju da se kužim u kompjutere, koriste mahom Windowse i eto... još ih se nisam u potpunosti riješio (i korisnika i njihovih Windowsa), ali radim na tome. Ne, ne radim na način da ih prebacujem na Linux nego ih pomalo uvjeravam da više ne pratim sve skupa i nisam više osoba koju trebaju zivkati kad im nestane ikona Skypea i kad Nero neće da snimi 13 GB fotografija na CD medij. Zbog svoje sebičnosti i cijenjenja svog slobodnog vremena ne pada mi napamet da ikoga prebacujem na Linux. Neka uživaju u svojim Windowsima jer bolje ne zaslužuju...


Same here :twisted: Dojadile su mi instalacije windowsa po kucama.
:mrgreen: Smile! It makes people wonder what you're thinking about... :mrgreen:
I am NaN, I am a free man!
Započnite svoje Linux iskustvo na http://wiki.open.hr
Avatar
Postovi: 1559
Postovi: 1559
Pridružen/a: 23 sij 2008, 11:51
Lokacija: ~/Croatia/Zagorje/Radoboj
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 18 puta
Spol: M
OS: GNOME 3
Suko je napisao/la:Općenito nije baš dobra praksa pljuvati konkurenciju. Za takvo što bi morao imati objektivne pokazatelje a ne samo osobni dojam. Jer ovako ispada samo kratka priča Linux fanboya. Bilo koji korisnik Windowsa bi ovaj tekst gore mogao razapeti u komentarima a mi njime ne bi ništa dobili. Osim što bi nas optužili da radimo click baitove.
Bolje se držati Linuxa.


U pravu si, da. Puno je tu čimbenika koje ne znamo (tipa specifikacije računala, instaliran softver i verzije, održavanje itd). Flame war neizbježno.
To avoid criticism ~ do nothing, say nothing, be nothing.
Avatar
Site Admin
Postovi: 7631
Site Admin
Postovi: 7631
Pridružen/a: 01 pro 2007, 18:12
Lokacija: Vinkovci, Hrvatska
Podijelio/la zahvalu: 273 puta
Primio/la zahvalu: 167 puta
Spol: M
OS: openSUSE TW
Ni slučajno to objavljivat. Cilj nam je promocija FLOSS-a, ali ne na način da blatimo "konkurenciju" i potičemo flame war ;)
ne treba nam negativni publicitet ;)
jedan loš glas uništi 10 pozitivnih
Avatar
Postovi: 8902
Postovi: 8902
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Podijelio/la zahvalu: 209 puta
Primio/la zahvalu: 245 puta
Spol: M
OS: Slackware

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.