Sada je: 16 tra 2024, 05:48.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Idemo probati ovako (jer mi stvarno nije jasno zašto imaš odvojeno Cinnamon i Tara) i miriši mi na loše odrađenu podjelu particija na disku i instalaciju u startu no što je tu je...

... kad dođeš do izbornika GRUB-a (to je ona tvoja druga slika), odaberi/odi na "Advanced options for Linux Mint 19 Cinnamon" i potvrdi sa ENTER

... sad bi trebao dobiti popis prijašnjih verzija kernela (popis svih nadogradnji) pa odaberi najstariju verziju (to je ona na dnu napravljena odmah kod instalacije) i opet je potvrdi sa ENTER i vidi da li se sad Cinnamon diže kako treba, odnosno možeš li ući u njega.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11345
Site Admin
Postovi: 11345
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 658 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Stefanares je napisao/la:Uspeo sam da vratim ona podesavanja kako su bila, valjda.. i sada mogu opet da pokrenem Win10 i Taru, problem mi je sto nece da pokrene u Cinnamon okruzenju jos uvek... I izgleda mi da je Bartone bio u pravu i da je potreban update, ali ovde nisam nikad kucao sudo sifru koju mi je serviser dao kada je instalirao dual boot nakon kupovine laptopa. Nju sam kucao samo u cinnamon a kasnije i promenio i sada ovde nece ni jedna ni druga sifra, tj ni ta koju mi je serviser dao a bila je "1" a ni nova koju sam ja menjao tamo u cinnamon-u, kako taj problem da resim da bih update odradio?


Kako sam i sam početnik, možda ti mogu pomoći sa uploadom slika... Ja sam ovo obavio pomoću Screenshot... Pomagala / Preglednik slika, sa Glavnog menia Linux Minta Cinnamon... Iskreno, mene zbunjuje tvoj GRUB meni, jer na njemu imaš 'Linux Mint 19 Cinnamon' i 'Linux Mint 19 Tara', što je po meni isto... Cinnamon je samo jedno od Desktop okruženja Linux Minta, uz MATE i Xfce, vidljivo na ovom linku: https://www.linuxmint.com/, Bertone ti je o tome nešto govorio... pisao... Ja sam se u startu bolje snalazio sa dva diska, postojeći win 7, ostavio sam na miru, a za instalaciju Linuxa dodao sam jedan SSD disk, jer mi je brzina podizanja bila bitna, tako da sam bio na dvostrukom dobitku u brzini: u Linuxu i SSD-u...

slika
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 403 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
Alat upload slika je http://tinypic.com
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 403 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
bertone je napisao/la:Idemo probati ovako (jer mi stvarno nije jasno zašto imaš odvojeno Cinnamon i Tara) i miriši mi na loše odrađenu podjelu particija na disku i instalaciju u startu no što je tu je...

... kad dođeš do izbornika GRUB-a (to je ona tvoja druga slika), odaberi/odi na "Advanced options for Linux Mint 19 Cinnamon" i potvrdi sa ENTER

... sad bi trebao dobiti popis prijašnjih verzija kernela (popis svih nadogradnji) pa odaberi najstariju verziju (to je ona na dnu napravljena odmah kod instalacije) i opet je potvrdi sa ENTER i vidi da li se sad Cinnamon diže kako treba, odnosno možeš li ući u njega.


Nece da udje ni tako u cinnamon...Ova mi se lista pojavi kada izaberem "Advanced options for Linux Mint 19 Cinnamon"...
slika
A zatim kad izaberem poslednju tu izbaci mi ovako...
slika

Inace ja mogu da udjem na Linux ali ne znam zasto nece na Cinnamon kao sto sam do sada ulazio...verovatno je upload potreban, ali da bih upload moram da ukucam root password (OEM temporarry kako vec pise) a nece mi ni jedna od dve sifre koje znam da su bile.. Tako da sad imam ta 2 problema pface

P.S. Imao sam obaveza nekih na fakultetu pa nisam stigao da se posvetim ovome, sada imam ceo vikend da resim ovo uz vasu pomoc i sugestije :kava
Postovi: 33
Postovi: 33
Pridružen/a: 04 pro 2018, 20:44
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Win 10 i Linux Mint
Nisam mislio na zadnji mogući kernel pod "recovery mode", ali moja greška jer nisam to posebno naglasio pa probaj predzadnji...

