Sada je: 19 tra 2024, 23:10.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Ne vidim u čemu je frka da čovjek kompajlira svoj kernel ?
Ako mu novi neće radit, vrati se u stari i sve je ok ;)

Samo kompajliranje kernela na debianu i debian based distrama nije neki problem ( $ make deb-pkg ) naredba, ali da se namjesti ono osnovno što vam zaista treba, tu treba malo volje.

Za lijene, ako vam sve radi ok, samo kopirajte trenutno postojeci config i prebacite u novi kernel :thmb-up
Postovi: 220
Postovi: 220
Pridružen/a: 29 tra 2013, 15:21
Lokacija: /dev/urandom
Podijelio/la zahvalu: 6 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: M
OS: Arch Linux - Debian Sid
jedino radim kompajliranje novog kernela kad mi je prijeko potreban zbog neke funkcionalnosti koju donosi ili kad želim prilagoditi kernel svom stroju i malo ga tako "poboljšati"; za učenje/vježbu/isprobavanje uvijek su tu virtualne mašine, a ne produkcijski stroj :)
Avatar
Postovi: 38
Postovi: 38
Pridružen/a: 25 vel 2014, 14:17
Lokacija: Nuštar, HR
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
Spol: M
OS: Debian Stretch, Cinnamon
Da se samo malkice nadovežem na ono što je vision rekao par postova prije, neće se jednako naučiti ako se radi na OS-u koji ti je prijeko važan i koji se koristi svakodnevno, i na onom za koji znaš da ako ga potrgaš da ti nije važan i da može stajat tako danima.

Ovako će se napravit veća priprema i više će bit čitanja da se odradi sve kako spada, a ne ako prođe prođe ;)
Postovi: 220
Postovi: 220
Pridružen/a: 29 tra 2013, 15:21
Lokacija: /dev/urandom
Podijelio/la zahvalu: 6 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: M
OS: Arch Linux - Debian Sid
oprosti, ali ovo što si napisao je prilično nemudro. zašto? zato što korisnik ne želi razvaliti sustav pa da mora reinstalirati ili gubiti vrijeme na bilo koju radnju ne bi li vratio sustav u predrazvaljeno stanje.
bolje mu je da, ako bašbaš mora imati novi kernel, igra se na nekom ne-kritičnom stroju i OS-u jer u slučaju sr*nja, može nesmetano nastaviti raditi, a s tim se igrati kad uhvati vremena ;)
kvalitetnu pripremu za te korake može izvesti i za OS/komp koji mu nije kritičan ;)
kreatoru teme, budi pametan i preispitaj vlastite želje i potrebe i donesi odluku u skladu s istima. naše stavove uzmi "cum grano salis", jer lako je nama pi*dit kad se ne radi o našem OS-u/kompu ;)
Avatar
Postovi: 8902
Postovi: 8902
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Podijelio/la zahvalu: 209 puta
Primio/la zahvalu: 245 puta
Spol: M
OS: Slackware
@salkof
Lutrija je to, ako korisnika uhvati volja da ,,radi" na OS (u početku na drugi OS - test) niko ne može garantirati da će biti uspješno (kasnije na glavni).
Avatar
Postovi: 1799
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Lokacija: Zaljev svetaca
Podijelio/la zahvalu: 69 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
Heh, bebice :bleh
Šalim se :zagrli

Uglavnom, evo ovo sam izvadio iz jedne knjige i to samo za vas ( a ide vam u korist :lol: )

slika

Knjiga je:
UNIX and Linux System Administration Handbook (4th Edition) iz 2010. god, 423. str.
Postovi: 220
Postovi: 220
Pridružen/a: 29 tra 2013, 15:21
Lokacija: /dev/urandom
Podijelio/la zahvalu: 6 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: M
OS: Arch Linux - Debian Sid
Ekisad je napisao/la:nemam nikakvih problema ... Nego eto čisto hoću da znam nešto više :-D :-D


Pa, eto, po tome kako se razvila ova rasprava, može se reći da si jedan cilj svakako postigao sa svojim pitanjem: sad sigurno znaš 'nešto više' o stajalištima korisnika ovog foruma! :thmbs-up :bravo za ekipu

Mislim da je dobro eksperimentirati i istraživati kernel, jer to i jest Linux. Dakle, ako si spreman na promjenu kernela, kreni dalje (opet spominjem onu uputu koju sam negdje našao, mislim da je prilagođena baš za Mint i Ubuntu, eventualno). No, pritom budi jako oprezan: treba vjerovati većini koja tvrdi da se mogu pojaviti problemi.
Avatar
Postovi: 1067
Postovi: 1067
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 150 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.