Sada je: 29 tra 2024, 15:11.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

TVZ i FOSS
14 ožu 2014, 10:51
Već jedno vrijeme mislim napisati nešto ovako vezano za moj fakultet i Linux.

Uglavnom kada sam započeo,kod mene je Linux još uvijek bio sekundarni os u dual bootu..Na početku druge godine mi je postao primarni OS a sada na početku 6. semestra sam kompletno maknuo Windowse.Virtualku windowsa ne brojim.Čak mi je sada zavrpni rad vezan za Kali LInux.

Sam TVZ kao fakultet mi se općenito sviđa.Posljednjih godina se strašno poboljšao po kvaliteti.TVZ više nije samo za one koji nemogu upasti na FER ili FOI,nego se mora čovjek pošteno i na TVZ-u sada naraditi.Naravno onaj tko to napravi je propisno nagrađen znanjem.

Ovaj post je namijenjen za studij infromatike i to smjer organizacije i informatizacije ureda.Smisao je da ljudima pomognem u odabiru TVZ-a kao njihovog faxa,LInuxa ili još bolje obadvojega.Ali općenito preporučujem debian based distribucije jer veliki dio programa je u .deb paketima.Nabrojani su samo predmeti za koje je trebala neka softverska podrška.I pretpostavlja se da se radi o vašem desktopu/laptopu.Neki labosi dopuštaju donošenje laptopa na vježbe,zapravo skoro svi samo ako ima mjesta.

Legenda:

Pali virtualku
Malo teže
Oprez
Sve super

I. semestar

Računalna tipografija-Treba program za izradu fonta i neki tekstualni editor poput gEdit-a.
Uvod u uredsko poslovanje-Vježbe za ovaj predmet su tutorijali za MS word i MS excel.
Osnove programiranja-Na vježbama se koristi Visual studio,no postoji Monodevelop koji je kopija Visual studia do toga da su čak slični po izbornicima.
Uvod u HTML i CSS-Dovoljan vam je tekstualni editor,gedit sa bojanjem sintakse.Također preporučujem da imate čim veći broj browsera instaliran,minimalno Chromium i Firefox.

II. semestar

Uvod u elektroničko poslovanje-Trebate si naći zamjenu za adobeov dreamweaver,inače ništa.Dovoljan bilo kakav vizualni editor HTML-a.
Građa digitalnih sklopova i uređaja-Raditi će se u Logisimu i LC-3-u.Logisim ima .jar za Linux a LC-3 simulator se može na Linux ovako instalirati:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1044610
Programiranje-Monodevelop

III.semestar

Radni prostor i ergonomija-Prezentacija,dovoljan LibreOffice
Napredno elektroničko poslovanje-Prezentacija i seminarski
Objektno orijentirano programiranje I-Monodevelop

IV. semestar

Programiranje web aplikacija-nisam imao taj kolegij ali po onome šta sam čuo radi se u PHP-u i Bluefish bi bio dovoljan.
Jezik i računalo-Radi se u regularnim izrazima.Bilo koji alat za regularne izraze je dovoljan.Čak smo pomalo koristili i jednu web aplikaciju za regularne izraze.A sama lokalna aplikacija je u prošlosti imala starije linux verzije koje se možda još negdje mogu naći.
Uvod u XML-potreban samo tekstualni editor.
Baze podataka 1-Radili smo osnove Mysql-a međutim,bili smo vrlo vezani za IDE,koji za Linux ima samo neku okrljaštenu browser aplikaciju.Međutim postoji dobra zamjena koja se zove mysql workbench.
Objektno orijentirano programiranje IIBirati ćete između 3 programska jezika:
{
Java-Raditi ćete u eclipseu.Za Eclipse postoji Linux verzija.Čak kažu da Eclipse bolje radi na Linuxu.
C++-Raditi ćete u C++Builderu,za kojeg je Linux verzija nažalost tek u planiranju.
C#-Radi se u Visual studio,međutim bojim se da ovdje Monodevlop postiže neka svoja ograničenja već.
}
Tablični kalkulatori-Rade se nepredne stvari u MS ecxcelu i Visual basicu unutar MS excela.
Uvod u mreže računala-Uči se umrežavanje po Cisco programu.Radi se u Cisco packet traceru koji ima verziju za Linux.