... no ova slika nam sad govori nešto drugo što prije nismo znali, a to je da su ti u servisu kao zadani file system diska stavili Btrfs system umjesto Ext4 pa od tuda vjerojatno i dupli nazivi, odnosno posebno LM19 Cinnamon i LM19 Tara (jedan od ta dva ti je vjerojatno restore particija za vraćanje sistema ako nešto pođe po zlu)... no tu ti ne mogu pomoći jer se nikad nisam bavio Brtfs-om niti sam pokušavao LM19 dići sa njime pa napraviti restore particiju... uglavnom, mislim da se ti nešto smrdalo i sad čekaj da ti se netko javi tko se igrao sa Btrfs-om i LM19.

PS. Ja bih da sam na tvom mjestu prepeglao sve to i digao novu instalaciju LM19 na Ext4.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11345
Site Admin
Postovi: 11345
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 658 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:PS. Ja bih da sam na tvom mjestu prepeglao sve to i digao novu instalaciju LM19 na Ext4.

Tako je.
Osim toga, zašto imaš uključen raid6? Je li to nešto do btrfs-a?
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
bertone je napisao/la:Nisam mislio na zadnji mogući kernel pod "recovery mode", ali moja greška jer nisam to posebno naglasio pa probaj predzadnji...

... no ova slika nam sad govori nešto drugo što prije nismo znali, a to je da su ti u servisu kao zadani file system diska stavili Btrfs system umjesto Ext4 pa od tuda vjerojatno i dupli nazivi, odnosno posebno LM19 Cinnamon i LM19 Tara (jedan od ta dva ti je vjerojatno restore particija za vraćanje sistema ako nešto pođe po zlu)... no tu ti ne mogu pomoći jer se nikad nisam bavio Brtfs-om niti sam pokušavao LM19 dići sa njime pa napraviti restore particiju... uglavnom, mislim da se ti nešto smrdalo i sad čekaj da ti se netko javi tko se igrao sa Btrfs-om i LM19.

PS. Ja bih da sam na tvom mjestu prepeglao sve to i digao novu instalaciju LM19 na Ext4.


Hvala u svakom slucaju videcu sta da radim, linux mi ovako inace radi okej kad udjem dole na "Linux Mint 19 Tara" kad ne idem preko cinnamon-a pa cu se tako sluziti samo mi reci mogu li kako da povratim sifru od root-a posto znam koju sam koristio na cinnamon-u al ta sada nece? Da pojasnim, udjem sad na linux ne trazi mi nigde sifru ali kada hocu da preuzmem neki program (aplikaciju) i treba da ukucam sifru pise mi da nije tacna (Ona koju sam kucao na cinnamon kad sam ulazio) isto tako i kad idem Lock Screen i posle hocu da nastavim da koristim i trazi mi tu sifru ne mogu da se ulogujem nego moram da reboot i onda mi samo automatski udje..
Pokusao sam na najbolji nacin da objasnim :hmm

jurastublic je napisao/la:
bertone je napisao/la:PS. Ja bih da sam na tvom mjestu prepeglao sve to i digao novu instalaciju LM19 na Ext4.

Tako je.
Osim toga, zašto imaš uključen raid6? Je li to nešto do btrfs-a?


Druze pocetnik sam ovde i nista mi nije jasno sta si me pitao, ne mogu ti odgovoriti posto ne znam ni sta je raid6 ni btrfs, a pri tom nista nisam ja dirao i petljao nego ovi su u servisu sve to podesili kad su mi stavljali dual boot :)

Edit: Sad sam trazio malo sta su raid6 i btrfs ali i dalje mi nije bas najjasnije i ne znam odgovor zasto imam btrfs umesto ext4 a ni zasto imam raid6 :kava
To mi (za sada, valjda) nije toliko bitno i hitno.. za sada mi je bitnije da povratim sifru da bih mogao da skinem Oktavu i par jos stvari koje mi trebaju za fakultet imam neke kolokvijume pa treba da vezbam :kava Ako mi ko oko toga moze pomoci, a kasnije cu polako i ovo oko Cinnamona i btrfs, raid6 i ostalo
Postovi: 33
Postovi: 33
Pridružen/a: 04 pro 2018, 20:44
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Win 10 i Linux Mint
NewLxUbt je napisao/la:
Stefanares je napisao/la:Uspeo sam da vratim ona podesavanja kako su bila, valjda.. i sada mogu opet da pokrenem Win10 i Taru, problem mi je sto nece da pokrene u Cinnamon okruzenju jos uvek... I izgleda mi da je Bartone bio u pravu i da je potreban update, ali ovde nisam nikad kucao sudo sifru koju mi je serviser dao kada je instalirao dual boot nakon kupovine laptopa. Nju sam kucao samo u cinnamon a kasnije i promenio i sada ovde nece ni jedna ni druga sifra, tj ni ta koju mi je serviser dao a bila je "1" a ni nova koju sam ja menjao tamo u cinnamon-u, kako taj problem da resim da bih update odradio?


