Switch to full style
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.
Tema je zaključana

Wiki stranica za hrvatske linux korisnike?

04 stu 2008, 09:22

Da li netko zna za neku wiki stranicu na kojoj bi se mogli postavljati odgovori na cesta i jednostavna pitanja ali i rjesenja za neke tehnicki slozenija linux pitanja?
Najbitnije bi bilo to da je sve pisano na hrvatskome jeziku.

Ako je netko gledao Gentoo wiki onda znate na sto mislim. Tamo su sve teme poslozene u kategorije, skoro da nema te stvari koja gore nije dokumentirana (na zalost sada je gentoo wiki underconstruction jer im je provider ugasio strojeve i pobrisao podatke).

Zasto wiki a ne forum? Pa zato sto na wiki stranici nema jednog autora koji napise nesto, vec su sve stranice zajednicko djelo vise autora. Nema threadova po kojima se "lovi" odgovor. Ako odgovor postoji onda je odmah na prvoj stranici.

Gdje bi se mogla napraviti neka wiki stranica za sve hrvatske linux korisnike, bilo da koriste gentoo, slackware ili ubuntu, bilo da su dugogodisnji admini ili da su tek jucer culi za linux.

Takva wiki stranica bi tebala biti "neutralna" od bilo kakvih utjecaja manjeg broja pojedinaca (pogotovo onih koji ju hostaju) pa ovako napamet mi prvo pada na pamet http://hr.wikipedia.org

Sto mislite da li bi vasa zajednica (bilo koja da je) imala koristi od ovakve jedne zajednicke wiki stranice? Da li je bolje imati jednu wiki stranicu ili za svaku zajednicu pojedinacnu (ubuntu wiki, gentoo wiki, linux guru wiki, linux newbie wiki...)? Zasto?

Re: Wiki stranica za hrvatske linux korisnike?

04 stu 2008, 09:35

valent je napisao/la:Sto mislite da li bi vasa zajednica (bilo koja da je) imala koristi od ovakve jedne zajednicke wiki stranice? Da li je bolje imati jednu wiki stranicu ili za svaku zajednicu pojedinacnu (ubuntu wiki, gentoo wiki, linux guru wiki, linux newbie wiki...)? Zasto?


Osobno sam i dalje mišljenja da bi stranica trebala biti u "wiki" native formatu... iako se neki možda neće sa time složiti...

Drugo, da li posebno za distru ili ne...

Hmmm, dobro pitanje kad čovjek traži problem onda ga traži općenito. Npr, googla se za rješenje nekog problema tipa ne mogu mountati disk. E sada, kada vi tražio po wiki stranici možda bi bilo idealno da problem koji traži nađe na jednom mjestu (jednoj stranici) od kuda vode linkovi za rješenja tog problema po distribucijama.

Tako nešto sam vidio na ATI-jevoj stranici za instalaciju drivera po distrama, evo ovdje. I dopala mi se koncepcija...

Re: Wiki stranica za hrvatske linux korisnike?

04 stu 2008, 09:45

Dakle trenutno ne postoji niti jedna wiki stranica za sve hrvatske linux korisnike?

Što znači "native wiki" format?

Kada bi se kreirale stranice moglo bi se dogovoriti kako, da li na naslovnici odmah odvojiti po distribucijama ili jos bolje ovo sto si ti rekao da se pitanja postavljaju opcenito a odgovori se onda mogu onda sortirati po distribucijama. Kako je ATI to rijesio mi se cini zanimljivo. Za neka pitanja bi odgovori bili isti za sve distribucije dok bi za neka druga pitanja bilo vecih ili manjih razlika...

Re: Wiki stranica za hrvatske linux korisnike?

04 stu 2008, 09:54

Dakle trenutno ne postoji niti jedna wiki stranica za sve hrvatske linux korisnike?

LinuxZaSve je započeo izradu Wiki stranica, ali one ne bi bile po standardnom wiki engineu i projekt je nešto stao...čini se da fali i volje za pisanjem wiki sadržaja

Što znači "native wiki" format?

Da izgledaju točno kao http://www.wikipedia.org, a ne drugačije!


