Sada je: 19 tra 2024, 05:20.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Imam pitanje, i neznam da li mi tu na forumu neko moze pomoci.
Naime imam mackbook pro i na njemu dual boot Hi Sierra i preko Bootcampa Win 10.
Htio bih jos staviti ubuntu, ali da je neovisan, odnosno da ne dira boot od maca I win 10.
Dakle, bio bi na externom disku, u mom slucaju na sd card od mac-a, ali to je ionako drugi disk.
Te da na njega instaliram Ubuntu, ali sa svojom boot EFI particijom kao kod bootable USB sticka.
Nasao sam nekakav tutorijal na netu ali mi nije razumljivo bas sve.
Dakle instalacija pocinje sa live ubuntu usb, I uterminalu se upise…
Ubiquity -no-bootloader.
Kad se instalira, onda treba napraviti workaround da se moze bootati neovisno o bootu mac i win 10 i bez refind..

Da li neko to zna, da mi napise korak po korak… da to napravim…
hvala
Postovi: 160
Postovi: 160
Pridružen/a: 16 lis 2008, 18:18
Podijelio/la zahvalu: 5 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Pa, ako se na MBP može bootati sa usb sticka, onda linux instlariaš kompletno na ekstremni stik/disk kao što bi instalriao na interni, skupa sa svim potrebni MBR/UEFI/UDBA/KOS/štoveć sektorima i u biosu odabereš "boot from usb" i to je to. Alternativno, morat češ u boot manageru dodavati entrye za taj linux na usb sticku.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Ovisi koja je generacija Macbooka, na novijim serijama Linux ne radi baš najbolje.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
MacBook Pro early 2015
Postovi: 160
Postovi: 160
Pridružen/a: 16 lis 2008, 18:18
Podijelio/la zahvalu: 5 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
martantoni je napisao/la:MacBook Pro early 2015


Jesi ti gledao ova uputstva:

https://scottlinux.com/2010/06/26/mac-h ... ard-drive/

Ili neka druga?
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
gleado sam puno uputstava, pa i ta, ta su malo zastarjela...

Stvar je u tome, da kad instaliram linux na ext sd card, onda na njoj treba napraviti efi boot particiju u fat 32. To znam u Gparted.
I tada treba po meni bott file, grub kopirati valjda sa live cd na tu efi particiju od sd card.
I to se izgleda radi samo u terminalu, i to neznam, te mu tu treab pomoc korak po korak...
probao sam nekoliko solucija, ali uvijek mi nesto fali, ili dobijem eror, jednostavno neznam to napraviti u terminalu...
takva pomoc mi treba...
hvala unaprijed ako neko zna, da mi to pokaze ili me nauci
:thmb-up :thmbs-up
Postovi: 160
Postovi: 160
Pridružen/a: 16 lis 2008, 18:18
Podijelio/la zahvalu: 5 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.