V. semestar

XML programiranje-samo tekstualni editor
Napredne baze podataka-nastavak na baze podataka 1
Napredne tehnologije interneta-nastavak na uvod u mreže računala
Obrada teksta-Predmet se može završiti tako da napravite kvalitetnu prezentaciju u LibreOfficeu.
Sigurnost i zaštita informacijskih sustava-Prezentacija+seminarski.
Uvod u Unix sustave-Profesorov image debiana se može umjesto u vmware učitati u virtualbox.Uče se osnove terminala.

VI. semestar-ovaj semestar mi je tek počeo pa mogu samo nagađati
Administracija i poslovanje mrežama računala-nastavak na napredne tehnologije interneta.
Administriranje Unix sustava-nastavak na Uvod u unix sustave
Organizacija i informatizacija ureda-priča se da ćemo koristiti sharepoint

Eto kao što vidite najveći problemi su tamo gdje nas se uče programima a ne tehnologijama tj. MS i Adobe.Ukupno gledano u globalu nije loše.

Ako ima kojih bivših,budućih ili sadašnjih TVZ-ovaca koji ovo vide neka se jave ovdje.Neka podjele i iskustva za svoj smjer i studij.Znam da iako nema puno Linuxaša na TVZ-u da nisam jedini.
Zadnja izmjena: plavi zmaj77; 15 ožu 2014, 19:09; ukupno mijenjano 7 put/a.
>get pc with linux preinstalled
>notice windows sucks
>stay on linux
>???
>PROFIT
Avatar
Postovi: 430
Postovi: 430
Pridružen/a: 06 stu 2012, 13:55
Lokacija: Njemačka
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
Spol: M
OS: Debian + i3wm
Re: TVZ i FOSS
14 ožu 2014, 10:54
Svaka pohvala za temu :thmb-up
Avatar
Site Admin
Postovi: 2074
Site Admin
Postovi: 2074
Pridružen/a: 07 pro 2007, 16:30
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 174 puta
Primio/la zahvalu: 278 puta
Spol: Ž
OS: ubuntu 12.04
Re: TVZ i FOSS
14 ožu 2014, 12:03
plavi zmaj77 je napisao/la:I. semestar
Uvod u HTML i CSS-Dovoljan vam je tekstualni editor,gedit sa bojanjem sintakse.Također preporučujem da imate čim veći broj browsera instaliran,minimalno Chromium i Firefox.

Tu bi još trebalo napomenuti instalaciju http servera, npr apache: https://help.ubuntu.com/community/ApacheMySQLPHP
Vidim da će koristiti i za buduća predavanja. Usput instalira i php i mysql.

plavi zmaj77 je napisao/la:II. semestar
Uvod u elektroničko poslovanje-Trebate si naći zamjenu za adobeov dreamweaver,inače ništa.

Kolko je meni poznato, dreamweaver smo koristili za izradu web stranica. On nije ništa drugo nego vizualni pisac html koda, pa bi tu također bili dovoljni http server i običan editor za html i css. Preporučam Sublime.

plavi zmaj77 je napisao/la:Baze podataka 1-Radili smo osnove Mysql-a međutim,bili smo vrlo vezani za IDE,koji za Linux ima samo neku okrljaštenu browser aplikaciju.

mysql inaće radi na linuxu a instalira se skupa sa apache serverom. Izvršavanje mysql naredbi je jako jednostavno i iz php-a pa ak netko treba pomoć oko ovog, slobodno me kontaktirajte preko pp-a.

plavi zmaj77 je napisao/la:C++-Raditi ćete u C++Builderu, za kojeg je Linux verzija nažalost tek u planiranju.

Za c++ preporučam koristiti gcc tj g++ compiler, a za forme i sl. gtk+ Mi sav kod iz Buildera pod linuxom kompajliramo sa gcc-om. Inaće, Borland je davno napravio verziju C++ Buildera za linux pod imenom Kylix al su ju napustili.
Avatar
Site Admin
Postovi: 2074
Site Admin
Postovi: 2074
Pridružen/a: 07 pro 2007, 16:30
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 174 puta
Primio/la zahvalu: 278 puta
Spol: Ž
OS: ubuntu 12.04
Re: TVZ i FOSS
14 ožu 2014, 12:03
trebaš uzeti u obzir da MS Office (2007/2010) rade na Linuxu preko Winea, barem onaj dio koji si ti naveo (Word, Excel); ja ih već duže koristim bez problema na Linuxu (zbog poslovne potrebe, ne zbog toga što baš želim), a i instalacija i integracija su vrlo jednostavne i bezbolne (pogotovo preko PlayOnLinuxa);