Kada bi se kreirale stranice moglo bi se dogovoriti kako, da li na naslovnici odmah odvojiti po distribucijama ili jos bolje ovo sto si ti rekao da se pitanja postavljaju opcenito a odgovori se onda mogu onda sortirati po distribucijama. Kako je ATI to rijesio mi se cini zanimljivo. Za neka pitanja bi odgovori bili isti za sve distribucije dok bi za neka druga pitanja bilo vecih ili manjih razlika...


Točno tako! Ono što je zajedničko svim distrama (znači na nižem Linux nivou, bliže samom kernelu, tipa fstab, moduli, kernel) bilo bi zajedničko, osim stvari koje se još dodatno odnose na neku distru. Tipa kompajliranje kernela kao takvo, no postoje i neke olakšice po distribucijama...

To bi bilo po meni - odlično!

Re: Wiki stranica za hrvatske linux korisnike?

04 stu 2008, 10:09

Sada sam vidio da postiji linux.hr wiki stranica:
http://www.linux.hr/modules/phpwiki/
Iako godinama posjecujem http://www.linux.hr moram skruseno priznati da nisam nikada bio na tim wiki stranicama.

Zašto "mora" biti mediawiki (ti to zoves native wiki)? Postoje razne wiki stranice i mozda je neka i bolja od mediawiki. Mozes li pojasniti.

Re: Wiki stranica za hrvatske linux korisnike?

04 stu 2008, 10:21

valent je napisao/la:Zašto "mora" biti mediawiki (ti to zoves native wiki)? Postoje razne wiki stranice i mozda je neka i bolja od mediawiki. Mozes li pojasniti.


Ljudi su navikli na standard... bar imam takav osjećaj, no ne kažem da nebi moglo biti drugačije ;)

Re: Wiki stranica za hrvatske linux korisnike?

04 stu 2008, 12:38

A sada jedno pitanje za administratore linuxzasve.com - kada bi hr.wikipedia.org "postao" wikipedija za sve hrvatske linux korisnike (neovisno o znanju ili distibuciji koju koriste) da li biste vi sudjelovali u tome da se popularizira i da li biste pomogli oko kreiranja sadržaja?

Što mislite o ovom prijedlogu?

Re: Wiki stranica za hrvatske linux korisnike?

04 stu 2008, 12:58

valent je napisao/la:A sada jedno pitanje za administratore linuxzasve.com - kada bi hr.wikipedia.org "postao" wikipedija za sve hrvatske linux korisnike (neovisno o znanju ili distibuciji koju koriste) da li biste vi sudjelovali u tome da se popularizira i da li biste pomogli oko kreiranja sadržaja?

Što mislite o ovom prijedlogu?


Ja osobno bih i hoću...

Pozdravljam ideju hr Linux wikija kao decentraliziranog mjesta za skupljanje korisnih informacija, no svakao bi sa te wiki stranice linkovi trebali voditi i na Linux portale i forume...

Mi smo na LZS-u imali ideju o otvaranju WIkija na našim stranicama, no to nekako nije zaživjelo. No, vjerujem kako i drugi dečki s ovog foruma nebi imali ništa protiv. :)

Re: Wiki stranica za hrvatske linux korisnike?

04 stu 2008, 12:59

Ja bih ovdje dodao da je wikipedia općenita i po svom ustrojstvu nemože se baviti samo jednom stvari, u ovom slučaju Linuxom. Ali kakve su šanse za specijaliziranu enciklopediju naziva npr. Linuxpedia?

Re: Wiki stranica za hrvatske linux korisnike?

04 stu 2008, 13:03

Davor B. je napisao/la:Ja bih ovdje dodao da je wikipedia općenita i po svom ustrojstvu nemože se baviti samo jednom stvari, u ovom slučaju Linuxom. Ali kakve su šanse za specijaliziranu enciklopediju naziva npr. Linuxpedia?


Da, u pravu si... wikipedia je općenita... trebalo bi do nekako drugačije nazvati...a da je opet asocijativno.

Tvoj prijedlog mi se osobno sviđa, no neka i drugi nešto kažu...

BTW, http://www.linuxpedia.org postoji....
Tema je zaključana