Sada je: 29 ožu 2024, 07:13.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pohađao sam sate "Informatike" u:

nisam pohađao
9
14%
osnovnoj školi
9
14%
srednjoj školi
20
30%
oboje
28
42%
 
Ukupno glasova : 66

Re: "Informatika" u školama
11 stu 2013, 22:14
@medojedni
I tablet obavezno mora biti surface
Zadnja izmjena: max360se; 11 stu 2013, 23:16; ukupno mijenjano 1 put/a.
Lutherus je napisao/la:Ne postoje linuksi, postoji samo Linux i on je jedan i on je kernel.

Is Linux About Choice? || Pulsir - awesome blogging site :D
iv@n je napisao/la:Divide et impera i kako se kaže na latinskom da je ljudska glupost neuništiva.
Avatar
Postovi: 6781
Postovi: 6781
Pridružen/a: 06 lis 2011, 01:29
Lokacija: ~$
Podijelio/la zahvalu: 145 puta
Primio/la zahvalu: 58 puta
Spol: M
OS: Ovisi za sta
Re: "Informatika" u školama
11 stu 2013, 22:30
@medojedni, :thmb-up
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Re: "Informatika" u školama
11 stu 2013, 22:31
Dobra, Medojedni.. moga bi je "forkat"! :D
Arch Linux Install Script (zastarjela verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6725
Moderator
Postovi: 6725
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 338 puta
Primio/la zahvalu: 406 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Re: "Informatika" u školama
11 stu 2013, 23:30
Zakon! :thumbs
Avatar
Site Admin
Postovi: 16079
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
Re: "Informatika" u školama
12 stu 2013, 02:06
Ovaj radio button je neprikladan jer sam ja pohađao i u osnovnoj i u srednjoj i sada na faksu pohađam. osnovna qbasic, srednja C++, sada na faksu C# i C++
I don't want to be a human. I want to see gamma rays, I want to hear x-rays and I want to smell dark matter. I want to reach out with something other than this prehensile paws and feel the solar wind of a super nova flowing over me.
Avatar
Postovi: 1975
Postovi: 1975
Pridružen/a: 19 srp 2011, 22:39
Lokacija: wonderland
Podijelio/la zahvalu: 8 puta
Primio/la zahvalu: 38 puta
Spol: M
OS: Debian 7 Wheezy
Re: "Informatika" u školama
12 stu 2013, 08:01
Mi u osnovnoj nikad culi za informatiku. Tek u 3,4 razred srednje i to tehnicke skole. Sramota za edukacijski sustav. Srecom doso na FER i preporodio se. Ak cu ikad djece imat odo ja u Finsku, jebes drzavu koja nemoze djeci pruzit ni osnovnu edukaciju.
Postovi: 13
Postovi: 13
Pridružen/a: 14 lis 2013, 20:48
Lokacija: Karlovac/Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta
Spol: M
OS: Gentoo GNU/Linux - i3wm
Re: "Informatika" u školama
12 stu 2013, 08:03
Lijep pozdrav svima!

Pojasnit ću vam stanje u školama iz prve ruke, pošto radim kao prof. informatike u gimnaziji.
:kava

Postoji nekoliko uzroka nekorištenju open source programa u školama.

Prvi je svakako naše drago prepametno ministarstvo i nadređene nam institucije poput AZOO-a (Agencije za odgoj i obrazovanje). Prije svega tu je neraskidivi sporazum o licenciranju MS softvera, no o tome se već pisalo i to svi znaju.

Svi su se nastavnici dužni stručno usavršavati, pa tako i nastavnici informatike. No, na stručnim se skupovima forsira Microsoft, pogotovo ga guraju određene savjetnice iz AZOO-a na državnim skupovima. Također tu su natjecanja, međutim u kategoriji razvoj softvera sponzor je - Microsoft. Učeniku koji napravi nešto koristeći open source alate gotovo je nemoguće doći na državno natjecanje.

Problem je i u tome što nastavici koji su završili pedagoške fakultete (tipa nešto+informatika) većinom nisu toliko stručni kao oni koji su završili FER, ETF ili FOI i trebali bi se više usavršavati u području struke. Takvi nastavnici većinom i rade u osnovnim školama.

Veliki problem je i s udžbenicima, u kojima su opisani isključivo MS alati. Također za prirodoslovno-matematičku gimnaziju za 2. i 3. razred imate izbor od samo 2 udžbenika - Pascal ili C. Iako je možda lakše roditeljima, nama je u informatici veliki problem što se sada udžbenici biraju svake 4 godine i nema promjene udžbenika u tom razdoblju.

Sve to međutim nije nikakvo opravdanje, jer zapravo u konačnici sve je na nastavnicima. Učiteljica koju je netko spomenuo (u smislu - neka ti tata kupi Word :nee ) propustila je izuzetnu priliku na ovom primjeru pojasniti djeci kakav je to odt format datoteke, što je Open/Libre office, što znači otvoreni kod itd. Najlakše je prepustiti se i raditi isključivo prema udžbeniku i koristiti ono što ti MZOS ponudi. U konačnici mnogi nastavnici to i rade jednostavno zato jer su potplaćeni i ne vide zašto bi se potrudili malo više kad ih se svako malo kažnjava smanjenjem plaće te oduzimanjem dodataka i prava koji su ionako bili premalo za iskazani trud. Među nastavnicima se ne pravi razlika, nažalost isto je i onima koji se trude i onima koji rade na način "nitko me ne može toliko malo platiti koliko ja mogu malo raditi".

