Switch to full style
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.
Odgovori

Dual boot

09 ruj 2018, 21:10

Dobar dan, imam instalirane windowse 10 pro i elementary os loki u dual bootu, Windowse sam prve instalirao pa onda elementary. Zna se dogoditi totalno nasumice da se i windows i linux neće bootat nego windows bude samo crni ekran a na linuxu dođem do login screen-a ali neće dalje od toga, onda moram prisilno ugasiti laptop i ponekad iz četvrtog a ponekad iz sedmog puta uspijem ući. Što bi to moglo biti i kako riješiti taj problem? Hvala. (laptop koji imam je acer swift 3, i3 sedme generacije, 4 gb rama i 128 gb jer mi ne treba više prostora).

Re: Dual boot

13 ruj 2018, 22:46

Pa daj ss iz gparteda da vidimo kako si to zbiksao ..

Re: Dual boot

13 stu 2022, 21:49

Ne znam da li se dualboot može nazvati kad imaš dvije linux distre na jednom hardu ali eto da se javim nakon podužeg a i nisam možda najbolje pogodio podforum i temu pa se unaprijed ispričavam.

Dakle imam ubuntu unity, ovaj zadnji s njihove stranice i linux mint xfce zadnji ali ubuntu sam instaliral kasnije poslije minta tak da mi ubuntov grub je zadnji i malo "smeta" iako sve dobro radi ali bi ja volel da mintova bude "zadnja" ...

kako sam noob za sve to još uvijek i nisam se maknul od distrohopsanja a planiram ostati na dva ova zanima me kako mogu vratiti da bude prvi mint..?

Re: Dual boot

14 stu 2022, 06:45

Link: https://ubunlog.com/bs/grub-customizer- ... grub-meni/

... inače, pisao Suko još davno o tome ;)

Re: Dual boot

14 stu 2022, 08:10

bertone je napisao/la:Link: https://ubunlog.com/bs/grub-customizer- ... grub-meni/

... inače, pisao Suko još davno o tome ;)


svejedno ne vidim vanesu mintovu

slika

Re: Dual boot

14 stu 2022, 11:09

Pokreni Linux Mint i Ubuntu Unity pa provjeri koju verziju kernela ima koji, naredbe su:

Kod:
uname -r

za ispis izdanja kernela

Kod:
uname -s

za ime kernela

Kod:
uname -v

za ispis verzije kernela

pa bi trebao vidjeti koji je Linux Mint 21 (vjerojatno ovaj gdje piše: "Ubuntu with Linux 5.15.0-52-generic" jer on dolazi sa verzijom kernela 5.15), dok bi ovaj: "Ubuntu with Linux 5.19.0-23-generic" trebao biti Ubuntu Unity (jer Ubuntu 22.10, pa time i Unity, dolaze sa kernelom 5.19).

Re: Dual boot

15 stu 2022, 09:10

bertone je napisao/la:Pokreni Linux Mint i Ubuntu Unity pa provjeri koju verziju kernela ima koji, naredbe su:

Kod:
uname -r

za ispis izdanja kernela

Kod:
uname -s

za ime kernela

Kod:
uname -v

za ispis verzije kernela

pa bi trebao vidjeti koji je Linux Mint 21 (vjerojatno ovaj gdje piše: "Ubuntu with Linux 5.15.0-52-generic" jer on dolazi sa verzijom kernela 5.15), dok bi ovaj: "Ubuntu with Linux 5.19.0-23-generic" trebao biti Ubuntu Unity (jer Ubuntu 22.10, pa time i Unity, dolaze sa kernelom 5.19).


jesam pomaknul tu kernel verziju minta ali nije prvi na poretku ?

Re: Dual boot

15 stu 2022, 12:46

Pa je li LM 21 taj sa kernelom 5.15? Ako je, nešto radiš krivo ili si nešto previdio. Jesi li pogledao kako je postavljen boot uređaja u UEFI-u?

Re: Dual boot

17 stu 2022, 09:45

bertone je napisao/la:Pa je li LM 21 taj sa kernelom 5.15? Ako je, nešto radiš krivo ili si nešto previdio. Jesi li pogledao kako je postavljen boot uređaja u UEFI-u?



je to je taj kernel a trenutno je ovakav poredak

slika

Re: Dual boot

18 stu 2022, 18:03

Na linux-mint forumu je riješen gotovo identičan problem
LINK: GRUB menu after install.
Obrati pažnju da se moraš prijaviti u Linux-mint na tvom kompu i to odraditi.

Još nešto, kad se prijaviš u Mint zar nemaš instaliran program "boot-repair"???
On bi bio na lokaciji: "izbornik/sistem/boot-repair". Nisam dugo instalirao Mint(xfce) pa ne znam dali je instaliran ali vidim da je u "Live" načinu predinstaliran. S njim se to također lagano odradi.

Pozz
Odgovori