Sada je: 16 tra 2024, 05:11.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Kada zelim da diskonektujem wifi, NetworkManager mi javlja sljedecu poruku:
Kod: Označi sve
Device disconnect failed
(1) uid 1000 has no permission to perform this operation

Istu ili slicnu poruku dobijam i kad se pokusam konektovati kao korisnik (kad startam os i udem u xorg sesiju), dok se kao root mogu konektovati uredno (kad pokrenem nm-applet kao root i inace kao root putem komandne linije i komandi NetworkManagera).

U pitanju je Slackware. Ima li ko koju ideju? Da mom useru mozda ne fali koja grupa?
Zadnja izmjena: qwxy; 08 sij 2018, 19:07; ukupno mijenjano 1 put/a.
Postovi: 121
Postovi: 121
Pridružen/a: 21 srp 2012, 00:36
Podijelio/la zahvalu: 6 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Arch Compiz|LXQt Debian
moguće da prilikom instalacije nisi dobro konfigurirao usera. mislim da ti je najbezbolniji način da instaliraš wicd koji ti dolazi na dvd-u ;)
Avatar
Postovi: 8902
Postovi: 8902
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Podijelio/la zahvalu: 209 puta
Primio/la zahvalu: 245 puta
Spol: M
OS: Slackware
vjerojatno ti user nje u dobroj grupi. vidi jel ti u /etc/group ima net/dev/plugdev pa se dodaj di treba i ponovno ulogiraj.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
shrike je napisao/la:... u /etc/group ima net/dev/plugdev pa se dodaj di treba i ponovno ulogiraj.


Dodao sam usera u obje grupe, zapravo sam morao rebootati a ne samo napraviti logout iz xorg sesije i logout usera iz tty i sada se mogu spojiti kao user. Mada mi se cini da, ako se spojim "prerano" pri startu xorga da odbije da se spoji i ne dozvoljava mi vise da se spojim, sto mi nije skroz jasno (bude nesto kao device not managed, mada ne znam da li je to pisalo ili nesto drugo jer sam zaboravio sta je pisalo a ovo govorim po sjecanju problema koje sam imao inace).

Hvala na pomoci shrike :thmb-up , to je to :) . Mislio sam da korisnika treba dodati u neku grupu, ali nisam znao u koju (zapravo nisam znao kako se tacno zove grupa :D ). I nisam znao da je datoteka /etc/group popis svih grupa i korisnika koji im pripadaju :nee .
I dalje nisam siguran koja je od ove dvije grupe koju si napisao rijesila problem, ali :bravo sve pet :-D
Hvala na pomoci
Zadnja izmjena: qwxy; 08 sij 2018, 18:37; ukupno mijenjano 3 put/a.
Postovi: 121
Postovi: 121
Pridružen/a: 21 srp 2012, 00:36
Podijelio/la zahvalu: 6 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Arch Compiz|LXQt Debian
shicy je napisao/la:moguće da prilikom instalacije nisi dobro konfigurirao usera. mislim da ti je najbezbolniji način da instaliraš wicd koji ti dolazi na dvd-u ;)

:thmb-up
Vjerovatno jeste najbezbolniji nacin, i koristio sam wicd prije nekad na Archu, ali me vise interesuje kako osposobiti u potpunosti NetworkManager da se mogu konektovati kao user. Ipak, hvala na komentaru jer mislim da se nisam sjetio wicda, niti sam znao da dolazi na dvd-u :thmb-up . Mozda ga nekada budem koristio ako budem instalirao Slackware negdje drugo ponovo :)

A za konfigurisanje usera a i grupe, zapravo kreiranje usera ako se dobro sjecam ide "rucno" nakon instalacije. Dodao sam korisnika samo u grupu users i jos neke druge koje sam se sjetio da bi mi mogle biti potrebne ili od pomoci.

Mislim da se dodavanjem korisnika u grupu users korisnik automatski dodaje u odredene grupe potrebne za upravljanje xorg sesijom i sistemom, npr. grupi audio? Ne znam...
Postovi: 121
Postovi: 121
Pridružen/a: 21 srp 2012, 00:36
Podijelio/la zahvalu: 6 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Arch Compiz|LXQt Debian
Ako mi neko moze pomoci u vezi s ovom temom vezanom za Slackware i slackbuildove, kako postaviti cflagove globalno, u vezi i za Slackware ili sa bilo kojom Linux distrom, neka baci oko na nju (pri tom podrazumijevam da ste je vjerovatno vec vidjeli :D , ali vrijedno je spomena i pokusaja :) ):

viewtopic.php?f=20&t=13438
Postovi: 121
Postovi: 121
Pridružen/a: 21 srp 2012, 00:36
Podijelio/la zahvalu: 6 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Arch Compiz|LXQt Debian
za usera i grupe:
Kod: Označi sve
2. Pošto nema kreacije usera prilikom instalacije to je potrebno učiniti poslije pa prvo pokrećemo skriptu adduser te slijedimo pitanja/upute:
#adduser

gdje strelicom prema gore dobijemo popis defaultnih grupa kojima naš user pripada


Što se tiče flagova, ne znam ti pomoći. naime, nikad mi nisu bili bitni. bilo mi najvažnije da slack radi bez da me tlači :)
Avatar
Postovi: 8902
Postovi: 8902
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Podijelio/la zahvalu: 209 puta
Primio/la zahvalu: 245 puta
Spol: M
OS: Slackware
shicy je napisao/la:za usera i grupe:
Kod: Označi sve
2. Pošto nema kreacije usera prilikom instalacije to je potrebno učiniti poslije pa prvo pokrećemo skriptu adduser te slijedimo pitanja/upute:
#adduser

gdje strelicom prema gore dobijemo popis defaultnih grupa kojima naš user pripada


Što se tiče flagova, ne znam ti pomoći. naime, nikad mi nisu bili bitni. bilo mi najvažnije da slack radi bez da me tlači :)


Nema veze, hvala tebi ipak :) Pomogao si mi. A to da, najbitnije je da radi i ne uznemirava :-D , niti da bude napor.

A ja sam koristio useradd komandu, nisam znao da slackware ima tu skriptu adduser.
Postovi: 121
Postovi: 121
Pridružen/a: 21 srp 2012, 00:36
Podijelio/la zahvalu: 6 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Arch Compiz|LXQt Debian

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.