Sada je: 29 ožu 2024, 10:10.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

rudar je napisao/la:Držimo se teme, ako ima još neki koristan prijedlog, tim bolje!

Da se mene pita, napravio bih mapu unutar, recimo, ~/.config mape naziva tipa vlc-conf i unutra držao što god mi treba. Sumnjam da itko gleda dot mape u $HOME ako ne treba urediti štogod. Simple as that. ;)
Arch Linux Install Script (zastarjela verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6725
Moderator
Postovi: 6725
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 338 puta
Primio/la zahvalu: 406 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Dovoljno otvoriti meni i pogledati: Recent Files.
Ili da se ne muči u pretragu unese ... i šah mat.

To nije rješenje.
Avatar
Postovi: 1799
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Lokacija: Zaljev svetaca
Podijelio/la zahvalu: 69 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
A zapravo ne znamo što oni "traže" i koliko dugo se bave laptopom kad ga zahtijevaju na uvid, niti koje i kakve alate koriste za tu "pretragu".

Možda bi dobra ideja bila koristiti TrueCrypt (ili neku alternativu tipa Vera Crypt budući da se on više ne razvija) i napraviti enkriptiranu skrivenu particiju?

Tu ima nekih općenitih savjeta, ali i zanimljivih informacija o zakonskim aspektima takvih pretraga:

https://www.eff.org/wp/defending-privac ... al-devices

http://www.cnet.com/news/security-guide ... ur-laptop/

Možda će linkovi biti korisni shrikeu za pisanje članka. :D
Avatar
Site Admin
Postovi: 6502
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
Lokacija: Online
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 631 puta
OS: Kubuntu & Fedora
vision je napisao/la:Dovoljno otvoriti meni i pogledati: Recent Files.
Ili da se ne muči u pretragu unese ... i šah mat.

To nije rješenje.

Hm, da.. kod mene su disejblani recent filesovi :-D
Također, sumnjam da će tamo neki carinik ukucat u pretragu xxx, boobs, ass, indacrack... :sokiran :lulz
Arch Linux Install Script (zastarjela verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6725
Moderator
Postovi: 6725
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 338 puta
Primio/la zahvalu: 406 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Abzeenth je napisao/la:A zapravo ne znamo što oni "traže" i koliko dugo se bave laptopom kad ga zahtijevaju na uvid, niti koje i kakve alate koriste za tu "pretragu".

Možda bi dobra ideja bila koristiti TrueCrypt (ili neku alternativu tipa Vera Crypt budući da se on više ne razvija) i napraviti enkriptiranu skrivenu particiju?

Tu ima nekih općenitih savjeta, ali i zanimljivih informacija o zakonskim aspektima takvih pretraga:

https://www.eff.org/wp/defending-privac ... al-devices

http://www.cnet.com/news/security-guide ... ur-laptop/

Možda će linkovi biti korisni shrikeu za pisanje članka. :D


U video prilogu iz prethodnog posta radi se upravo to - napravi se image (formatiraš ga u format po izboru) koji se enkriptira i pokreće se mountanjem kao nekakav vanjski disk ili dodatna particija a genijalna stvar je što se može i npr. pohraniti na usb stick. U forkove truecrypta baš nemam povjerenja...
Postovi: 805
Postovi: 805
Pridružen/a: 21 vel 2012, 23:18
Podijelio/la zahvalu: 83 puta
Primio/la zahvalu: 56 puta
Spol: M
trzalica je napisao/la:
U video prilogu iz prethodnog posta radi se upravo to - napravi se image (formatiraš ga u format po izboru) koji se enkriptira i pokreće se mountanjem kao nekakav vanjski disk ili dodatna particija a genijalna stvar je što se može i npr. pohraniti na usb stick. U forkove truecrypta baš nemam povjerenja...


Aha, onda se ispričavam na duplom prijedlogu :D nisam gledala video pa nisam znala da je ista stvar već spomenuta na temi. :pogled_dolje
Avatar
Site Admin
Postovi: 6502
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
Lokacija: Online
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 631 puta
OS: Kubuntu & Fedora
Abzeenth je napisao/la:
trzalica je napisao/la:
U video prilogu iz prethodnog posta radi se upravo to - napravi se image (formatiraš ga u format po izboru) koji se enkriptira i pokreće se mountanjem kao nekakav vanjski disk ili dodatna particija a genijalna stvar je što se može i npr. pohraniti na usb stick. U forkove truecrypta baš nemam povjerenja...


Aha, onda se ispričavam na duplom prijedlogu :D nisam gledala video pa nisam znala da je ista stvar već spomenuta na temi. :pogled_dolje

Ma ne moraš se ispričavati Abz! :) Samo sam htio napomenuti da je takva "procedura" objašnjena u videu pa da pogleda onaj tko nije (a zanima ga tako nešto). ;)
Postovi: 805
Postovi: 805
Pridružen/a: 21 vel 2012, 23:18
Podijelio/la zahvalu: 83 puta
Primio/la zahvalu: 56 puta
Spol: M
Dragi ljudi, vi ste svi naprosto sjajni! :bravo Na tragu ovog iskustva, idući bih put mogao pitati nešto što mene samoga zanima, umjesto što prenosim tuđa iskustva i veće ili manje neprilike.

Svojim ste konkretnim prijedlozima jednostavno 'pojeli' onu moju početnu pričicu. Zahvaljujući vašim odgovorima i savjetima, stvar se razvila u ozbiljnu temu o zaštiti i skrivanju podataka na GNU/Linuxu. S obzirom na to, početni poetski naslov postaje preuzak, a vaši postovi zaslužuju mjesto u rubrici Savjeti i trikovi. Ako administratori žele intervenirati u tom pravcu, nemam ništa protiv, dapače.
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.