Sada je: 04 svi 2024, 23:22.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pozdrav! Koristim Mint 13 xfce sa 3.2 kernelom,ako stavim najnoviji 3.13 da li će biti razlike u nečemu ? Kakva su poboljšanja kod 3.13 da li će performanse biti bolje ? Pišite nešto o ovome,također bi mi dobro došle komande za promjenu kernela,mada ih znam skoro sve ali eto :-D :-D :-D
Postovi: 13
Postovi: 13
Pridružen/a: 09 ožu 2014, 14:23
Lokacija: Mostar
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Mint 13 XFCE
radi li ti sve sa kernelom 3.2? ako je, ne mijenjaj kernel.
Avatar
Postovi: 8902
Postovi: 8902
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Podijelio/la zahvalu: 209 puta
Primio/la zahvalu: 245 puta
Spol: M
OS: Slackware
Ako s kernelom sve radi - ne diraj!
I kod mene Mint 13 Xfce vozi na 3.2 i sve radi ko prvog dana. Iskustva po forumu pokazuju da ti se neće se dogoditi baš nikakvo poboljšanje performansi, jedino ćeš možda moću upogoniti neki komad hardvera koji nije prepoznat s postojećim kernelom. Čak štoviše, postoji realna opasnost da ti se skrše grafički drajveri ili xorg ili oboje. Osim same činjenice da ćeš koristiti novi kernel, nemaš baš previše razloga za nadogradnju. Ni to ni ne bi trebalo biti važno osim ako na njemu ne želiš nešto mijenjati, patchirati ili eksperimentirati...
A koje to komande za promjenu kernela znaš?
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
a i ženske ti ne padaju na "mačko, iman ti ja novi kernel. znaaš kako je dobar...", tako da nema nijednog objektivnog razloga za prelazak. jbg, subjektivnih razloga moš nać koliko oćeš :D
Avatar
Postovi: 8902
Postovi: 8902
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Podijelio/la zahvalu: 209 puta
Primio/la zahvalu: 245 puta
Spol: M
OS: Slackware
:lulz :thmbs-up
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
Detaljne novosti o kernelima, promjenama i poboljšanjima u pojedinim verzijama možeš pročitati npr. ovdje:
https://lwn.net/

Potpisujem sve što su kolege prije mene napisali - nema potrebe za promjenom kernela ako ti na verziji koju sad imaš sve radi. Ja isto imam Mint 13 i prije nekog vremena sam bila blesava i htjela imati "najnoviji" kernel, pa mi na njemu nije radio wireless i vjerojatno još sto drugih stvari. pface Drži se tog što imaš; to je LTS verzija s razlogom.
Avatar
Site Admin
Postovi: 6502
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
Lokacija: Online
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 631 puta
OS: Kubuntu & Fedora
Eh, čemu takva malodušnost od strane iskusnih korisnika? Ako čovjek želi promijeniti kernel, neka se upusti u to! Sjećam se uz to i često ponavljane definicije: Linux je jedan i Linux je kernel, pa dakle igrajmo se kernelom... Da skratim priču, osobno doista u to nisam još ulazio, ali sam jednom naletio na uputu koja mi izgleda korisna i niže je navodim.

Kod: Označi sve
If in the outside chance you feel you need to upgrade your kernel for any particular reason, this is how you do it THE EASY WAY. Note that this guide requires no compiling and works for Mint and Ubuntu only (it's probable that this works for other Ubuntu derivatives, but I haven't tested it and can therefore offer no opinion).

- 1 - Go to this website http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/ and you'll see a huge directory tree of kernels. Find the directory for the kernel you want/need and click on it.

- 2 - In each of these directories you're going to see "BUILD.LOG", "CHANGES", three items that begin with "linux-headers", two that begin with "linux-image" and one that begins with "linux-source". The "BUILD.LOG", "CHANGES", and "linux-source" are completely unimportant right now. We're only worried about "linux-headers" and "linux-image".

- 3 - Download and then install the following IN THIS ORDER: first get the linux-headers file that ends with "all.deb". Second get the linux-headers file that ends with "i386.deb" or "amd64.deb" depending upon what architecture you need. Finally get the linux-image file that ends with "i386.deb" or "amd64.deb" again depending upon what architecture you need. Honestly it doesn't really matter what order you download them in, but you need to make absolutely sure that you install them in this order.

- 4 - Reboot your computer and you're done.
Avatar
Postovi: 1070
Postovi: 1070
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 88 puta
Primio/la zahvalu: 150 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
nije malodušnost nego oprez. čemu oprez? pa, ako mu je to jedini os kojeg koristi, i smrda ga (da se ne izrazim neprimjereno), tko će biti kriv??
ja ne želim snositi niti dio potencijalne krivice.
Avatar
Postovi: 8902
Postovi: 8902
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Podijelio/la zahvalu: 209 puta
Primio/la zahvalu: 245 puta
Spol: M
OS: Slackware
rudar je napisao/la:Eh, čemu takva malodušnost od strane iskusnih korisnika? Ako čovjek želi promijeniti kernel, neka se upusti u to!


Nije to baš malodušnost, nego više...prevencija :D Uvijek nešto može poći po zlu, kako kaže Murphy, a ako se to dogodi, dio krivnje će sigurno pasti i na nas, jer nismo dovoljno dobro objasnili postupak ili tako nešto :D

EDIT: lol, salkof me pretekao :D sad ispadne da sam ga kopirala, a ustvari je to bio "great minds think alike" slučaj :hihi
Avatar
Site Admin
Postovi: 6502
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
Lokacija: Online
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 631 puta
OS: Kubuntu & Fedora
salkof je napisao/la:nije malodušnost nego oprez. čemu oprez? pa, ako mu je to jedini os kojeg koristi, i smrda ga (da se ne izrazim neprimjereno), tko će biti kriv??
ja ne želim snositi niti dio potencijalne krivice.


Apsolutno, korisnik je sam odgovoran za svoje postupke. To stoji. Ali, ako baš želi probati, onda neka izvoli. Evo, osobno koristim Debian Testing i LMDE, kojima se kernel s vremena na vrijeme lagano mijenja. I to katkad izaziva neželjene posljedice (znamo što je sve bilo s bežičnom BCM43142, ali ispao je sretan svršetak). Međutim, promjene su neizbježne... ma koliko nam bile neugodne. Možda baš zato nije loša ideja da im sami krenemo ususret!
Avatar
Postovi: 1070
Postovi: 1070
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 88 puta
Primio/la zahvalu: 150 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.