Sada je: 16 tra 2024, 18:39.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

herr grof je imao kojekakvih ideja i volje za odradbom.... neke je i odradio, neke nije, ali herr grofu su se određene stvari smučile i do određene mjere je "izgorio", pa se herr grof sada bavi svojom udrugom koja veze nema s Linuxom, ali u pozadini rad te udruge zasnovan je na sličnim načelima na kojima počiva i FLOSS i fino nam ide...

Ali, hvala, ja se FLOSS-om tako aktivno kao nekada više neću baviti. ;)
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
Eto ga na,,, a ja već išao skupljati cigle koje bi išli bacati na izloge tih kočničara ,,, :)

Znači izgorio entuzijazam. Razumijem vas jer je to već tisućama godina stara pojava da mnogi moraju izgoriti da bi se nešto pomaklo nabolje... A i stvari su tako posložene da će korpoacije i politika pružiti ogroman otpor ako samo i pomisle da bi im to moglo umanjiti njihov kolač....

Ako se stari plam vrati, ja znam di ima cigli za bacanje ..... :-D
Max Bunker
Max Bunker
Kaj velite za Munchen, ?

Najbolje u svemu tome mi je sto je lova umjesto na licence išla na placanje osoba koje su to provele i na taj način je ostvarena višestruka korist, od radnih mjesta do love koja se vrti u lokalnom gospodarstvu.
Jedino nisam skonto ono da je to neka prilagodjena distra koji bu sad oni sami sebi odrzavali.

Kako bi to bilo za provesti u Hrvatskoj ? Nemoguca misija.. Ili ipak... :-)
Max Bunker
Max Bunker
Kazu autoriteti da je to nemoguce provesti u Hrvatskoj.
A zasto? Because of reasons.
Avatar
Site Admin
Postovi: 16079
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
Da, nama je sve cudno i neizvedivo.
Neznamo s cestama, aerodromima, šumama,
vodama, slovima, brakovima..
Čak ni očigledno dobre stvari koje smanjuju ovisnost o drugima, smanjuju ulaganja u hardwer, stvaraju radna mjesta, zadrzavaju kkapital u drzavi.. ni to neznamo ili nećemo sprovesti.

Čast autoritetima, ja mislim da bi bilo moguće. Vjerujem da iza svih tvrdnji da je to nemoguce stoji mix interesa raznih, ili je to strah, ili nedostatak vjere u nase mogucnosti.

Nisam nesto strucan u linuxu, ali vi koji jeste, recite, da se sve te desetine miliona koje godisnje bukvalno poklonimo znate vec kome, da se svi ti milioni uloze u par stotina strucnjaka, zasto nebi i u nas se to moglo provesti u par godina... Pa bolje da tisucu ljudi ima deset godina vrhunsku placu koju ce trositi u CRO nego da tom lovok potpomazemo nekog stoput bogatijeg od nas...
Max Bunker
Max Bunker
Ma naravno da se moze! Cak stovise!
Imamo mladih i pametnih ljudi koji bi ovo znali provesti.
Ali nepotizam, korupcija i nebriga za sve drugo osim svojih interesa, koji su u idealnoj mjeri kombinirani u nasim vladajucim strukturama cine to da je bilo sto pametno u nasoj drzavi nemoguce sprovesti.
Avatar
Site Admin
Postovi: 16079
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
Vladajući cine samo ono sto moraju (osim ako je u pitanju njihov direktni interes) , sto znaci da ih treba natjerati, Jedna jaca marketinska kampanja i suočavanje sa preciznim i tocnim činjenicama koje nebi bilo moguce ignorirati i opravdavati zakaj se ne poduzima nesto u tom smjeru.

Nisam do kraja shvatio onaj njemački primjer. Oni suprilagodili nneku distru i zaposlili tim ljudi da o tome brini, razvijaju dalje, pišu zakrpe... ?? Koliko je to komplicirano izvesti, da stvarno ne ovise o nekome drugome,. Pa to bi značilo nova distra, serveri za nadogradnje... Da li bi na taj način ovisnost o microsoftu mogla biti zamijenjena ovisnoscu o debianu, ubuntu... ? Postoji li nacin stvarno da se razvije takva prilagodjena distribucija i uz svoj tim ljudi da su potpuno neovisni o mogucim ucjenjivacima bilo koje vrste ? Ne govorim o autocadu već o onih 99,9 _% sluzbenika koji u biti drljaju dopise, mailove, unose u baze podataka....,znaci onaj najnizi i najjednostavniji oblik rada na računalima....

