Sada je: 16 tra 2024, 05:05.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Stefanares je napisao/la:Naravno, hvala vam svima, polako sve.. Zanima me za sada je li moguce namestiti particije i podici linux sada iz pocetka a kasnije (za 3-4 dana) i win? Ili je najbolje to oboje u isto vreme?


Možeš.

Ako prvo instaliraš linux, a naknadno win10 , onda ti win10 pomete loadere i nije to više kao nekad da bu ti sudo-update-grub sve čarobno riješio. Zato ti je jednostavnije prvo instalirati win a onda linux jer buš tim načinom dobio da ti linuxov grub pri bootu računala daje oba sistema na izbor. Uz malo igranja namjestiš da nakon par sekundi sam loada os koji si zadnje koristio ako nikaj neklikneš u tih par sekundi.

Win10 pri instalaciji kreira vidljivu c particiji ali i još dve koje nevidiš ( health i efi ). Sve su primarne i aktivne da bi win10 radio kako je zamišljeno i da bi u funkciji bile opcije oporavka, secureboota, fastboota i to ti nije mudro mjenjati jer svaki veći win upgrade očekuje takvo stanje.

Ograničenje mbr na 4 primarne particije lako zaobidješ sa postavljanjem diska gpt particijskom tablicom. Uz to gpt formira dve tablice, povećava veličinu vidljivih datoteka, particija i sl. Za win10 je gpt defaultni pa se drži toga no tako moraš i za linux voditi o tome računa.

Za lin možeš kreirati zasebnu efi particiju a možeš koristiti i efi od win, oba rješenja imaju i prednosti i mana.

Već kod kreiranja usb-a trebaš voditi računa da budu vidljivi i spremni za gpt-uefi kombinaciju, inače buš morao kemijati po biosu jer ih nebuš vidio u boot orderu ili buš vidio non-uefi mod za loadere...

Ako je ssd, odradi taj secure erase jer je to nešto čime ga vraćaš najbliže tvorničkim perfomansama i vjeku trajanja. Malo si i prouči tematiku oko ssda i o tome kaj mu smeta te kako i linux i windows tome prilagoditi. Postoji i poveznica sa brojem zapisa, postotkom zauzeća i sl...pa kad se već upuštaš u sve to daj odradi po pravilima struke i onda si godinama miran glede toga.

Još je jedan bitan razlog za takvo školsko postupanje: u slučaju naknadnih kvarova ili problema ili dijagnostike, svi koji će ti pomagati očekivati će da je sve baš tako odradjeno .Ako si nekaj mjenjao, a neznaš ili zaboraviš pojasniti kaj si točno mjenjao, znatno otežavaš dijagnostiku i lako je otići stranputicama jer neočekuješ nedefaultno stanje.

Prije konačne odluke pročitaj iskustva korisnika sa zadnjim verzijama minta... Sa live usbima se lako poigraš da bi utvrdio kako se koja distra ponaša na tvom hardveru i kako ti koja leži. Jest da će se linux gurui kleti da je to posve svejedno i da sve to možeš naknadno, no oni mogu a tebi bi možda bilo prekomplicirano dodavati i micati sučelja, prilagodjavati apk koje nedostaju pa ih dovučeš odnekuda, sa nekim hardverom bi i neki kernel bolje suradjivao zbog drajvera itd itd itd...pa je lakše ako ti je to sve netko unapred slozio i upakirao u iso distre.
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Tu sam, mozemo poceti.. Iso fajl za Linux sam skinuo na USB i to je spremno, sad cu naci iso za Win10 i cekam sta i kako dalje :) Inace HDD 1TB nemam SDD
Postovi: 33
Postovi: 33
Pridružen/a: 04 pro 2018, 20:44
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Win 10 i Linux Mint
Bunker je napisao/la:Ako već čovjek ima volje i vremena, onda nemojte srljati, već mu precizno objasnite kaj i zašto treba napraviti, i pripremite ga da to nemre baš u pol vure biti gotovo.