Dobro došao među Linux korisnike... I mene je Bertone (ne Bartone) vodio u prvim koracima, zahvala i ostalima... A od svega mi je najviše pomoglo pažljivo čitanje Tema za početnike, http://www.linuxzasve.com/forum/viewforum.php?f=8, vjeruj mi, nije ovo atomska fizika... I meni je serviser, ja ga zovem Instalater ugradio SSD disk i prvu distribuciju Linuxa, a kada to nije funkcioniralo optimalno, prionuo sam Temi za početnike, službenim stranicama Linuxa (Ubuntu i Mint distribucije) na hrvatskom jeziku, a tu je i googl translator, za one koji engleskim barataju kao ja... Ovo što si napisao gore, prilično je nejasno, ne postoji 'sudo sifra'... Moraš biti pažljiv sa BIOS postavkama... Jesi li odradio koju samostalnu instalaciju Linux Minta... Možda da za početak pokušaš sa ovim linkom https://www.linuxmint.com/documentation/user-guide/Cinnamon/serbian_17.0.pdf, Sretno! Dalje bih te ipak prepustio Bertoneu...


Evo ponovo te vraćam na svoj prethodni post... jer je upravo onako kako sam pretpostavljao... Ti si u ovom potpuno nov, makar u Linuxu, ako ne i u Windowsima... Ja sam pred nekoliko mjeseci također dao da mi se instalira Linux, o kome ništa nisam znao... ujedno sam dodao SSD disk da bi bio odvojen od w7 na kome sam se do sada kilavio... Ubrzo su, nakon instalacije počeli problemi, da ih sada ne nabrajam, uključio sam se na ovaj forum i upoznao ekipu sa kojom ti sada komuniciraš... Moja ti je preporuka, da zaista kreneš ispočetka... Čini mi se da je tvoj problem što su ti windowsi i Linux na jednom disku u dual bootu, ali zbila ne vidim drugog rješenja za razmrsiti taj grop... Za početak spasi svoje podatke koje imaš iz Windowsa i Linuxa... Moraš znati da da Linux pristupa podacima iz Windows okruženja, dok obratno nije moguće... To je zbog toga što Linux čita ntfs win. datotečni sustav dok windows ne čita ext4, za druge sustave nisam siguran... Sam sam do sada odradio, i neznam koliko instalacija, rušenja sustava... Jeli ti poznat pojam Live USB ili Live CD i kreiranje USB i CD medija za podizanje sustava, sa kojih možeš kada se pokrenu pristupiti svome disku i svim podacima na njemu i prije sam instalacije na disk... Prije ovoga moraš podignuti *.iso datoteku odgovarajuće distribucije sa Interneta... Previše je ovo teksta za Apsolutnog početnika, ali ako si u stanju pristupiti Terminalu u svom Linux okruženju "Ctrl + Alt + T", te u njemu ukucati
Kod: Označi sve
lsblk -l
te nam ponuditi tu sliku, da vidimo stanje tvojih diskova/ diska... I za kraj, ponovo te šaljem na ovaj link https://www.linuxmint.com/documentation/user-guide/Cinnamon/serbian_17.0.pdf, a kada uspješno formiraš Live USB ili CD medij, javi se ponovo...uključi nekoga iz svog okruženja, kolegu kojemu je ova materija donekle poznata...
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 403 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
NewLxUbt je napisao/la:... Čini mi se da je tvoj problem što su ti windowsi i Linux na jednom disku u dual bootu...

Sve OK, ali inače nije problem da operacijski sustavi dijele disk. Čak mogu biti i na istoj particiji.
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 163 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
Ok, idemo onda prvo riješiti prebacivanje bitnih podataka... ali moram prvo pitati: Što je Oktava?
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11345
Site Admin
Postovi: 11345
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 658 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 10 gostiju.