Sada je: 28 ožu 2024, 12:59.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

@ Cooleech :thmb-up

Zbilja (pre)malo znam o terminalu, ali otvoreno priznajem da je mene terminal opismenio! Tek sam tipkajući u terminalu naučio koliko znači svako slovo, svaki znak na pravom mjestu. Otkako koristim terminal, manje griješim tipkajući poruke općenito! Bolji je od svakog daktilografskog tečaja. I hvala tutorijalima objavljenima na ovom forumu koji su zorno dokazali koliko štete može izazvati jedan jedini krivo otipkani znak...
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
Abzeenth je napisao/la:"Device Manager" postoji, i to u više oblika. Kod mene je trenutno instaliran HardInfo


Eto, jedan problem riješen :thmbs-up


Može jedno pitanjce vezano za hardinfo, kad ga već imaš instaliranog : da li taj program isčitava samo uredno prepoznate komponente koje rade ili taj program može isčitati i komponente koje su hardverski prisutne ali nerade zbog npr nedostatka upravljačkih programa ?

Na ubuntu znam koristiti onaj test sistema ali on uredno preskoči nepoznate komponente i onda mi nije od neke pomoći ....
Max Bunker
Max Bunker
@Max - Hard Info očitava sve informcije. O instaliranim drajverima ovisi hoće li sustav (kernel) moći koristiti pojedini komad hardvera ili ne. Isto tako, možeš ga koristiti i za benchmark testove. Ostali GUI programi su lshw-gtk i I-Nex (sličan CPU-Z za win).

Abzeenth je napisao/la:Što se tiče ovog dijela "koja bi mi odmah ponudila moguće solucije za rješavanje eventualnih problema"...ne znam kako bi to uopće bilo izvedivo. Zar Windowsi nude takvo što? Koliko znam, njihovo "rješenje" je u osnovi samo opcija reinstalacije drivera tj. uređaja.

Vjerojatno se radi o opciji "check for problems" koja i ponudi nekoliko potencijalnih rješenja. To meni uredno detektira da problem postoji, a vješno i univerzalno rješenje je da se za pomoć obratim Microsoftu :nee :hihi

Štoviše, kod teško rješivih problema s driverima i na Windowsima se može koristiti - O MOJ BOŽE! - command-line alat DevCon, koji, kako piše na službenoj stranici, "also provides information that is relevant to the driver developer and is not available in Device Manager". Dakle, i na Windowsima command-line alat nudi više informacija o driveru/hardveru nego Device Manager :hihi

Zanimljivo je da Device Manager za svaki komad hardvera nudi i instalaciju drajvera s neta (MS store/cloud/web ili sl.), ali meni nikad ništa nije instalirao, niti sam ikad uspio išta upogoniti ovom metodom (win7) :hihi S druge strane, svaka distra ima sasvim jednostavan i efikasan Driver Manager.
Moć i prednosti terminala, cmd-a ili DevCon-a nikako ne mogu biti jasne nekome tko odbija naučiti čak i nekoliko jednostavnih naredbi. Neke se stvari jednostavno ne mogu riješiti putem sučelja. GUI se ruši, shell ne.
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
Uključiti ću se u raspravu, iako ovakav tip diskusije smatram jalovim i puno puta viđenim. Moje je mišljenje, kada govorimo o terminalu i GUI-u, razmišljamo što je bolje i može li GUI zamjeniti terminal. I tu započinju problemi, jer se pokušava tvrditi da GUI može ili mora zamjeniti terminal. Nema većeg promašaja od tog stava. Terminal i GUI su paralelni svijetovi. Za bolji rad računala GUI ne znači ništa. Međutim, s druge strane za popularizaciju računala GUI je učinio puno i to ne samo u linuxu. Naravno da će ljudi radije prihvatiti rješenje koje je linija manjeg otpora, pa je GUI to odigrao veliku ulogu. To ni u jednom trenutku nije ugrozilo terminal kao temeljni način rada i upravljanja računalom. :kava
Nema veće religije od istine!
Avatar
Postovi: 2206
Postovi: 2206
Pridružen/a: 05 tra 2008, 22:38
Lokacija: Zadar
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 95 puta
Spol: M
OS: OpenSuse
@calisto053 , @abzenth

Zahvaljujem na info o programima za isčitavanje hardvera. Dosad ih nisam korstio , osim onih generičkih što dođu uz os. Svakako ću si dati truda i probati raditi sa njima čim uhvatim vremena.
...........
Max Bunker
Max Bunker

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.