Evo ti redoslijed:
...skini zadnji win10 iso i snimi ga u bootabilnom obliku na usb,...ako buš to radio pod win onda to učini rufusom, podesi da bude gpt za uefi, odaberi iso metodu

...skini zadnji iso željene linux distre i isto ga snimi na drugi usb da bude bootabilan, isto rufus, isto gpt za uefi, dd metoda ovaj puta

...backup bitnih fileova na ext hdd ili cloud

....ako je ssd disk, proizvodjačevim alatom odradi secure erase

....bios na default

...gpartedom iz live linuxa napravi gpt particijsku tablicu ( googlaj zakaj je to bolje...)

...instal win10, 100 gb za sistem, nakon instalacije ga nadogradi,kreiraj d particiju veliku toliko da ti još ostane cca 50 gb nedodijeljenog prostora

...install linuxa, ako je novi mint onda ti netreba swap particija, efi loader ili u zasebnu particiju ili upiši u win efi particiji potrebne podatke ( googlaj...), Za / 25 gb, za /home ostatak, jer buš tako i tako sve dokumente i slike i sl trpao na d particiju od win tako da do toga možeš iz oba sistema...

...nadogradi lin,

...sada dok ti je još sve čisto i defaultno, bilo bi dobro napraviti image ili cjelog diska ili zasebno od oba osa, pa ako kaj posle uhebeš da neponavljaš sve ispočetka..

...nemoj se upuštati u to ako nemaš par slobodnih sati jer možda neće sve ići glatko pa buš nešto zeznio, ili morao ponavljati i sl...


Koliko je bitno ovo oko .iso fajla da bude "gpt za uefi, odaberi iso metodu" i "isto gpt za uefi, dd metoda ovaj puta" posto sam za linux skinuo pre par dana i koristio sam UNebootin kao iz koraka viewtopic.php?f=11&t=12841 pa ne znam kako je podeseno tamo bilo za linux, a .iso od win10 sam skinuo odavde pomocu njihovog nekog alata https://www.microsoft.com/en-gb/softwar ... /windows10 pa ne znam kako je podeseno koja metoda ...
Postovi: 33
Postovi: 33
Pridružen/a: 04 pro 2018, 20:44
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Win 10 i Linux Mint
Moj savjet ti je da za početak (ako imaš samo jedno računalo) ne kompliciraš sam sebi život (to ćeš kasnije ako budeš imao volje kad si nabaviš igračku za učenje - to ne mora biti ništa skupo jer se da naći ok laptop za 150€ ili PC za 100) pa prvo instaliraj Win10 na način da ćeš od ukupne veličine diska 2/3 dati Windowsima (to bi od 1 TB bilo oko 600 GB i odradi instalaciju Windowsa kojom prilikom će ti njihov instaler napraviti tri primarne particije.

Nakon instalacije Windowsa osposobi taj OS potpuno, odnosno instaliraj sve drivere i softver kojeg inače koristiš i koristi tako laptop par dana - bitno je samo da u Windowsima isključiš fast boot.

Nakon dan dva ili više kad budeš siguran da imaš laptop sa funkcionalnim i dobro instaliranim Windowsima kreni na instalaciju Linuxa.

Kako izgleda instalacijski proces do particioniranja diska si već vidio kad si radio one snimke pa kad dođeš do tuda vidjeti ćeš da imaš jedan dio diska neiskorišten, odaberi njega kao root i nastavi sa procesom instalacije (Linux Mint 19 će ti automatski napraviti swap folder i home unutar tog preostalog prostora)

Ovo gore opisano bez odvojenog "/home" nije idealno i dobro/pravilno, ali za prvu instalaciju je ok da razbiješ strah i kretanje u nepoznatim vodama. Kasnije ćeš možda vježbati na nekom drugom računalu.

I da, u slučaju da moraš preinstalirati Linux, podatke koje budeš imao lako ćeš privremeno preseliti na Windows particiju u neki folder (zato moraš isključiti fastboot u Win10 jer ako je uključen nemreš iz Linuxa pristupiti Windows particiji).

