Sada je: 29 ožu 2024, 14:33.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Provao sam, izbaca mi:
Kod: Označi sve
can't open rfkill control device no such file or directory


neznam dali spamam ovu temu, ali u lsmod mi nema ath9k_htc ni ath9k modula. A sa naredba:
Kod: Označi sve
iwconfig lo scan
lo      no wireless extensions


Ako imate koji predlog još, ili da večeras ponovo pretražujem google ili ću staviti drugu distru.
Avatar
Postovi: 1799
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Lokacija: Zaljev svetaca
Podijelio/la zahvalu: 69 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
vision je napisao/la:@shrike

provao sam kernel na Pc (Debian Squeeze), al bez nekog uspjeha sa ath9k a i zamrzne se nakon min (provao sam i jedan svoj koji sam spremio: wifi radi, ali se odmah zamrzne slika). Kernel 2.6.32 radi bez problema sa "acpi=off" ali ne mogu nikako wifi usb osposobiti da radi, a nemam ethernet modul.

Jeli se bolje prebaciti na Debian 7? Tamo mi je radio wifi, ali imam neki osjećaj da pc-u mnogo bolje prija 6ica.


Staviš acpi_osi=Linux acpi_blacklight=vendor (ako si sa "acip=off" mislio na onaj redak iz /etc/default/grub

I ath9k moraš posebno ili ukompajlirat ili naknadno kompajlirat ko modul, više nedolaze po defaultu, dolaze na debianu, ali ne sa onim kernalom kaj nudi čika Linus.
Avatar
Postovi: 57
Postovi: 57
Pridružen/a: 16 srp 2013, 13:03
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 7 puta
Spol: M
Krunoslav je napisao/la:Staviš acpi_osi=Linux acpi_blacklight=vendor (ako si sa "acip=off" mislio na onaj redak iz /etc/default/grub

Da nakon što podignem sustav, ali nakon instalacije Debiana ili neke druge distre (osim Slackware) moram editirat grub meni i upisati acpi=off , jer bez toga mi izbaca kernel panic ili se zamrzne.

Kad taj pc ima samo wifi usb (koji sa tim kernelom ne radi), u obzir dolazi ručno instaliranje paketa potrebnih za kompajliranje, a tu treba živaca za instaliranje zavisnosti. Pročitao sam sve to, većinu uradio i onda izgubio volju, nema veze i hvala na bilo kojoj pomoći!!
Avatar
Postovi: 1799
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Lokacija: Zaljev svetaca
Podijelio/la zahvalu: 69 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
Pozdrav .
Imam početnička pitanja glede linux kernela, pa ako mi je autor teme , ili neki drugi znalac , voljan odgovoriti i pomoći da to bolje razumijem.
Malo me buni sam taj naziv kernel , da li novi kernel znači da je to nova verzija linuxa ili kako bi se to najlakše shvatilo ?? Što je sve sadržano u kernelu ? Koristim linux mint cinnamon 17 , i iz priložene slike se vidi koji kernel koristim i koji kerneli su mi dostupni za instalaciju. Da li se to uopće radi, kada se radi, je li to uopće potrebno raditi ako mi sve dobro šljaka ? Ako odlučim instalirati npr taj najnoviji kernel, što mogu očekivati od poboljšanja a što od pogoršanja , i da li je za instalaciju dovoljan samo klik na INSTALIRAJ ili je to tek početak ? Ako nešto tada nebude radilo, ima li načina za povratak na staro ? Ako instalacija prođe glatko i da sve šljaka, trebam li još štogod poduzeti , npr nekako obrisati stari kernel ( kako ) ili neku drugu radnju ? Eto, ako tko ima volje da mi malo približi tu priču o kernelima.... :-D
Privitak/ci
kernel.jpeg
(106.97 KiB) Preuzeto 15 put/a.
Max Bunker
Max Bunker
tex.vileer je napisao/la:Ako nešto tada nebude radilo, ima li načina za povratak na staro ? Ako instalacija prođe glatko i da sve šljaka, trebam li još štogod poduzeti , npr nekako obrisati stari kernel ( kako ) ili neku drugu radnju ?

Prilikom učitavanja sustava pojavi ti se popis svih kernela koji su instalirani. Podiže se onaj posljednji (najnoviji), ako ne odrediš drugačije. Strelicom dolje možeš učitati neki od starijih kernela koji su ti radili prije nadogradnje na novi.
Nemoj brisati stare kernele dok nisi 100% siguran da ti novi radi kako treba na svim aplikacijama, a ako baš želiš možeš ih izbrisati u synapticu.
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6141
Moderator
Postovi: 6141
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 224 puta
Primio/la zahvalu: 330 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
Kernel ili jezgra os-a zaduzena je za komunikaciju s hardverom. U njemu su driveri i ostatak low-level softvera.

Ako ti sve radi OK ne preporucam prčkanje jer su eventualni dobici mizerni
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
tex.vileer je napisao/la:Ako odlučim instalirati npr taj najnoviji kernel, što mogu očekivati od poboljšanja a što od pogoršanja , i da li je za instalaciju dovoljan samo klik na INSTALIRAJ ili je to tek početak ?

@Bertone: viewtopic.php?f=1&t=8475&start=290#p218530

@tex.vileer:

nije loše da se zanimaš o tome kako kompajlirati kernel, ali msm da nisi pročitao tekst koji je Vl@do napisao: http://www.linuxzasve.com/od-prosjecnog ... ja-kernela ;
nemoj da očekuješ nzm ni ja neku razliku ako uspiješ kompajlirati najnoviji kernel, ali i ne škodi provati, možeš neke stvari naučiti, a i pripremi se da neće sve raditi iz prve (oće ako poznaješ svoj hardver i uključiš ono što ti treba).

I kompajliranje se radi u CLI, GUI je samo xconfig, upisivanje nešto naredbi i onda u zavisnosti koliko slab hardver imaš čekaš dok se to ne odradi, nakon toga instaliraš kernel i isprobaš.
Avatar
Postovi: 1799
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Lokacija: Zaljev svetaca
Podijelio/la zahvalu: 69 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
Također, da, nova verzija kernela znači da imaš novi linux. to nije nova distribucija linuxa, već linux. Stvar je u tome da kolokvijalni temrin "linux" označava zapravo GNU, a linux je tek jezgra (kernel) koji se može shvatiti kao funkcionalno isto što i motor, jedino što ovdje svi zovu distre po motorima umjesto po ostalome.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
...i pogledati obavezno https://www.youtube.com/watch?v=kR6P0GueyVA gdje je dobro objašnjeno kako su nastali svi ti pojmovi.
@shrike, sorry on O.T.
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6141
Moderator
Postovi: 6141
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 224 puta
Primio/la zahvalu: 330 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
Vl@do je napisao/la:...i pogledati obavezno https://www.youtube.com/watch?v=kR6P0GueyVA gdje je dobro objašnjeno kako su nastali svi ti pojmovi.
@shrike, sorry on O.T.


Jel dobar film? :-D
@shrike.. također :mrgreen:
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.