Sada je: 11 svi 2024, 14:44.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

mist je napisao/la:
+Tenja je napisao/la:Znam da su na spomen Windows 7 (64-bit) gledali u čudu, mogu misliti kako tek gledaju na spomen Linux-a. Ako ne griješim jedino ZABA netbanking ima službenu podršku za Linux (neka me netko ispravi ako griješim).


Pa jel potrebna službena podrška ako sve radi od prve, bez podešavanja, instalacija i doinstalacija, i to na mojoj slobodnoj Fedori (znači nemam ništa vlasničkog gore)? Dosad sam isprobala PBZ, Erste, ZaBa i RBA bankarstva.


@nicky je spomenuo ono što ja nisam a to je poslovni korisnik :pogled_dolje Erste je super obzirom da ne koristi "divlje" dodatke za pretraživače, nema jave, minimum komplikacije. Podrška prvenstveno iz perspektive firme, tada ako nešto ne radi a nemaju službenu podršku onda si "Sam sa sobom", a to nije dobro ako netko čeka uplatu/isplatu :hihi

Hypo i FINA koriste TeamViewer za davanje udaljene podrške, sad zamisli da ti se spoje na Fedoru, mislim da bi osoba s druge strane samo ovako izbeljila oči :sokiran Ovo je samo komentar koliko su i privatne tvrtke spore u prihvaćanju linux korisnika u poslovnom svijetu.

Najgore je to što sve više i više državnih sustava koristi resurse od FINA-e za neke stvari, a to radi očajno loše pface
Avatar
Postovi: 53
Postovi: 53
Pridružen/a: 21 kol 2013, 21:38
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 8 puta
Spol: M
OS: Debian 8 / Windows 7
+Tenja je napisao/la:Ovo je samo komentar koliko su i privatne tvrtke spore u prihvaćanju linux korisnika u poslovnom svijetu.


Problem je što u ovako postavljenoj situaciji, Linux kod nas ni ne može zaživjeti u poslovnom svijetu. Tu gdje ja radim su strašno zainteresirani za Linux (zbog cijene, naravno), ali problem je u tim državnim svinjarijama - moraš imati bar jedno računalo s Windowsima kako bi riješio eRegos i njemu slične.

Dalje, ponuda knjigovodstvenih programa koji rade na Linuxu je mizerna - knjigovodstveni program nije nešto što napraviš danas i zaboraviš sutra. Ako se taj program ne usklađuje redovito sa zakonodavstvom, ne vrijedi ti ga ni imati.

Zatim, program za vođenje nekakve proizvodnje (iako postoje moduli za neke knjig. programe koji i to rade, ali nisu dobri) - svaka proizvodnja je jako specifična, i to su najčešće oni stari programi u Clipperu koji imaju .bat na desktopu i ne rade na ničem poslije WinXP. Međutim, jednom kad firma krene raditi u jednoj takvoj svinjariji, teško je prebacivati se na nešto drugo.

POS i fiskalizacija... Po mogućnosti POS koji bi bio vezan s tim knjig. programom - učitavanje prometa i sl. Gotovo pa nepostojeće na Linuxu.

Jedino što si od slobodnog softvera firme mogu dozvoliti jest LibreOffice i taj odf, i onda se susretnu s ovakvim divotama: Isprintam ja tu vražju Tiskanicu2.docx i onda me šalter-baba na zavodu pita zašto tako ružno izgleda, da ne mogu tako nositi... pface Ajd, LO4+ ima malo bolju podršku za docx, ali to nije bit stvari.

Da je država ikad tražila ovakve stvari:
podaci moraju biti predani samo na Traxdatinim CD-ima
zvati podršku možete samo s T-Comove mreže
papir na kojem se printa mora biti IQ
e-mail s kojeg šaljete mora biti samo naziv.firme@xx.t-com.hr
- svi bi rekli kakve su ovo svinjarije i nastala bi pobuna.
Međutim, kad se ista ta stvar radi na softverskoj razini, a onda je to ok, jer svi ionako koriste Windowse i MS Office, šta se ti tu sad buniš.

Zamislite dokument o interoperabilnosti: do 2013. treba omogućiti i korisnicima predavanje podataka na DTK-ovim CD-ima, ili onima iz Kauflanda. Sva ministarstva će do kraja godine početi primati pozive i od korisnika koji koriste druge operatere. Smiješno, ne?
Those who stand for nothing fall for anything.
Avatar
Postovi: 581
Postovi: 581
Pridružen/a: 16 svi 2013, 17:48
Lokacija: direktorska fotelja
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 31 puta
Spol: Ž
OS: Fedora
CD je super, pojedine državne institucije i dalje šalju podatke na disketama pface
Avatar
Postovi: 53
Postovi: 53
Pridružen/a: 21 kol 2013, 21:38
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 8 puta
Spol: M
OS: Debian 8 / Windows 7
Jel prežive te diskete put? meni se od 5 disketa 3 sigurno pokvare u prijenosu osima ako nisu u tvrdom kužištu i osigurane od trešnje. Koji je to bio suludo nepouzdan medij :(
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Jedan pozitivan primjer: mirovinsko.hr
http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?id=752

Sve tiskanice su u pdf formatu u koji se može upisivati tražene podatke.*
Jedino mi nije jasno zašto M1P, M2P i M3P isto nisu na popisu skidabilnih tiskanica (kao što je slučaj sa tiskanicom2 i tiskanicom3 u HZZO), nego tu primaju samo onu varijantu iz knjižare.