PS. Sad će se ostatak društva na forumu pobuniti zbog ovakvog (pomalo kontraverznog) načina razmišljanja pa poslušaj i njihove savjeti i na kraju odluči sam što ti je prihvatljivije - bolje - lakše - teže ;)
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11345
Site Admin
Postovi: 11345
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 658 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Znaci sada da samo instaliram Win10 i zauzmem 2/3 HDD? i instaliram drajvere i softvere koji mi trebaju i nista ne diram vise?
Postovi: 33
Postovi: 33
Pridružen/a: 04 pro 2018, 20:44
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Win 10 i Linux Mint
Da, i isključiš fastboot u windowsima... kad završiš na ostatak diska instaliraš samo root... ali pričekaj da me ekipa popljuje i da neki drugi pristup ;)

PS. Da se mene pita ja ne bih ni instalirao Windowse, pogotovo ne Win10 (Win7 još može proći) :-D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11345
Site Admin
Postovi: 11345
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 658 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
@stefanares

Sve je bitno onoliko koliko je to tebi bitno jer ti si taj koji bu se čohao iza uha sa bilokakvim mogućim problemima...

Zakaj toliko inzistiraš na instalaciji a preskočio bi bitne korake koji prethode instalaciji.

Itekako je bitno da pravilno kreiraš instalacijske medije.

Itekako je bitno da pripremiš hdd.

Sve ti to možeš i preskočiti, ali time povećavaš mogućnost naknadnih problema. Ako nepripremiš dobro instalacijske medije, čeka te kemijanje po biosu jer uopće nebuš vidio ispravno live medije. Ako dobro kreiraš usb, vidićeš 2 usba u boot orderu iako je upiknut 1 fizički usb....

Ako preskočiš te bitne radnje, onda te čeka ovo o čemu ti je kolega bertone počeo, onemogućavanje fastboota pa nadalje...a ako sve dobro odradiš onda ti bios cjelo vrijeme može biti na default . Fastboot i secureboot mogu biti korisni ako to sve dobro iskonfiguriraš... Već par godina linux normalno radi sa uefi funkcijama, no najčešće članke o tome pišu osobe koje nemaju previše iskustva sa windowsima pa ofrlje pišu gasi ovo gasi ono, a uz malo truda sve te uefi funkcije rade i na win i na lin..

@bertone

Krajem 2018 god win7 više nikakvog nema smisla. Sto razloga ti mogu o tome, ali sve ih i ti znaš.... Koja bi bila svrha imati os od kojeg polako odustaje i ms i proizvodjači aplikacija, divit se osu i pritom ništa nemoći drugo raditi ili koristiti stare apk upitne sigurnosti i funkcionalnosti...?? Pa daj vidi kako zgleda net kroz neki browser star desetak godina...

....
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
@Bunker, znaš i sam da fastboot ostavi Win10 u nekom polu uključenom stanju i da se onda iz Linuxa nemre pristupiti C: particiji... što se tiče postavki UEFI-a to dosta ovisi o proizvođaču hardvera, kod Lenova neke stvari jednostavno moraš isključiti.

Što se pak tiče Windowsa10 kao Windowsa, dok je Linuxa i MacOS-a fakat mi ne trebaju... možda su super, ali želim ostati u svojoj maloj pećini neznanja ;)
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11345
Site Admin
Postovi: 11345
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 658 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Bunker je napisao/la:@stefanares

Sve je bitno onoliko koliko je to tebi bitno jer ti si taj koji bu se čohao iza uha sa bilokakvim mogućim problemima...

Zakaj toliko inzistiraš na instalaciji a preskočio bi bitne korake koji prethode instalaciji.

Itekako je bitno da pravilno kreiraš instalacijske medije.

Itekako je bitno da pripremiš hdd.

Sve ti to možeš i preskočiti, ali time povećavaš mogućnost naknadnih problema. Ako nepripremiš dobro instalacijske medije, čeka te kemijanje po biosu jer uopće nebuš vidio ispravno live medije. Ako dobro kreiraš usb, vidićeš 2 usba u boot orderu iako je upiknut 1 fizički usb....