Dreamweaver isto radi gotovo savršeno preko Winea, barem njegova 8 verzija; jest da je malo zastarjela verzija, ali da ju se dotjerati u nekim segmentima (da radi po novim HTML/CSS standardima); ukoliko nisu potrebne neke ultranapredne funkcije, vjerujem da će sasvim poslužiti za navedeni kolegij...

tako da možeš još tih kolegija prebaciti u plavo :)
Avatar
Postovi: 38
Postovi: 38
Pridružen/a: 25 vel 2014, 14:17
Lokacija: Nuštar, HR
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
Spol: M
OS: Debian Stretch, Cinnamon
Re: TVZ i FOSS
14 ožu 2014, 12:06
Koja su ovo ograničenja Monodevelopa za OOP II ?
I don't want to be a human. I want to see gamma rays, I want to hear x-rays and I want to smell dark matter. I want to reach out with something other than this prehensile paws and feel the solar wind of a super nova flowing over me.
Avatar
Postovi: 1975
Postovi: 1975
Pridružen/a: 19 srp 2011, 22:39
Lokacija: wonderland
Podijelio/la zahvalu: 8 puta
Primio/la zahvalu: 38 puta
Spol: M
OS: Debian 7 Wheezy
Re: TVZ i FOSS
14 ožu 2014, 12:11
Ja sam trenutno druga godina TVZ-a, smjer računarstvo.

I. semestar
Fizika - n/a
Matematika I - n/a
Primjena Računala - potpuno ista stvar kao i Uvod U Uredsko Poslovanje, na labosima se rade MS Word I Excel
Programiranje - točnije C jezik, koristili smo codeblock ( postoji linux verzija )
TZK I - n/a
Eng. Jezik Za Računarstvo - eventualna izrada prezentacija za višu ocjenu, dovoljan je LO Impress

II. semestar
Matematika II - n/a
Objektno Orjentirano Programiraje - točnije C++ jezik, morali smo koristit Visual Studio !
Osnove Elektrotehnike i Elektronike - n/a
TZK II - n/a
Uvod U Web Tehnologije - isto kao i Uvod u HTML i CSS, dovoljan je neki text editor koji prepoznaje sintaksu i web preglednik koji može to dobro renderirat ( inače smo na labosima koristili notepad++ i Chrome )
Poslovni Eng. Jezik Za Računarstvo - isto kao i predhodni eng

III. semestar
Algoritmi i Strukture Podataka - radili smo u C i C++ jeziku, a koristili Visual Studio
Arhitektura Računala - logisim za logičku algebru ( kao što je navedeno, ima .jar koji se može pokretat na linux-u ), a za asembler smo koristili AVR Studio ( nešto slično Visual Studiu, ali radi preko wine-a )
Operacijski Sustavi - n/a
Programiranje U Jeziku Java - Eclipse ili NetBeans, oba postoje za linux
TZK III - n/a
Vjerojatnos i Statistika - n/a

IV. semestar
Baze Podataka - SQLyog alat a može i MySQL WorkBench ( postoji za linux )
Programski Alati u Programiranju - C# jezik, moramo opet koristit Visual studio
Računalne Mreže - Cisco Paket Tracer
TZK IV - n/a
Uvod U UNIX sustave - debian
Otvorene platforme za razvoj ugrađenih sustava - debian
Programiranje web aplikacija - PHP

Na računarstvu, barem s moje godine nas ima troje za sada ( uključujući i mene ) koji koristimo linux i svi koristimo Arch :lol:
Postovi: 220
Postovi: 220
Pridružen/a: 29 tra 2013, 15:21
Lokacija: /dev/urandom
Podijelio/la zahvalu: 6 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: M
OS: Arch Linux - Debian Sid
Re: TVZ i FOSS
14 ožu 2014, 12:30
PunkBastard je napisao/la:Koja su ovo ograničenja Monodevelopa za OOP II ?

Neznam,nisam išao na C# ali mislim da bi negdje već zaštekalo.