Minus: pdf čitač izjednačavaju s Adobe Readerom i nude direktan link za skidanje
Al' ajd, nećemo pretjerivati... Nisu docx-ovi. :-D

EDIT: a evo i jako loš primjer: http://www.mint.hr/default.aspx?id=7936
Super mi je ovaj detalj: Obrazac se ispunjava isključivo na računalu. U protivnom će se smatrati nevažećim.
Pdfi nisu editabilni.

*skinite si, ispunite i odnesite ovu tiskanicu:
http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?ID=858
Jednostavan način za dobivanje potvrde o stažu koju će vas prije ili poslije tražiti iz knjigovodstva firme (sadašnje ili buduće).

@shrike: a CD je kao pouzdaniji? Krivo ga pogledaš, odmah se izgrebe i odbija daljnju suradnju. :pogled_dolje
Jedva čekam da ta tehnologija u potpunosti krepa. Radije bi da imam još 5 USB ulaza na mjestu gdje je CD player.
Those who stand for nothing fall for anything.
Avatar
Postovi: 581
Postovi: 581
Pridružen/a: 16 svi 2013, 17:48
Lokacija: direktorska fotelja
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 31 puta
Spol: Ž
OS: Fedora
Mislim da bi bilo super da, ako imaš vremena/volje, napišeš jednu malu sagu za LZS, nešto kao "Avanture stručnog referenta: Bitka za otvorene formate u Hrvatskoj", ili "Kronike nedosljednosti i nekompatibilnosti formata u hrvatskim institucijama" :D

Onako, u više nastavaka - kako što otkriješ, možeš napisati, slično kao što si ovdje provela malo istraživanje. Moglo bi čak biti korisno ljudima, da znaju gdje što mogu naći i u kojem formatu, a možda i dođe do nekih very important ljudi, pa će se malo zapitati što i kako rade pogrešno. Super pišeš :thmbs-up , a čini mi se da te ovo križarenje ipak malo i zabavlja, na neki mooožda malo mazohističan način :D

mist je napisao/la:Jedva čekam da ta tehnologija u potpunosti krepa. Radije bi da imam još 5 USB ulaza na mjestu gdje je CD player.


Mislim da neće još dugo. Ultrabookovi nisu više toliko nova stvar; ponekad mi se čini da ima više njih nego "običnih" notebooka na tržištu, a nemaju CD/DVD čitač.
Avatar
Site Admin
Postovi: 6502
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
Lokacija: Online
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 631 puta
OS: Kubuntu & Fedora
shrike je napisao/la:Jel prežive te diskete put? meni se od 5 disketa 3 sigurno pokvare u prijenosu osima ako nisu u tvrdom kužištu i osigurane od trešnje. Koji je to bio suludo nepouzdan medij :(


Mene zanima trošak na godišnjoj bazi i kako je isplatljivije od cd medija ili recimo krptiranog maila :hmm
Avatar
Postovi: 53
Postovi: 53
Pridružen/a: 21 kol 2013, 21:38
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 8 puta
Spol: M
OS: Debian 8 / Windows 7
Abzeenth je napisao/la:Mislim da bi bilo super da, ako imaš vremena/volje, napišeš jednu malu sagu za LZS, nešto kao "Avanture stručnog referenta: Bitka za otvorene formate u Hrvatskoj", ili "Kronike nedosljednosti i nekompatibilnosti formata u hrvatskim institucijama" :D

Onako, u više nastavaka - kako što otkriješ, možeš napisati, slično kao što si ovdje provela malo istraživanje. Moglo bi čak biti korisno ljudima, da znaju gdje što mogu naći i u kojem formatu, a možda i dođe do nekih very important ljudi, pa će se malo zapitati što i kako rade pogrešno. Super pišeš :thmbs-up , a čini mi se da te ovo križarenje ipak malo i zabavlja, na neki mooožda malo mazohističan način :D

Super ideja, svakako podrzavam! :thumbs
@ mist - imas odlican stil i puno iskustva s ovim problemima. Jako bi nam dobro dosao ironicni osobni pogled ovog tipa na portalu. Vecina nas prica o formatima u drzavnoj upravi, a malo tko ima stvarnih problema pri sluzbenoj korespodenciji
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
Hvala na pozivu, ali mene je panično strah publike.
Ovak mi je ok trkeljat po forumima, ali da napišem članak koji bi ljudi kao čitali, svisnula bih prvu noć od muke. :(

(inače, uvid u moja remek-djela inače ima samo obitelj i prijatelji, ali ja vjerujem da oni to ni ne pročitaju, pa je ok).
Those who stand for nothing fall for anything.
Avatar
Postovi: 581
Postovi: 581
Pridružen/a: 16 svi 2013, 17:48
Lokacija: direktorska fotelja
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 31 puta
Spol: Ž
OS: Fedora
Šteta, ali dobro, nije bed. To je bio samo prijedlog ;)
Avatar
Site Admin
Postovi: 6502
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
Lokacija: Online
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 631 puta
OS: Kubuntu & Fedora

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.