Ako preskočiš te bitne radnje, onda te čeka ovo o čemu ti je kolega bertone počeo, onemogućavanje fastboota pa nadalje...a ako sve dobro odradiš onda ti bios cjelo vrijeme može biti na default . Fastboot i secureboot mogu biti korisni ako to sve dobro iskonfiguriraš... Već par godina linux normalno radi sa uefi funkcijama, no najčešće članke o tome pišu osobe koje nemaju previše iskustva sa windowsima pa ofrlje pišu gasi ovo gasi ono, a uz malo truda sve te uefi funkcije rade i na win i na lin..


Okej nema problema, sad cu se ispocetka .iso fajlove skinuti, slazes li se ti sa tim da prvo instaliram win10?
I posto na HDD nemam nikakvih bitnih stvari treba li bilo sta da diram oko njega, tj da ga pripremam?
Postovi: 33
Postovi: 33
Pridružen/a: 04 pro 2018, 20:44
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Win 10 i Linux Mint
@bertone

Nije stvar koliko je win10 dobar ili loš, nego je poanta da su to jedini windowsi koji imaju ounu podršku microsofta i proizvodjača aplikacija, tako da ako su ti win nužni ( nebitno zakaj ) ništa drugo osim win10 nema smisla. Os nije sebi svrha, trebaju ti apk, a trebaju ti i drajveri koji će omogućiti tvom hardveru da radi onako kako treba raditi. Win7 je zaslužio časnu mirovinu ali više nije za svakodnevnu upotrebu. Ovako kao u ovom primjeru gdje čovjek ide sa novim instalacijama, os koji je u sutonu nebi imalo smisla stavljati.

I čemu bi uopće iz linuxa trebao pristupati c particiji winsa?? Pa valjda su podaci na d particiji, jel tako...


@stefanares

Ovak: ti želiš dual boot na tom računalu, jel tako ? Ajde onda malo i sam razmisli da li želiš da oba osa budu godinama u punoj funkcionalnosti ili želiš jednog od njih učiniti polufunkcionalnim i riskirati da ga svaka nadogradnja slomi...

Ako ti je cilj da oba godinama rade, onda oba trebaju biti čim bliže defaultnim stanjima a ne da im onemogućuješ neke bitne funkcije.

Plus kaj oba moraju suradjivati sa hardverom. Čemu onemogućavati secureboot kad je to funkcionalnost koja će onemogućiti boot u slučaju specifičnog malwera, i na win i na lin. Čemu gasiti fastboot kad time dobijaš hardversku glumu hibernacije i munjeviti boot oba sistema.

1. Skini zadnji win10 iso. Snimi ga iz win na usb portable alatom rufus, odaberi gpt za uefi ( valjda ti je uefi ploča, provjeri to ) i odaberi metodu iso slike, i tako kreiraj usb sa win instalerom.

2. Skini zadnji iso željene linux distre, iz win ga stavi rufusom na usb, isto gpt za uefi, ovaj outa dd metoda snimanja

3. Sa live linuxom, gparted alatom, zbriši sve sa hdd, kreiraj novu gpt particijsku tablicu i ostavi takav disk

4. Ubaci usb win instaler, pokreni instalaciju, za sistem ti je 300 gb uvrh glave ( meni doma je na 100 gb ). Nakon instalacije odradi sve nadogradnje winsa, i iz disk managementa kreiraj d particiju, npr 500 gb. Tada odradi alat clean disk uz opciju systema ( to ti je alat u win ) , odradi i defragmentaciju, i onda pukni backup win sistema na d particiju ( iz control panela )

5. Instaliraj sada linux, ostalo ti je 200 gb, za lin sistem ti je 60 gb dosta, home bu ti 140 gb, a za novi mint je swap particija nepotrebna. Nakon instalacije ga nadogradi, restartaj i timeshiftom napravi backup sistema na home prostor...

I to je to, drzi se redoslijeda..

....
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 11 gostiju.