Compatiblity layere ne uzimam u obzir.Jednostavno virtualka i šišaj.
>get pc with linux preinstalled
>notice windows sucks
>stay on linux
>???
>PROFIT
Avatar
Postovi: 430
Postovi: 430
Pridružen/a: 06 stu 2012, 13:55
Lokacija: Njemačka
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
Spol: M
OS: Debian + i3wm
Re: TVZ i FOSS
14 ožu 2014, 12:51
Ja sam baš jučer probao taj monodevelop, i imao sam bug da čim se nešto promjeni u kodu, iako se stisne Save, monodevelop ne sačuva novonastale izmjene, nego ga tretira kao neki polovičan kod i neda uopće buildat program.

To sam riješio tako da sam nanovo ulazio i izlazio iz alata gdje pri svakom izlazu vas pita "... hoćete li spremiti napravljene izmjene ...", i nakon što ponovno uđete sve radi ok :mrgreen:

Sada tko ima volju za takvo što, tko voli neka izvoli :lol:
Inače, C# je baš striktno pisan za .NET Framework koji je Microsoft tehnologija tako da kako i radi, super je :bravo

Meni svi ti predmeti spadaju pod obavezan dio pa ih moram trpiti, dok recimo kasniji predmeti tipa Razvoj aplikacija u ASP.NET-u i Razvoj web aplikacija u ASP.NET MVC tehnologiji više nisu obavezni ::bravo
Postovi: 220
Postovi: 220
Pridružen/a: 29 tra 2013, 15:21
Lokacija: /dev/urandom
Podijelio/la zahvalu: 6 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: M
OS: Arch Linux - Debian Sid
Re: TVZ i FOSS
14 ožu 2014, 14:05
Ja idem na MEV, koji ide po programu TVZ-a i također sam imao OOP, ali samo 1 do sad, mislim da ni nemam baš OOP II ali vjerojatno je jedan od ostalih kolegija slična stvar, vjerojatno "Programski alati u programiranju" jer su nam za to nešto sa visual studiom pokazivali i što ja znam, pokušavam zaobići VS kakogod znam, u prošlom semestru smo trebali umjesto ispita napraviti projekt, 2D crtanje (poželjno vektorsko) i sve sam napravio u Monodevelopu i pomoću GTK#/Cairo, štoviše čini mi se da je za takve stvari sa grafikom Cairo i bolji, iako se nisam potrudio previše oko projekta jer mi se nije dalo raditi puno, dosadio mi je C# sad kad sam naučio neke stvari pa program ima samo osnove, nisam primjetio neke nedostatke Monodevelopa u odnosu na VS, možda će to doći sada sa ASP.NET i slično.
I don't want to be a human. I want to see gamma rays, I want to hear x-rays and I want to smell dark matter. I want to reach out with something other than this prehensile paws and feel the solar wind of a super nova flowing over me.
Avatar
Postovi: 1975
Postovi: 1975
Pridružen/a: 19 srp 2011, 22:39
Lokacija: wonderland
Podijelio/la zahvalu: 8 puta
Primio/la zahvalu: 38 puta
Spol: M
OS: Debian 7 Wheezy
Re: TVZ i FOSS
14 ožu 2014, 14:18
Evo ja baš sad neki dan obranio Završni na TVZ-u, smjer računarstvo :D

Ne sjećam se sad previše toga kak je bilo, s obzirom da sam zadnji aktivni kolegij imal prije 2 godine a i dosta toga se promijenilo od tada.

Ono čeg se sjećam:

Programiranje - sve radil sa gcc-om, eventualno codeblocks nekad.
C# - Monodevelop
mysql - phpmyadmin & mysql workbench
Java - Eclipse, malo Netbeans
Ako je trebalo nekaj baš u Visual Studiu - virtualka

Imao sam predmet koji se održavao samo jedne godine (2010/11, V semestar), Unix programiranje (kasnije je to bilo Programiranje u otvorenim sustavima). Uglavnom, radi se u C-u, uglavnom na niskoj razini, pisanje kernel modula itd., meni osobno zanimljivo, makar većina kolega nije dijelila mišljenje, jer je kolegij bio novouveden i nametnut kao obavezan . Desetak nas je položilo.

Uvod u Unix/Administriranje Unixa - debilana mi nije niti trebala osim za labose...
per aspera ad astra iliti kroz gužvu do šanka...
In a world without walls and fences who needs Windows and Gates?
Postovi: 253
Postovi: 253
Pridružen/a: 13 srp 2008, 20:08
Lokacija: Kž - Zg
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 9 puta
Spol: M
OS: A

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.