Sada je: 19 tra 2024, 21:35.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Jeli je ikome od nas ovdje bio prvi kontakt sa računalima na računalu koje je na sebi imalo Linux?
Ili dali barem znate neke takve osobe?
Zanima me jednom kada su se naučili koristiti prvo Linuxom,kakv im se čini Windows?
>get pc with linux preinstalled
>notice windows sucks
>stay on linux
>???
>PROFIT
Avatar
Postovi: 430
Postovi: 430
Pridružen/a: 06 stu 2012, 13:55
Lokacija: Njemačka
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
Spol: M
OS: Debian + i3wm
Odlično pitanje! ja na žalost ne znam, al ime odgovor na to muči već mnog godina!
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Imam blagi osjećaj da će takvih prije biti u sadašnje vrijeme i u budućnosti. Ljudi su nekad koristili razne OS-ove na različitim i nekompatibilnim računalima i uvijek je bilo "moj je bolji od tvojega". Npr. Spektrumaši protiv Komodorovaca, Amigaši protiv Atarijevaca itd. DOS i Mac su bili posebna priča. I onda je došlo jedno 20-tak godina (1990-2010) totalne vladavine Windowsa i ispiranja mozgova. Što se linuxa tiče, ljudi koji su se 90-tih kod nas bavili linuxom su uglavnom već prošli nekoliko OS-ova prije toga jer je vrijeme bilo takvo. Studenti na SRCU su uglavnom radili na unix-ima. Mislim da se sada pojavom mobilnih OS-ova pomalo na neki način vraća to vrijeme od prije Windowsa.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Možda nađeš odgovore na svoja pitanja u ovim temama:
viewtopic.php?f=22&t=430
viewtopic.php?f=22&t=2865
Avatar
Site Admin
Postovi: 6502
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
Lokacija: Online
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 631 puta
OS: Kubuntu & Fedora
Ne baš.U tim temama su svi koliko sam skužio prvo koristili windowse pa zatim Linux a to nije poanta ove teme.

Ja govorim o ljudima koji su dobili nekako svoje prvo računalo i da im je odmah prvi operativni sustav bio neka Linux distribucija.
A koliko sam skužio toga nema u tim temama.

I zanima me kakav je takvim ljudima eventualno rpvi susret sa windowsima.Na primjer bilo bi zanimljivo vidjeti rantove poput:
Šta je to sada C drive?
Zašto driveri nisu predinstalirani?
Gdje da našem službene repozitorije?
Zašto nema službenog app storea?
Kaj će mi antivirus i šta je to uopće?
Ovi shortcuti su bezveze,kaj microsoft nemože napraviti neki običan simlink?
Zašto nemogu deinstalirati internet explorer ili windows explorer i zamijeniti ga nečim trećim?
itd...(slobodno dodajte svoje).


To su sve neke stvari koje se nama koji smo odrasli na Windowsima podrazumijevaju.A jedini razlog zašto se ljudima to podrazumijeva je navika.
Ukratko mislim da ti rijetki ljudi imaju jednu sasvim drugu perspektivu na računalstvu nego mi.
Zadnja izmjena: plavi zmaj77; 05 svi 2014, 17:57; ukupno mijenjano 1 put/a.
>get pc with linux preinstalled
>notice windows sucks
>stay on linux
>???
>PROFIT
Avatar
Postovi: 430
Postovi: 430
Pridružen/a: 06 stu 2012, 13:55
Lokacija: Njemačka
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
Spol: M
OS: Debian + i3wm
OK, onda ništa :)

Takvih bi moglo biti među "početnicima", odnosno onima koji se javljaju na forum netom nakon što su kupili svoj prvi laptop na kojem je bio predinstaliran Ubuntu. Ili korisnicima netbooka koji po defaultu dolaze s nekim distribucijama. Ali svejedno će velik broj takvih već imati kontakt i iskustvo s Windowsima otprije...pa mislim da se ni oni ne "računaju". :hmm
Avatar
Site Admin
Postovi: 6502
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
Lokacija: Online
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 631 puta
OS: Kubuntu & Fedora
Nećemo cjepidlačit baš. :)
>get pc with linux preinstalled
>notice windows sucks
>stay on linux
>???
>PROFIT
Avatar
Postovi: 430
Postovi: 430
Pridružen/a: 06 stu 2012, 13:55
Lokacija: Njemačka
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
Spol: M
OS: Debian + i3wm
Zamisli sad jednog takvog: Kakav je ovo terminal, wtf is this shit. ili Zašto nema log fileova!? ili Gdje je proc fs !?
I don't want to be a human. I want to see gamma rays, I want to hear x-rays and I want to smell dark matter. I want to reach out with something other than this prehensile paws and feel the solar wind of a super nova flowing over me.
Avatar
Postovi: 1975
Postovi: 1975
Pridružen/a: 19 srp 2011, 22:39
Lokacija: wonderland
Podijelio/la zahvalu: 8 puta
Primio/la zahvalu: 38 puta
Spol: M
OS: Debian 7 Wheezy
Ja sam krenuo sa racunalima ranih osamdestih, prije linuxa. Moj privi je bio zx spectrum ili commodore.
Dedoimedo
Avatar
Postovi: 30
Postovi: 30
Pridružen/a: 30 tra 2014, 11:16
Lokacija: Svjetski putnik
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Sve
Mislim da neće baš biti onih koji bi pitali pitanja kao gore navedeno jer i da su dobili predinstaliranu neku Linux distru sigurno su se susreli sa Windowsom i znaju za njega i koje u razlike. Problem je taj što svi linuxaši znaju za prozore, a svi prozoraši ne znaju za linux.
Avatar
Postovi: 54
Postovi: 54
Pridružen/a: 27 tra 2014, 21:57
Lokacija: Brčko
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta
Spol: M
OS: Elementary OS

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 12 gostiju.