Iako se svi susrećemo s navedenim problemima, mi odvažniji ih nastojimo zaobići. Konkretno - moji učenici ne uče MS windows već radimo operativne sustave, cilj je znati raditi na bilom kojem i znati razliku između windowsa i linuxa. Ne učimo MS Word nego obradu teksta... Sadašnji prvi razredi učiti će programiranje u Pythonu ili C++, ovisi opet o tome hoće li MZOS odobriti određene udžbenike ili neće. (cilj je programiranja naučiti određene postupke, metode i algoritme te ih znati primjeniti u problemskim zadacima, a ne nabubati naredbe nekog programskog jezika). Četvrti razredi uče baze podataka koristeći SQL (MySQL) i web programiranje radeći u PHP-u. Na izbornoj nastavi već radimo Python.

Ljetos sam radio recenziju novog udžbenika za opće gimnazije u kojem se konačno uz Microsoftove programe spominje i Linux te Libre Office kao alternativa. Još uvijek čekamo da izađe pravi udžbenik s FLOSS programima, i nekog tko će ga napisati.

Zanimljivo je što se nitko nije sjetio činjenice da je informatika u osnovnim školama izborni predmet, čak manje važna od vjeronauka, za što su podjednako krivi i MZOS i roditelji. Da nije tako možda bi bilo i većeg izbora i udžbenika i sadržaja u nastavi informatike.

Znam veliki broj nastavnika koji razmišljaju i rade na sličan način stoga vjerujem da je slučaj s učiteljicom u prvom postu tek izuzetak.
Postovi: 1
Postovi: 1
Pridružen/a: 12 stu 2013, 06:48
Lokacija: Vinkovci
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 14 puta
Spol: M
OS: Linux Mint
Re: "Informatika" u školama
12 stu 2013, 08:33
danrak je napisao/la:Problem je i u tome što nastavici koji su završili pedagoške fakultete (tipa nešto+informatika) većinom nisu toliko stručni kao oni koji su završili FER, ETF ili FOI i trebali bi se više usavršavati u području struke. Takvi nastavnici većinom i rade u osnovnim školama.

Veliki problem je i s udžbenicima, u kojima su opisani isključivo MS alati.


Slažem se, nastavnici su vrlo neinformirani - ne samo oko open source alternative, već i oko elementarnog pristupa Windowsu, MS Officeu i hardveru. Kreativni način rješavanja problema neću ni spominjat... :kava :cenzura
O tom smo problemu naveliko raspravljali po forumu, pa se nema smisla više živcirati oko gluposti.
Očito je da smo vezani željeznim ugovorima s MS-om. Očito je i da mjerodavno ministarstvo, državna uprava, pa čak i županijski savjetnici zaduženi za usavršavanje forsiraju vlasnička rješenja. Ipak, MS je izuzetno velik sponzor, jelte.
Međutim, kao najveći problem bih ipak istaknuo neznanje samih nastavnika. Plan i program, kao i sadržaj rada za informatiku (barem u osnovnim školama) je izuzetno fleksibilan i može se jednostavno prilagođavati. Djecu ne zanima programiranje (za sada se radi Logo i Qbasic); to im je izuzetno nejasno i apstraktno. Mnogo je važnije da znaju suvereno vladati operativnim sustavom i datotekama, koristiti Office paket (pisanje i uređivanje teksta, tablice i grafikoni, te izrada prezentacija), te naučiti osnove multimedije (kreiranje kratkih video-clipova, obrada slika, stvaranje i objava jednostavnih web stranica).
Ovo nisu nikakve posebne radnje koje traže isključivo MS-ove alate i specifična znanja i vještine vezana baš za njih. Udžbenici jesu prilagođeni Windowsu i Officeu, razlike u odnosu na način rada na Linuxu su minimalne.
Krivim isključivo nastavnike i njihovui neinformiranost.
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
Re: "Informatika" u školama
12 stu 2013, 16:30
Slazem se, ali sam protiv toga da se programiranje zapusti. Treba djeci pokazati i nauciti ih programirati i to sto ranije to bolje. QB i Logo su ok za to bili do sada. Sada bi QB trebao zamijeniti Python ili mozda Go, a Logo bi mogao zamijeniti Scratch ili mozda jos bolje RoboMind. Tu bi se klinci zabavili i naucili nesto.


FLOSS udjbenik. Za to bi se moralo naci par osoba koje vole FLOSS i koje rade na nekom doktoratu. Ima li tu takvih ? :zamisljen
Lutherus je napisao/la:Ne postoje linuksi, postoji samo Linux i on je jedan i on je kernel.

Is Linux About Choice? || Pulsir - awesome blogging site :D
iv@n je napisao/la:Divide et impera i kako se kaže na latinskom da je ljudska glupost neuništiva.
Avatar
Postovi: 6781
Postovi: 6781
Pridružen/a: 06 lis 2011, 01:29
Lokacija: ~$
Podijelio/la zahvalu: 145 puta
Primio/la zahvalu: 58 puta
Spol: M
OS: Ovisi za sta
Re: "Informatika" u školama
12 stu 2013, 16:48
opet ponavljam jer me očito nitko ne doživljava, floss udžbenik se i piše te na njemu radi jasna benčić iz hulka. Ako bi stvarno bilo ljudi za aktivni rad ona će to sigurno ultra cijeniti.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 14 gostiju.