Sada je: 19 tra 2024, 00:38.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Vjerujem da bi čitatelji rado pročitali nešto što nije recenzija distre, a to bi i obogatilo ukupnu raznolikost sadržaja koji objavljujemo. Razmislite, želimo li samo objavljivati recenzije distri i vijesti tipa "ej, izašla je nova distra, skinite je ovdje, recenzija uskoro" zauvijek? Nekako mislim da nećemo baš dugo ostati zanimljivi čitateljima na taj način.

:hihi ...a ja baš htio napisati jedan članak o dvogodišnjem druženju sa Manjarom i iskustvima/dojmovima :zvizdi :hihi
Postovi: 805
Postovi: 805
Pridružen/a: 21 vel 2012, 23:18
Podijelio/la zahvalu: 83 puta
Primio/la zahvalu: 56 puta
Spol: M
@Abzeenth

Lijepo je primati pohvale, no ponavljam da moj osvrt NIJE za naslovnicu. Kad sam ga danas pročitao, jasno sam vidio koliko je manjkav, čak u tolikoj mjeri da bi šire istraživanje moglo dovesti do bitno drukčijih zaključaka. Možda i ne bi, ali ne znam i želim biti posve siguran.

Neću povući svoj post, ostaje tu, no na naslovnici mu definitivno nije mjesto i unaprijed se ograđujem od svih prigovora. Rasprava sama po sebi ne predstavlja mi nikakav problem i ne bježim od nje, no samo onda kad imam čvrste argumente u koje nepobitno vjerujem. U ovoj temi ih baš i nemam, barem ne onoliko koliko bih trebao. To bi bilo sve s moje strane, dok se pitanje iz naslova posta ne istraži TEMELJITO.
Avatar
Postovi: 1067
Postovi: 1067
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 150 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
Ja se slažem s Abzeenth da je članak i u ovom obliku zanimljiv no opet bez obzira na zanimljivost ako @rudar (autor) drži da post/tekst/članak nije napisao za naslovnicu već za forum, smatram da treba poštivati njegovu volju...

... iako ga ovim postom ipak malo slika gurkam da se predomisli :-D

PS. I da, čitajući tekst i priložene linkove došao sam do jednog meni zanimljivog zaključka... za korištenje Gentooa i openSUSEa je nužno imati duge hladne zime, kratke dane i puno alkohola :-D


Gentoo
slika

openSUSE
slika

Ubuntu
slika
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11347
Site Admin
Postovi: 11347
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
A dobro, kako hoćete, nema smisla ikoga prisiljavati da objavi nešto što ne želi objaviti. Samo, čini mi se da ovo nije prvi put da se ista situacija ponavlja s istom osobom, i ne znam više ni što bih mislila o tome. Neki članovi foruma koriste izliku da "ne znaju" pisati kao razlog zašto ne doprinose portalu, a ovdje opet imamo rudara koji očito zna pisati i ima odlične, originalne ideje i poglede na razne teme, a isto tako ne želi doprinositi objavom tih tekstova. Ne znam što nam uopće na kraju ostaje kao način za privući nove autore, kao ni na kojem drugom mjestu bismo ih mogli ili trebali tražiti. :pogled_dolje

trzalica je napisao/la: :hihi ...a ja baš htio napisati jedan članak o dvogodišnjem druženju sa Manjarom i iskustvima/dojmovima :zvizdi :hihi


Pa samo ti napiši :thmb-up Dvogodišnje druženje s Manjarom nije ni približno isto kao recenzija napisana na temelju kratkog isprobavanja distre, i sigurno će biti puno zanimljivijih i korisnijih zaključaka u njoj.

Osim toga, primijeti da ja nigdje nisam napisala da više nikad ikad nećemo objavljivati recenzije distri; to bi bilo suludo. Samo sam rekla da bi bilo dobro povremeno objaviti nešto drugačije od uobičajenog. No ako nema motivacije ni materijala za to, držimo se uobičajenog sadržaja - i dobro. Nije da baš imamo izbora, jel.
Avatar
Site Admin
Postovi: 6502
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
Lokacija: Online
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 631 puta
OS: Kubuntu & Fedora
Ton članka mi se čini kao da se na eurocentričnost gleda kao na problematičnu, no nije baš jasno navedeno zašto ili što da se promijeni. Primjeri tipkovnice ili straha od obavještanih agencija su zapravo odvojena pitanja, no spomenuta s usput i o njima bi se moglo i odulje diskutirati.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Abzeenth je napisao/la:
trzalica je napisao/la: :hihi ...a ja baš htio napisati jedan članak o dvogodišnjem druženju sa Manjarom i iskustvima/dojmovima :zvizdi :hihi


Pa samo ti napiši :thmb-up Dvogodišnje druženje s Manjarom nije ni približno isto kao recenzija napisana na temelju kratkog isprobavanja distre, i sigurno će biti puno zanimljivijih i korisnijih zaključaka u njoj.

