Sada je: 14 svi 2024, 19:08.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

http://www.fsf.org/campaigns/oldoldodf.html

Još 2008. Hrvatska je prihvatila ODF, i sjećam se da sam imala točni link na normu o kojoj se radi. Kako god da sad pretražujem tu stranicu, direktno ili guglanjem, nema šanse da nađem.

Ima li netko link na normu odf sa stranica HZN?

A zašto mi to treba? Pa da imam nešto kvazislužbeno kad krenem spamat državne službe za dokumentima u odt formatu... **** ih docx (tiskanica2, tiskanica3 i takve svinjarije).

EDIT: to je norma ISO/IEC 26300:2006, ali svi linkovi na nju na hzn su mrtvi...
EDIT2: aha... http://www.hzn.hr/UserDocsImages/pdf/CjenUsl.pdf pface
Those who stand for nothing fall for anything.
Avatar
Postovi: 581
Postovi: 581
Pridružen/a: 16 svi 2013, 17:48
Lokacija: direktorska fotelja
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 31 puta
Spol: Ž
OS: Fedora
mist je napisao/la:
A zašto mi to treba? Pa da imam nešto kvazislužbeno kad krenem spamat državne službe za dokumentima u odt formatu... **** ih docx (tiskanica2, tiskanica3 i takve svinjarije).



Nisu državni službenici ništa krivi: njih nitko ništa ne pita nego se odluka o softveru koji će se koristiti donosi ili u ministarstvu ili u upravama javnih poduzeća. Sami državni služebenici vjerojatno na komjutorima imaju već gotove uzorke svih dokumenata i onda ih samo ispune podacima i pošalju ti ih.

Možeš ti njima slati dokumente u ODF-u ali ćeš si samo stvoriti probleme ako Word, Excel itd. pogrešeno interpretiraju neki tvoj dokument.

Inače, što se tiče državne birokracije, javnih poduzeća i drugih upravnih tijela na svim nivoima (od države do općine), mislim da se Microsoft čvrsto ukopao u njima i da ga više nije moguće lako istjerati iz njih.

Microsoft se našao u pravo vrijeme na pravom mjestu, i bez obzira na to što sad i drugi (pretpostavljam) nude kompletan softverski paket kao i Microsoft, sad je vjerojatno državi preskupo da izbaci Windowse a stavi Linux.
Dok radi, ne diraj!
(If it ain't broken, don't fix it)
Postovi: 222
Postovi: 222
Pridružen/a: 01 stu 2009, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
Znam da nije do državnih službenika, ali ako se dovoljno puta pita - možda se nešto i promijeni. Ne tipkaju oni te dokumente svaki put nego su dostupni po stranicama ministarstava, i kad ih već postavljaju, nek postave i u otvorenom formatu.
I nije Windowsi-Linux, nego open document format u kojem može i noviji MS Office spremati, i koji je od 2008. norma.
I to nije privatna korespondencija dvoje ljudi nego službeni dokument ili tiskanica, koji trebaju firmama - privatnim u komunikaciji s tijelima državne uprave, i država ne bi smjela tražiti da privatnik ima program ili štoveć samo jednog proizvođača kako bi mogao komunicirati s državom. Za ovo postoji naziv i zakonom je zabranjeno.
Those who stand for nothing fall for anything.
Avatar
Postovi: 581
Postovi: 581
Pridružen/a: 16 svi 2013, 17:48
Lokacija: direktorska fotelja
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 31 puta
Spol: Ž
OS: Fedora
mist je napisao/la:Znam da nije do državnih službenika, ali ako se dovoljno puta pita - možda se nešto i promijeni. Ne tipkaju oni te dokumente svaki put nego su dostupni po stranicama ministarstava, i kad ih već postavljaju, nek postave i u otvorenom formatu.


Super ideja, samo što teško da će se to ikad realizirati. Jedino ako uključimo javne medije u to pa se novinari raspišu o toj temi ili nacionalne tv kuće snime nekoliko priloga.

mist je napisao/la:I nije Windowsi-Linux, nego open document format u kojem može i noviji MS Office spremati, i koji je od 2008. norma.


Jedno je teorija a drugo je stvarni život.
Evo, ja radim u jednom jako velikom javnom poduzeću (na poslovima koji nemaju baš puno veze s informatikom), ali svi koristimo stare XP i stari Word koji ne zna raditi s docx-om. Međutim, ogromna većina dopisa koje dobijemo su u docx-u. E onda možeš mislliti kad će, uz takvu organizaciju, uvesti ODF.

mist je napisao/la:I to nije privatna korespondencija dvoje ljudi nego službeni dokument ili tiskanica, koji trebaju firmama - privatnim u komunikaciji s tijelima državne uprave, i država ne bi smjela tražiti da privatnik ima program ili štoveć samo jednog proizvođača kako bi mogao komunicirati s državom. Za ovo postoji naziv i zakonom je zabranjeno.


Opet, jedno je teorija a drugo je stvarni život.
Kad javno poduzeće u kojem ja radim raspiše neki natječaj, firme koje se jave na njega svoje nacrte moraju dostaviti u dwg formatu, a uz to mogu i u pdf-u ali je dwg obvezan za nacrte. Dakle, onaj tko se hoće javiti na taj natječaj mora imati AutoCAD.
Dok radi, ne diraj!
(If it ain't broken, don't fix it)
Postovi: 222
Postovi: 222
Pridružen/a: 01 stu 2009, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
Nisam AutoCadist, ali Wikipedia kaže ovo:

DWG (DraWinG) is a binary file format used for storing two and three dimensional design data and metadata. It is the native format for several CAD packages including DraftSight, AutoCAD, IntelliCAD (and its variants) and Caddie. In addition, DWG is supported non-natively by many other CAD applications.
DraftSight is zero-cost CAD software from Dassault Systemes that lets users create, edit and view DWG files. There are no open source viewers for DWG files, although the LibreDWG[1] project is working on free software libraries for DWG.

