Sada je: 29 ožu 2024, 06:40.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pozdrav svima,

trenutno se nalazim u nekoj manjoj dilemi, pa sam htio da se malo posavjetujem i čujem tuđa iskustva i mišljenja.

Naime, trenutno radim kao nekakva vrsta "Level 1 IT Technician/Support-a" (u windows okruženju), posjedujem CCENT certifikat, i namjeravam nastaviti svoju IT karijeru u Linux vodama.

Linux koristim već duže vrijeme kao svoj primarni OS, dobro se snalazim u CLI-u, te i sam OS solidno poznajem (prolazio sam kroz nekoliko video treninga i pročito sam dosta štiva). Iskustva oko administracije imam manje jer nisam imao baš neke prilike da ga dobijem :S

Pored toga se u zadnje vrijeme bavim dosta sa Python programskim jezikom, prošao sam nekoliko MOOC-eva vezanih uz Python i usmjerio ga na Web development/Django.

Sad tražim vaše mišljenje, što mi se više isplati, što bi bilo bolje, kako da se usmjerim:
- RHCSA ili LPIC-1?
- Linux sysadmin - općenito ili Python/Web developer?

Nemojte mi samo reći "što više voliš" ili "što ti više paše"...

P.S. riba sam u horoskopu pa sam zbog toga i ovako neodlučan po ovom pitanju :)
Postovi: 5
Postovi: 5
Pridružen/a: 01 tra 2013, 13:32
Lokacija: Odzak, BiH
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Lubuntu
Ufff.. dobro je da nisi blizanac, e tek bi onda vidio što je dilema :lol:

dobrodošao :pc-vesel
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Napravi Lpic-1, jeftiniji je, polaže se iz 2 djela, svaki plaćaš odvojeno, i još ti suse prizna i njihov cert ako im dojaviš svoj LPIC ID, pretraži malo ovaj forum, tako da dobiješ materijala za CV, po sistemu 2 za 1 :D

RHCSA, je ispit sa kojim nema za.... tamo nejdeš nabadati, tamo ideš ako znaš, jel nemaš vremena razmišljati "pa možda ovako il onako", i skuplji je puno u startu. To se u pravilu odnosi na sve RH certove, ali naravno isti su više cijenjeni.
To all you "rvacki pravopis" haters, we're gona blow your planet up
we got death star(death star)
and you know that we got it(death star)

Darth Spellingius :D
Avatar
Postovi: 125
Postovi: 125
Pridružen/a: 03 ožu 2011, 18:18
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
Spol: M
OS: mint14Cina/Centos6
Imamo temu o certifikatima i tečajevima, pročitaj malo i potraži po njoj ako već nisi, možda nađeš nešto korisno. ;)
Ovisno o tome kako će se ova tema širiti, možda ju spojimo s tom već postojećom.
Avatar
Site Admin
Postovi: 6502
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
Lokacija: Online
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 631 puta
OS: Kubuntu & Fedora
Znaš što? Njbolje ti je ovako: pogledaj ponude za posao i prebroji koliko ih traži jedan a koliko drugi certifikat i na tome baziraj odluku. TO što je lpic jeftiniji i lakši je i dalje bačen novac i vrijeme ako nikome nije stal odo tog čuda (tj. nje stalo primarno). Dosta oglasa što sam vidio uvijek ima nešto u stilu rhcsa nužno + neki drugi zgodno.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Certifikati imaju smisla samo ako vec imas to radno mjesto i firma ti zeli platit. Ako neki oglas trazi certifikat onda trazi i iskustvo u tom polju.
Avoid the Gates of Hell. Use Linux!
Avatar
Postovi: 400
Postovi: 400
Pridružen/a: 13 sij 2009, 12:57
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 15 puta
Spol: M
OS: openSuse 11.3
tartaglia je napisao/la:Certifikati imaju smisla samo ako vec imas to radno mjesto i firma ti zeli platit. Ako neki oglas trazi certifikat onda trazi i iskustvo u tom polju.


To nije istina. Brdo firmi u inozemstvu će uzeti i nove mlade ljude.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
shrike je napisao/la:
tartaglia je napisao/la:Certifikati imaju smisla samo ako vec imas to radno mjesto i firma ti zeli platit. Ako neki oglas trazi certifikat onda trazi i iskustvo u tom polju.


To nije istina. Brdo firmi u inozemstvu će uzeti i nove mlade ljude.


I ja mislim tako. Mozda grijesim ali, misljenja sam da je certifikat potrebniji nekome ko trazi posao vec nekome ko ima posao i radi vec nekoliko godina kao npr. sysadnim. Ja i kad se budem prijavljivao na neki drugi posao, trazio bi nekakvu 'junior' poziciju jer imam odredeno znanje, sto dokazuje verificirani certifikat, no malo iskustva.
Postovi: 5
Postovi: 5
Pridružen/a: 01 tra 2013, 13:32
Lokacija: Odzak, BiH
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Lubuntu
Nisam proučavao tematiku, pogotovo ne kako je vani. Ali što sam vidio i doživio tokom rada i potrage za poslom otprilike odgovara ovim razmišljanima: http://www.codinghorror.com/blog/2007/0 ... atter.html
Ali ovo se uglavnom odnosi na developere.

The certification alphabet is no substitute for a solid portfolio; you should be spending your time building stuff, not studying for multiple choice tests. But that doesn't mean they're worthless, either. I don't think certifications get in the way, as long as you can demonstrate an impressive body of work along with them.
Avoid the Gates of Hell. Use Linux!
Avatar
Postovi: 400
Postovi: 400
Pridružen/a: 13 sij 2009, 12:57
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 15 puta
Spol: M
OS: openSuse 11.3
Moram priznati da je moje iskustvo debelo ograničeno isključivo na mrežne certifikate i Microsoft/redhat admin stvari u Austriji i Njemačkoj. Kako stoje stvari sa programerskim/web certifikatima nemam pojma. Unutar tog konteksta, brdo firmi će te uistinu zaposliti sa samo CCNP/CCNA certifikatima. Naravno, IT industrija je pomalo bizarna pa češ recimo kao programer moć naći posao i to dobro plaćen samo sa srednjom školom ali i sa brdo iskustva (znam više takvih ljudi), no za mreže ti je certifikat zapravo UVIJET. Znam da zvuči bizarno, ali kada sam tražio posao vidio sam brdo ponuda za razne mrežne admine u kojima su ccna/ccnp bili jedini uvijet, dok fakultet (pa čak ni srednja) uopće nije bio. Tu sada treba specijalno napomenuti da recimo u Austriji fakultet nije uvijet za baš sve poslove (dok kod nas čistačica mora imati minimalno bakalar). Recimo, ako se traži neki obični teničar u energetskom postrojenju uvijet će biti srednja tehnička škola tog smjera, ne magisterij/doktorat sa vozačkom za Mig 31 i 10 godina isukstva. To me dosta iznenadilo jer baš kao što je za dosta mrežnih poslova ccna/np bio uvijet, tako je za dosta tehničkih poslova bio uvijet tehnička srednja škola određenog profila.
Od tih mrežnih, dosta nije imalo "Minimalno Iskustvo (tm)" ili nešto takvo. Moja teorija zašto je tome tako je zbog toga što malo ljudi ide u generalnom admin smjeru sa edukacijom, pogotovo sa ozbiljnim interesom sa mrežama. Većina se napali da će biti programer i zarađivati zilijune (valjda), tak oda ovo drugo ne zvuči baš seksi.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 10 gostiju.