Osim toga, primijeti da ja nigdje nisam napisala da više nikad ikad nećemo objavljivati recenzije distri; to bi bilo suludo. Samo sam rekla da bi bilo dobro povremeno objaviti nešto drugačije od uobičajenog. No ako nema motivacije ni materijala za to, držimo se uobičajenog sadržaja - i dobro. Nije da baš imamo izbora, jel.

Bez brige, shvatio sam što si htjela reći, zato i jesam stavio nekoliko smajlića, da se odmah primjeti kako to pišem u šaljivom tonu. ;)
Postovi: 805
Postovi: 805
Pridružen/a: 21 vel 2012, 23:18
Podijelio/la zahvalu: 83 puta
Primio/la zahvalu: 56 puta
Spol: M
@ shrike

Ne, ne gledam na pretpostavljenu 'eurocentričnost' GNU/Linux distri kao nešto loše, nipošto. Zanimalo me samo može li se govoriti o zgusnutosti, odnosno o većoj koncentriranosti distri nastalih i razvijenih unutar ovog kontinenta kao o jednoj posebnoj pojavi i na koji način ta pojava utječe na razvitak Linuxa, kao i (puno šire gledano) na razvitak informatičke i komunikacijske kulture općenito. Eto, jedan kulturološki problem kojem prilazim s aspekta GNU/Linux distri. Ništa negativno ni prejudicirano, zbilja.

@ abzeenth

Ne ljuti se, sad mi je baš neugodno što sam te razočarao (i to po drugi put... :oops :oops , ali ranije sam objasnio zašto ne mogu niti želim predstaviti Manjaro). Htio bih jednostavno stvoriti jednu jasnu sliku o problemu koji me zanima i izložiti je javnosti tek onda kad je budem smatrao dovršenom.

U svojem osvrtu iznio sam nekoliko problema, a čitajući taj tekst nakon dan-dva zapazio sam više novih i njima ću se dalje baviti. I krenuti možda u jednom novom pravcu: tko su vođe projekata, tko su razvijatelji koji stoje iza distri?

Za nekolicinu poznatih podaci su na dohvat ruke, ali vjerujem da je puno više poznatih distri, nego ljudi koji su ih stvorili i koji ih održavaju. Ne zanima me njihova adresa, nego kojoj društvenoj skupini pripadaju (studenti, poslovni ljudi, znanstvenici; što je pak sa ljepšim spolom?), kako reagiraju na pritisak javnosti, kako biraju suradnike. Mnogo je tih pitanja, uz pomoć kojih bismo eventualno mogli procijeniti koliko su pojedine distre perspektivne, a zašto su neke relativno brzo napuštene, unatoč dobrim reakcijama krajnjih korisnika. Ponavljam prije napisano: ovo je sve dosta kompleksno, graniči s nekom vrstom sociološkog istraživanja.

Naslovnica je svakako dobra stvar u LZS-u, no forum je također važan. Ako je u zadnje vrijeme objavljeno manje tekstova na naslovnici, to ne smatram nikakvim zlom. Bilo bi puno gore da se objavljuju polusirovi osvrti, kakav je bio moj kojim sam otvorio ovu temu.
Avatar
Postovi: 1067
Postovi: 1067
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 150 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
Ma ne ljutim se, šta bih se ljutila. Samo mi je žao što tvoj spisateljski potencijal ostaje tako na forumu...nezapažen, da ne kažem neiskorišten.
Avatar
Site Admin
Postovi: 6502
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
Lokacija: Online
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 631 puta
OS: Kubuntu & Fedora
@rudar: samo pazi da si postaviš realna pitanja i realne ciljeve jer je lako izgubit se u moru polubitnih podataka ;)
Avatar
Postovi: 8902
Postovi: 8902
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Podijelio/la zahvalu: 209 puta
Primio/la zahvalu: 245 puta
Spol: M
OS: Slackware
shicy je napisao/la:@rudar: samo pazi da si postaviš realna pitanja i realne ciljeve jer je lako izgubit se u moru polubitnih podataka ;)


Posve si u pravu. No, nema žurbe.
Avatar
Postovi: 1067
Postovi: 1067
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 150 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.