Stoga, nisi ograničen na samo jednog proizvođača. Jedna osoba tu na forumu se baš raspitivala o DraftSightu i radi u njemu (ima svoju firmu?), očito je taj program za nešto.

Ne treba kretati megalomanski. Dovoljno je samo poslati pristojan mail u kojem se traži određeni dokument u odt formatu.
A i tekstovi koji nisu namijenjeni uređivanju, nek ih pobogu počnu spremati u pdf-u.

I nevezano uz sve ovo, strašno mi je zanimljivo kako internet bankarstva raznih banaka rade na svim mogućim računalima, konfiguracijama, OS-evima i preglednicima, i nema potrebe za instalacijama točno određene verzije jave ili flasha ili nečeg. Baš ću probati i preko mobitela (ne aplikacija, nego direkt na stranicu). A internet bankarstvo mora ipak zadovoljavati neke standarde i biti sigurno.
S druge strane, pogledaj eRegos, ePoreznu, eZdravstveno... Ovo eZdravstveno ne mogu natjerat da proradi, a i ako se približim tome, pokida eRegos... Jedno hoće ovakvu javu, drugo hoće onakvu javu, treće je aplikacija, jedno ne radi u Firefoxu, drugo preporučuje Chrome, pa neće u IE9 uopće otvoriti stranicu... Raspašoj samo takav!
Those who stand for nothing fall for anything.
Avatar
Postovi: 581
Postovi: 581
Pridružen/a: 16 svi 2013, 17:48
Lokacija: direktorska fotelja
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 31 puta
Spol: Ž
OS: Fedora
@mist, samo daj i nemoj se zamarati s normama, pošalji im dopis u ODT-u i ako se nešto budu bunili reci da kod tebe sve dela i da je problem kod njih.. i ja sam kod sebe prije cca 1,5 godinu za sve dokumente koje pišem uveo ODT i postigao sam dvije stvari:
1. svi na poslu izbjegavaju sjesti za moj PC jer im je čudan pa nema opasnosti da ga netko zarazi guranjem USB stikića
2. svi koji nisu htjeli ODT dokument su ga dobili u zaključanom PDF-u pa ga nisu mogli naknadno koristiti za c/p nego ako su željeli moje misli su morali napraviti dvije stvari.. ili prepisivati iz PDF-a ili prihvatiti ODT..

.. i da, na početku će ti biti pakleno, šefići i oni koji se tako osjećaju će te stiskati sa svih strana no da se izdržati ;)
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11359
Site Admin
Postovi: 11359
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 665 puta
Primio/la zahvalu: 1023 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Haha dobra fora!

Moram iskoristiti ovo, "ne znam u čemu je problem, kod mene sve radi, mora da je problem kod vas".
Those who stand for nothing fall for anything.
Avatar
Postovi: 581
Postovi: 581
Pridružen/a: 16 svi 2013, 17:48
Lokacija: direktorska fotelja
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 31 puta
Spol: Ž
OS: Fedora
Pa ništa ne lažeš i petljaš, rekla si istinu :-D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11359
Site Admin
Postovi: 11359
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 665 puta
Primio/la zahvalu: 1023 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
mist je napisao/la:Haha dobra fora!

Moram iskoristiti ovo, "ne znam u čemu je problem, kod mene sve radi, mora da je problem kod vas".

Hehe, predobro! Najbolje prolaze oni koji se prave blesavi... ;)
I da, svako malo isprepadaj okolinu sa "strasnim virusima"
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
mist je napisao/la:I nevezano uz sve ovo, strašno mi je zanimljivo kako internet bankarstva raznih banaka rade na svim mogućim računalima, konfiguracijama, OS-evima i preglednicima, i nema potrebe za instalacijama točno određene verzije jave ili flasha ili nečeg. Baš ću probati i preko mobitela (ne aplikacija, nego direkt na stranicu). A internet bankarstvo mora ipak zadovoljavati neke standarde i biti sigurno.
S druge strane, pogledaj eRegos, ePoreznu, eZdravstveno... Ovo eZdravstveno ne mogu natjerat da proradi, a i ako se približim tome, pokida eRegos... Jedno hoće ovakvu javu, drugo hoće onakvu javu, treće je aplikacija, jedno ne radi u Firefoxu, drugo preporučuje Chrome, pa neće u IE9 uopće otvoriti stranicu... Raspašoj samo takav!


Ako nisi imala priliku koristiti digitalni potpis što FINA nudi onda ne znaš što te čeka, ovo gore je još super. Svaka od ovih gore ima drugi zahtjev, i uvijek skoro ispunjavanje jednog polomi nešto drugo. A u kompatibilnost između java verzija ni ne želim ulaziti. Najbolje je kad pošalješ upit nekima od njih da li smiješ napraviti nadogradnju verzije jave. Poruka uredno ode negdje u void :lulz

Znam da su na spomen Windows 7 (64-bit) gledali u čudu, mogu misliti kako tek gledaju na spomen Linux-a. Ako ne griješim jedino ZABA netbanking ima službenu podršku za Linux (neka me netko ispravi ako griješim).
Avatar
Postovi: 53
Postovi: 53
Pridružen/a: 21 kol 2013, 21:38
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 8 puta
Spol: M
OS: Debian 8 / Windows 7

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.