Kad na ovom forumu čitam vidim ljude sa ogromnim znanjem i nekako mi se cini da kad bi im neko dao sto miliona kuna i rok od par godina, da bi oni to mogli izvesti... Da bi bilo teško, bi, nije bilo lako biti istrazivac u doba kolumba, nije bilo lako biti partizan 1941, nije bilo lako biti zenga 1991, pa se ipak uspjelo.... :-)
Max Bunker
Max Bunker
sto se tice vendor locka, u tome i je prednost open sourcea, kod je dostupan i legalan za promjene, tako da ne mozes postati ovisan o vendoru, well, barem ne ako koristis siroko prihvacene tehnologije sa velikim communityem..
...."Have you mooed today?"...
..It’s that time of the decade: I’m reinstalling Debian..
Avatar
Postovi: 5678
Postovi: 5678
Pridružen/a: 28 vel 2009, 16:36
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 41 puta
Na vlasti i u politici općenito su debelokožni oportunisti koji se time bave iz osobnog interesa. Oni koji nisu takvi ne doguraju daleko u tom sportu.
Jedino što ih tjera u akciju je prikupljanje političkih bodova kojima sebe održavaju na vlasti. To rade racionalno. Što više bodova uz što manje rizika i truda. Više truda ide u prikrivanje vlastite nesposobnosti nego u upravljanje.

Tako da nije čudno što ne žele gurati slobodni softver, za koji skoro nitko u HR nije čuo i nikoga nije ni briga. To nije racionalno ponašanje s njihove pozicije. Slobode koje daje FOSS, ljudima uglavnom nisu bitne u radu (rijetko tko sam mijenja nabavljeni softver a dijeljenje je kod nas i tako "slobodno"). Vlastodršci nisu u stanju uvesti reda ni u informatiku kojom trenutno upravljaju a kamoli da mijenjaju sustav iz osnove.

Promjene će doći jedino iz naroda, najčešće od studenata, zato Microsoft dobro plaća ljude koji to prepoznaju i razvijaju strategije da se to ne dogodi ili da se barem uspori. Indoktrinacija i rezanje sloboda u korijenu tj. u obrazovanju.
Ali ja sam siguran da će se FOSS nastaviti širiti polaganim, prirodnim slijedom okolnosti, usprkos svim zaustavljačima i konzervama, i da će jednog dalekog dana postati prevladavajući oblik razmišljanja, ne samo u informatici.
Vjerojatno sam u krivu, kao i obično. :(
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Nisi u krivu, jer nazalost svaka vlast tako funkcionira.
Dvadeset godina sam gledao taj sistem iznutra radeci u jednom ministarstvu i agencijama.
Uz dobru argumentaciju, koja bi tim vlastodršcima pokazala da oni u biti i nebi bili na nekom gubitku, mozda bi se nesto i moglo. Samo onaj dio love koji nepovratno napusti državu bi se usmjerio na ekipe koje bi to držale u životu, a to znaci vise radnih mjesta, i lova cirkulira tj trosi se ovdje. Problem: i sad dosta lljudi radi u CRO i prima plaću koju ovde troši,azaradjuju zahvaljujuci vlasnickom softweru. U biti i nije problem, radili bi i dalje samo na drugim softwerima, primali bi pplaću, a lova koja je išla na licence bi se mogla rasporediti u nekaj korisnije. Cak da si guzonje za taj visak love pokupuju audije u sisku, opet bi i to bio kakvi takvi korak naprijed...
Povijest pokazuje da su sve te velike promjene dugo i pomno planirane i realizirane, tako da sam misljenja da tu stihija nebu puno pomogla. Mnogi su me ovdje kritizirali zbog mog stava da mislim da jedino neka centralizirana i dobro organizirana udruga-tvrtka-i sl bi mogla tako nesto gurati kvalitetno i na dugi period. Mislim da tako velike promjene zahtijevaju vrhunski pripremljene zahvate, edukacije, marketing, javne tribine, medije, mitinge.,sredstva,,,, i nevidim kako bi se to sve stihijski odigralo a bez sposobne ekipe koja bi to sve osmislila organizirala i provela....
Android je dobar primjer: bazicno linux, na jeftinom hardweru, i obavlja skoro pa sve kaj treba ogromnoj vecini korisnika. Mailovi, surfanje, multimedija, socijalne mreže, to je plafon vecine ljudi i smartphoni i tableti to sve mogu, a i prodajne statistike kazu sve o tome. E ali iza tog koncepta stoji.... Naravno da je njima cilj zarada, ali je fini primjer kako se promjene odradjuju....

Gledam hulk, pa openhr... Svasta tamo ima, od suradnje s vladom do zvucnih titula i cak nekakve sudove časti ili sl, medjutim ja nigdje nevidim konkretne njihove aktivnosti koje bi ili jesu urodile opipljivim rezultatima. Mozda i grijesim u svezi ovog zadnjeg ali ako i grijesim onda je to samo zbog neinformiranosti pa se unaprijed ispricavam ako su nesto i postigli a meni nije poznato.
Cak mislim da sam u jednoj staroj emisiji dobro jutrohhrvatska vidio uvazenog clana sa ovog foruma, i super mi je bio taj prilog.
Max Bunker
Max Bunker

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.