Sada je: 19 tra 2024, 20:23.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Suzdržavam se logina na forum već mjesecima, kontam nemoj pravit "belaja" i vidi sad :bleh . Nije moje da kažem ali ipak, budite fini, šteta uprskati super temu bez veze. Emocije su čudo, naučio sam nekoć, baš ovdje.

peace out
People disagree with me. I just ignore them.
Avatar
Postovi: 364
Postovi: 364
Pridružen/a: 30 kol 2014, 18:34
Podijelio/la zahvalu: 17 puta
Primio/la zahvalu: 38 puta
Spol: M
OS: suse, Arch
rusty je napisao/la:Kad smo već kod opasnih naredbi... koliko se zečeva ovdje skriva?

Kod: Označi sve
zec(){ zec|zec& };zec

Ovo je modificirani fork bomb!

Samo jedan zeko, al' se množi k'o zec. :)

Fork bomba ne mora biti zlonamjerna. Može se desiti kao bug u skripti ili programu, kad god neki proces upadne u petlju i forka sam sebe.
Kako se broj procesa eksponencijalno povećava, računalo u par sekundi jednostavno ostane bez memorije i procesorskog vremena i zablokira.

Problem je to što linux distre obično dolaze konfigurirane bez limita na broj pokrenutih procesa.
Taj limit može postaviti u /etc/security/limits.conf
Otvori se kao administrator i dodaju se ovako dvije linije ispod onih zakomentiranih (i restarta komp):
Kod: Označi sve
#dududu nema nam pomoći
#dudududu dudududu
root             hard    nproc           600
jurastublic      hard    nproc           300

Meni se za desktop 600 i 300 pokazalo OK. Inače mi ukupni broj procesa praktički nikada ne pređe 200.

Onda, ako se desi kakva fork bomba, računalo postaje usporeno ali se može i dalje raditi, dovoljno da se provjeri koji proces šteka i isti ubije. Ili ako je pokrenut GUI program pa se ne može do terminala, moguće je i dalje ulogirati se u konzolu (sa CTRL-ALT F1 npr.) i iz nje srediti prijestupnika.
Ili restartati računalo i nadati se najboljemu.
"Hodor bre foobar"
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
jurastublic je napisao/la:Samo jedan zeko, al' se množi k'o zec. :)


Kod: Označi sve
#dududu nema nam pomoći
#dudududu dudududu


:lulz :thmbs-up
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
Evo još par linija koje izgledaju bezazleno, mogu napraviti štetu, a moguće ih je dobiti tako da se slučajno izostavi koje slovo ili da se nepotpuno kopira pa zalijepi u terminal:

Briše sadržaj datoteke pod nazivom "file". Ako takva ne postoji, ne radi štetu već samo napravi novi fajl (poput touch).

Kod: Označi sve
> file


Ova čita što god ima u "file" i izvršava kao skriptu ili kao ukucane naredbe. Desi li se slučajno da "file" sadrži nazive pravih naredbi ili aplikacija, iste će se izvršiti.

Kod: Označi sve
exec < file
"Hodor bre foobar"
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.