Sada je: 29 ožu 2024, 05:34.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Brišu li ti creatori sve podatke sa diska prilikom izrade butaibilnog USB-a? (mislim na programe tipa Unetbootin i onaj Fedorin LiveUSB Creator)
Zna li netko ovo iz osobnog iskustva? Sa stopostotnom sigurnošću? Da se voljan kladiti u mjesečnu plaću?

Sestra mi pokrala sve USB-ove, ostao mi samo eksterni HDD, na kojem pak ima 150GB njenih podataka koje baš i ne smijem skuriti jer si je opet pokidala računalo pa čuva digitalne pizdarije kod mene, stoga mi je vrlo bitno znati odgovor na gornje pitanje jer bi se baš i ne prebacuje 150GB vamo-tamo.
Those who stand for nothing fall for anything.
Avatar
Postovi: 581
Postovi: 581
Pridružen/a: 16 svi 2013, 17:48
Lokacija: direktorska fotelja
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 31 puta
Spol: Ž
OS: Fedora
Ne razumijem baš pitanje, ali pokušati ću. Imam USB 16 GB i Multisystem. Ne moram brisati stick da bih stavio gore još koju live distru, dok god ima slobodnog prostora. Kada nema više mjesta, obrišem samo neku od distribucija i napravim mjesta za drugu/novu. Znao sam imati i nekih "digitalija" gore. Ostale su netaknute. Mislim da možeš to obaviti bez brisanja podataka, ali pričekaj još koji odgovor. Za druge creatore i unebootine nisam siguran.
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6141
Moderator
Postovi: 6141
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 224 puta
Primio/la zahvalu: 329 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
Brišu 100%.

Ako ima filesystem koji je moguce resize, pali gparted i napravi novu particiju, tako se nece obrisati podatci.
Postovi: 102
Postovi: 102
Pridružen/a: 17 tra 2013, 19:43
Podijelio/la zahvalu: 7 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
Spol: M
OS: Debian GNU/Linux
Unetbootin ili neki specificni liveUSB program100% sve brise, dok Multisystem ne nuzno. Kao sto Vl@do kaze, njime mozes dodavati ili oduzimati instalirane distre (multiboot) uz postojece podatke, ali kad tad ce ti nesto zastekati, pa ce ti pomoc jedino formatiranje - barem su takva moja iskustva.
Mozes i particionirati eksterni disk/USB stick, kako kaze krofna, ali ne znam koliko je to pametno. Negdje sam cak cuo da nije preporucljivo.
Ukratko, razmisli koliko volis sestru/cijenis njene digitalne pizdarije ili ipak pronadji kakav USB stick.

Sent from my Vip Racer III using Tapatalk 4 Beta
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
Pa zaprži distru na CD ili DVD a HDD ne diraj i svi sretni i veseli! ;-)
Avatar
Postovi: 633
Postovi: 633
Pridružen/a: 12 srp 2008, 08:20
Lokacija: Velika Gorica
Podijelio/la zahvalu: 5 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: SuSe 13.1, Ubuntu studio
Davor je napisao/la:Pa zaprži distru na CD ili DVD a HDD ne diraj i svi sretni i veseli! ;-)


Ovo nije bila opcija jer netbook nema cd drive :)

Hvala na odgovorima, uspjela sam natjerati sestru da mi vrati jedan stick! Ali zgodno za znati za ubuduće da briše sve.
Those who stand for nothing fall for anything.
Avatar
Postovi: 581
Postovi: 581
Pridružen/a: 16 svi 2013, 17:48
Lokacija: direktorska fotelja
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 31 puta
Spol: Ž
OS: Fedora
Unetbootin briše sve sa *particije* na koju instaliraš u slučaju da instaliraš na usb disk ili flash (ali ne ako instaliraš na interni hard disk). Moraš resizati staru particiju i napraviti još jednu na koju instaliraš live pomoću unetbootina (pri instalaciji pazi da odabereš pravu particiju). Bitno je da prilikom resizanja makneš boot flag sa stare particije a postaviš ga na novoj ako nije već automatski postavljen (meni se BIOS zblesira kad naleti na više aktivnih particija na istom uređaju - možda to ne vrijedi za sve biose.) To i činjenica da unetbootin promijeni MBR ujedno znači da sa stare particije nećeš moći bootati ako imaš na njoj neki sustav, ali ćeš normalno moći do podataka kad podigneš live sa druge particije.

Ako želiš instalirati live a da uopće ne diraš postojeće podatke i particije može i to. Instaliraš GRUB na usb, kopiraš iso image distre na usb i onda ručno podesiš grub, tj. u grub.cfg menuentry upišeš parametre za bootanje s iso imagea. Ti su parametri drugačiji za svaku distru a možeš ih pronaći tako da mountaš iso image pa u syslinux folderu u .cfg datotekama pronađeš te parametre (uz malo sreće jer ima svakakvih configa). Evo uputa:
http://www.pendrivelinux.com/install-grub2-on-usb-from-ubuntu-linux/
To je sve isprobano i dobro radi (osim što za manjaro linux još nisam uspio pogoditi boot parametre. :place)
"Hodor bre foobar"
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.