Sada je: 29 ožu 2024, 12:08.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Poštovanje,

dakle, vidjeh danas, u ovoj ne tako lošoj emisiji, kako na ubuntuu vrte nekakav software za molekularnu vizualizaciju i razvoj. Tema je bila razvoj kemijskih akceleratora i pripadajuće problematike. Jako jako lijepo, zgodno, pametno i pohvalno! Kreće se, kreće se, samo polako :thmbs-up Pametni ljudi koriste pametan i slobodan OS te programe. Pri tome ne mislim na ubuntu per se, da me nebi "razapeli", već na linux baziran OS, a ubuntu kao takav najrašireniji najzastupljeniji i najpoznatiji.

Srdačan pozdrav svima!
Jehonan
Jehonan
To je ona danas reprizirana na HRT2 sa HRT4 gdje je bio prkazan i onaj auto-avion ili neka od prije?
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Ništa čudno ni neobično. Umrežena sveučilišta diljem Europe i svijeta koriste goleme clustere za dijeljenje baza podataka i složene matematičke/kemijske analize. Pogonjeni su isključivo Unixom/Linuxom. Web sučelje je uglavnom vrlo jednostavno, a manje složene jednadžbe se vrte do tjedan dana. Izračun onih kompliciranijih traje i po nekoliko mjeseci. Imao sam priliku vidjeti takvo što.
Brojni su programi otvorenog koda dostupni, no malo su korišteni. Međutim, oni najbolji su ipak vlasnički i zaštićeni jakim i skupim licencama, te dostupni samo za winodws.
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
Jehonan je napisao/la:Poštovanje,

dakle, vidjeh danas, u ovoj ne tako lošoj emisiji, kako na ubuntuu vrte nekakav software za molekularnu vizualizaciju i razvoj. Tema je bila razvoj kemijskih akceleratora i pripadajuće problematike. Jako jako lijepo, zgodno, pametno i pohvalno! Kreće se, kreće se, samo polako :thmbs-up Pametni ljudi koriste pametan i slobodan OS te programe. Pri tome ne mislim na ubuntu per se, da me nebi "razapeli", već na linux baziran OS, a ubuntu kao takav najrašireniji najzastupljeniji i najpoznatiji.

Srdačan pozdrav svima!


Na IRBu ja mislim da se Linux koristi već dugo ali lijepo je vidjeti i ovako na televiziji, kako se zove emisija jer možda je ima na HRTovoj stranici za online pogledati.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
Iskreno neznam! Baš ne buljim u TV, a i kada buljim, gledam nešto što sam sam izabrao :-D tako da ti tu nisam baš kod kuće. Da, vjerujem da je, evo sada sam pogledao u njihovom rasporedu i vele da to je repriza, od kada, neznam.
Jehonan
Jehonan
calisto053 je napisao/la:Brojni su programi otvorenog koda dostupni, no malo su korišteni. Međutim, oni najbolji su ipak vlasnički i zaštićeni jakim i skupim licencama, te dostupni samo za winodws.


Ovo nije sasvim točno, neki profesionalni programi postoje u verzijama za Linux i skupi jesu ali postoje za Linux.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
JH-IM je napisao/la:Na IRBu ja mislim da se Linux koristi već dugo ali lijepo je vidjeti i ovako na televiziji, kako se zove emisija jer možda je ima na HRTovoj stranici za online pogledati.


http://www.hrt.hr/enz/kod-buducnosti/262614/ .. ako je ova danas reprizirana
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Bertone me pretekao. Linux se nigdje ne spominje (samo leteći auto)
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
Ma da, vidite, znam ja to što govorite, zapravo, vrlo dobro. Dakle, da se ne ponavljam, znam clusteri, sučelja, unix\linux i te priče. No, ono što htjedoh reći i što mi je bila intencija je to da se stvari polako kreću po nekoj novoj trajektoriji te da linux polako ali sigurno sve više i više ulazi u neku svakodnevnu uporabu tako da... I da! To možeš vidjeti i na TV-u :hihi !
Jehonan
Jehonan
Ma ljudi vidite, nije mi bila namjera sada ulaziti u to od kada se na IRB-u koristi linux. Bijah malo tamo i znam da se koristi već poprilično. Uostalom, kao i na većini naših fakulteta, a pogotovu na onima koji se bave prirodnim i tehničkim znanostima. Apropo programa, da, ovo o postojanju i nepostojanju tzv. skupih programa za unix\linux platformu, tu si možda malo u zabludi. Ja sam možda malo stariji te sam stoga i duže u tim vodama i mogu ti reći da su ti tzv. skupi programi primarno nastali na unix platformi, koja je opet sama za sebe skupa platforma, a da bi potom, zbog probijanja :twisted: windowsa na tržište nastale njihove kopije u win32 tj. amd64 platformi. Nakon toga, unix odlazi s radnih stanica (naravno, ako zanemarimo sun i razvoj jave te catiu kao vrhunski cad\cam program). I onda, evo linuxa :-D !!! I sada, vjerujem da počinje tranzicija povratka na linux aka unix platformu zbog nama tako svima očitih razloga :-D Ugrubo, možda bi to bilo to. Sada, kako će biti i završiti, tko preživi pričati će. Ja osobno definitivno navijam za linux (što bi rekao Sweet Daddy D "me like!" :-D ) Eto. Možda sam uz put nešto propustio ali vjerujem da razumijete što sam htio reći :thmb-up !
Jehonan
Jehonan

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 12 gostiju.