Sada je: 29 ožu 2024, 07:40.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

joj. Pa sam taj citat kaže da je android jako drugačiji od GNU/Linuxa tako da ne mislim da bi android mogli smatrati linux distrom. Pružio sam poprilično konkretne odgovore tako da me nemoj tu sada optuživati za gluposti i baviti se ad hominem napadima. Sumnjam da autor teme razlikuje linux kernel od linux distre. Ja androdi baš nisam nikada smatrao linux distrom, pogotovo ne u prvim danima kada su potpuno forkali kernel; u krajnjoj liniji, ta ne GNU distra ima onda jednostavna odgovor: financira ju google. Ako je pitanje tko financira linux kernel, onda je to mislim 60% kompanije, a ostalo ove ili one donacije (bar je takva bila razrada prije koju godinu).

Tko financira čitave distre i kako se to razvija je ono što sam ja percipirao kao da je pitanje autora teme, a ne tko financira i kao se razvija samo kernel.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Ova tema je mogla/trebala da bude u podforumu Linux općenito.
Avatar
Postovi: 1799
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Lokacija: Zaljev svetaca
Podijelio/la zahvalu: 69 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
shrike je napisao/la: Linux je kernel, a operacijski sustavi baziran na toj jezgri je set alatu koji se zove GNU.


Operacijski sustavi bazirani na linuxu su set alata koji se zove GNU? :nee
Opet si pušio travu? :-D
"Hodor bre foobar"
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
ne pušim travu, samo gljive. Mislim da je jasno kaj sam htio reći i kaj je GNU/Linux. ako si mišljenja da GNU/linux nije operacijski sustav, slobodno elaboriraj. Specifično tu mislim na impliciranu tvrdnju da GNU alati + linux kernel ne predstavlja OS.

EDIT:

vele mi da imam problema u komunikaciji, pa ako se nejasno izražavam onda se ispričavam i možemo to lako riješiti.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
shrike je napisao/la:ne pušim travu, samo gljive. Mislim da je jasno kaj sam htio reći i kaj je GNU/Linux. ako si mišljenja da GNU/linux nije operacijski sustav, slobodno elaboriraj. Specifično tu mislim na impliciranu tvrdnju da GNU alati + linux kernel ne predstavlja OS.

EDIT:

vele mi da imam problema u komunikaciji, pa ako se nejasno izražavam onda se ispričavam i možemo to lako riješiti.


batinama? :zvizdi :hihi
Avatar
Postovi: 721
Postovi: 721
Pridružen/a: 16 pro 2013, 22:51
Podijelio/la zahvalu: 31 puta
Primio/la zahvalu: 28 puta
Spol: M
OS: Opet Arch
audiosl4ve je napisao/la:batinama? :zvizdi :hihi


Bat hominem :lulz
Emotion 98.3 je napisao/la:Some people call the radio station and say "Fernando, are you bilingual?" I said I try anything once.
Avatar
Postovi: 308
Postovi: 308
Pridružen/a: 12 lip 2011, 21:52
Lokacija: Slavonski Brod
Podijelio/la zahvalu: 16 puta
Primio/la zahvalu: 16 puta
Spol: M
OS: Debian Xfce
to se zapravo zove "argumentum ad baculum" i ovo baculum fakat znači 'palica' :P
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
aj nemojte se svađat mislio sam općenito kernel i gnu komplet operativni sistem ove distre koje mi obični kućni korisnici instaliramo na svoje računare ali kako sam pročito kernel i gnu se razvijaju posebno na 2 različita načina nije bed dovoljno ste utrošili energije objašnjavajući respect stručnjaci ste :thmb-up
Avatar
ok
Postovi: 173
Postovi: 173
Pridružen/a: 20 tra 2014, 12:48
Lokacija: Srebrenik, BiH
Podijelio/la zahvalu: 5 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: linux ubuntu 16.4.2 64
vision je napisao/la:Ova tema je mogla/trebala da bude u podforumu Linux općenito.


Upravo tako. Premješteno i promijenjen naslov; Linux se, naime, piše velikim početnim slovom.
Avatar
Site Admin
Postovi: 6502
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
Lokacija: Online
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 631 puta
OS: Kubuntu & Fedora
r3bl je napisao/la:

E sada, laički da odgovorim na temu.

Dakle, Windows je zatvoren, Linux je otvoren, to je autor teme ustanovio. Zamisli se da si vlasnik neke ogromne firme (tipa IBM ili Google) i da ti treba specijalan sistem za neku primjenu, na primjer imaš super-računar koji radi te i te operacije.

Želiš da napraviš sistem koji bi služio za tu specijalnu namjenu. Da li ćeš raditi sve ispočetka ili koristiti Linux kernel i graditi na njegov vrh ono što ti je potrebno? Ovo drugo se čini kao mnogo isplatljivija i brža metoda. Dakle, ovisiš o Linux kernelu. Pošto imaš hrpu para, želiš da budeš siguran da je to što radiš sa Linux kernelom update-ovano sa najnovijim tehnologijama, te s toga ulažeš u njegov dalji razvoj, bilo da imaš posebne programere koji će ga proširivati i dodavati mu nove opcije i slati nazad zajednici ili ćeš jednostavno donirati za njegov dalji razvoj da budeš siguran da projekat ostane u životu.



malo si u krivu što se tiče windowsa.
možeš kupiti kernel windowsa, i koristiti za routere, super računala itd., samo to košta jako puno i automatski se diže cijena gotovog proizvoda(router, super-računalo).

ako na razvoju radi 100 ljudi x cijena (win kernel source), pa računaj koliko bi ispalo.

a znam i kolika je otprilike cijena source-a windows kernela.
Postovi: 158
Postovi: 158
Pridružen/a: 06 svi 2012, 11:59
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Fedora, Fedora server

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.