Sada je: 18 tra 2024, 21:55.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pozdrav,

Pala mi je napamet jedna ideja koja bi potencialno mogla korisna ostalima pa me zanima jel ovako sta već postoji:
Zanima me postoji li način da recimo linkam jedan direktoriji na drugi ovisno o tome šta je moutano i/ili postoji/ne postoji
da objasnim:

Imam ThinkPad X201 sa SSDom(btrfs) a u bazi imam HDD(ext4).

Recimo da imamo cache od Chroma u:
/home/<user>/.cache/google-chrome/

i sad da mi ne mrdulji po SSDu dok sam na bazi zelim napraviti da je:
/home/<user>/.cache/google-chrome/

Zapravo samo link koji bi kao prvi prioritet imao folder:
/ultrabase/.cache/google-chrome-HDD/

a ako taj folder ne postoji da vodi na
/home/<user>/.cache/google-chrome-SSD/

Imam ideju kako bi ovo riješio sa nekom bash skripticom kod boota ili nekim cronjobom, da se izvest i sa fstabom ali onda ga moram rucno moutat svaki put kad skinem/stavim lapop na bazu. zanima jel postoji neki način da se ovo napravi sa linkovima.

Ostale stvari koje su mi na HDDu imam statički linkano sa symlikovima jer te stvari ionako ne trebam kad nisam na bazi npr fotografije, igrice, filmovi...itd.
Postovi: 858
Postovi: 858
Pridružen/a: 21 lip 2012, 20:36
Podijelio/la zahvalu: 14 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Meh ne nađoh ništa ovako specificno
riješeno sa bash skriptom u crontabu koja svakih 5 min provjeri jel disk moutan i ako je samo mounta foldere koje trebam umjesto ovih na SSDu
Postovi: 858
Postovi: 858
Pridružen/a: 21 lip 2012, 20:36
Podijelio/la zahvalu: 14 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
I to ti je pravilan način.

Ono prije je po meni greška u razmišljanju i općenito konstrukciji programa - zbog neke specifične jednokratne koristi pakirati neka nova svojstva i funkcije u objekat kojemu to prirodno ne leži.

Prebacivanje testa postojanja određenog fajla/foldera unutar konstrukcije simlinka i omogućavanje da isti simlink pokazuje istovremeno na višestruke različite fajlove/foldere je recept za kaos. Kako bi se pratilo sve tisuće simlinkova u prosječnoj distri kad bi svatko zakopao testove i pathove unutar linkova umjesto da su dostupni i vidljivi u sistemskim skriptama? Kako brinuti o cirkularnim referencama i slomljenim linkovima kad se sadržaji linkova eksponencijalno granaju?

Vjerojatno zato svaki link pokazuje striktno na jednu datoteku i ništa više (iako ta datoteka može biti odredište više linkova).
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Mogao si staviti da pokazuje na /home/<user>/.cache/google-chrome-SSD/, i onda napraviti mount /ultrabase/.cache/google-chrome-HDD/ na tu lokaciju. E sad, ako se nešto desi ultrabase i ne može se mountati, onda i dalje pokazuje sadržaj ispod koji želiš.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: NoMaam i 6 gostiju.