Sada je: 03 kol 2020, 10:20.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Jeremija je napisao/la:
NewLxUbt je napisao/la:... Čini mi se da je tvoj problem što su ti windowsi i Linux na jednom disku u dual bootu...

Sve OK, ali inače nije problem da operacijski sustavi dijele disk. Čak mogu biti i na istoj particiji.

Ma jasno mi je da to nije osnovni problem, uopće nije problem, iako bih kod sebe to volio testirati, naročito ovo 'na istoj particiji'?, ali bojim se da je ovaj čovjek puno dalje od osnova nego što sam ja to bio prije par mjeseci... Ne mogu skužiti o kojoj šifri govori, kako da mu se pomogne ako su mu u pitanju bitni podaci... A opet čovik je fakuletlija, nije baš nepismen...
Podijelio/la zahvalu: 118 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
NewLxUbt je napisao/la:
NewLxUbt je napisao/la:
Stefanares je napisao/la:Uspeo sam da vratim ona podesavanja kako su bila, valjda.. i sada mogu opet da pokrenem Win10 i Taru, problem mi je sto nece da pokrene u Cinnamon okruzenju jos uvek... I izgleda mi da je Bartone bio u pravu i da je potreban update, ali ovde nisam nikad kucao sudo sifru koju mi je serviser dao kada je instalirao dual boot nakon kupovine laptopa. Nju sam kucao samo u cinnamon a kasnije i promenio i sada ovde nece ni jedna ni druga sifra, tj ni ta koju mi je serviser dao a bila je "1" a ni nova koju sam ja menjao tamo u cinnamon-u, kako taj problem da resim da bih update odradio?

Dobro došao među Linux korisnike... I mene je Bertone (ne Bartone) vodio u prvim koracima, zahvala i ostalima... A od svega mi je najviše pomoglo pažljivo čitanje Tema za početnike, http://www.linuxzasve.com/forum/viewforum.php?f=8, vjeruj mi, nije ovo atomska fizika... I meni je serviser, ja ga zovem Instalater ugradio SSD disk i prvu distribuciju Linuxa, a kada to nije funkcioniralo optimalno, prionuo sam Temi za početnike, službenim stranicama Linuxa (Ubuntu i Mint distribucije) na hrvatskom jeziku, a tu je i googl translator, za one koji engleskim barataju kao ja... Ovo što si napisao gore, prilično je nejasno, ne postoji 'sudo sifra'... Moraš biti pažljiv sa BIOS postavkama... Jesi li odradio koju samostalnu instalaciju Linux Minta... Možda da za početak pokušaš sa ovim linkom https://www.linuxmint.com/documentation/user-guide/Cinnamon/serbian_17.0.pdf, Sretno! Dalje bih te ipak prepustio Bertoneu...

Evo ponovo te vraćam na svoj prethodni post... jer je upravo onako kako sam pretpostavljao... Ti si u ovom potpuno nov, makar u Linuxu, ako ne i u Windowsima... Ja sam pred nekoliko mjeseci također dao da mi se instalira Linux, o kome ništa nisam znao... ujedno sam dodao SSD disk da bi bio odvojen od w7 na kome sam se do sada kilavio... Ubrzo su, nakon instalacije počeli problemi, da ih sada ne nabrajam, uključio sam se na ovaj forum i upoznao ekipu sa kojom ti sada komuniciraš... Moja ti je preporuka, da zaista kreneš ispočetka... Čini mi se da je tvoj problem što su ti windowsi i Linux na jednom disku u dual bootu, ali zbila ne vidim drugog rješenja za razmrsiti taj grop... Za početak spasi svoje podatke koje imaš iz Windowsa i Linuxa... Moraš znati da da Linux pristupa podacima iz Windows okruženja, dok obratno nije moguće... To je zbog toga što Linux čita ntfs win. datotečni sustav dok windows ne čita ext4, za druge sustave nisam siguran... Sam sam do sada odradio, i neznam koliko instalacija, rušenja sustava... Jeli ti poznat pojam Live USB ili Live CD i kreiranje USB i CD medija za podizanje sustava, sa kojih možeš kada se pokrenu pristupiti svome disku i svim podacima na njemu i prije sam instalacije na disk... Prije ovoga moraš podignuti *.iso datoteku odgovarajuće distribucije sa Interneta... Previše je ovo teksta za Apsolutnog početnika, ali ako si u stanju pristupiti Terminalu u svom Linux okruženju "Ctrl + Alt + T", te u njemu ukucati
Kod: Označi sve
lsblk -l
te nam ponuditi tu sliku, da vidimo stanje tvojih diskova/ diska... I za kraj, ponovo te šaljem na ovaj link https://www.linuxmint.com/documentation/user-guide/Cinnamon/serbian_17.0.pdf, a kada uspješno formiraš Live USB ili CD medij, javi se ponovo...uključi nekoga iz svog okruženja, kolegu kojemu je ova materija donekle poznata...

Znam da moze linux pristupiti win podacima i da nije moguce obrnuto, ali ja ni nemam nekih specijalnih podataka na disku tako da mi to nije toliko bitno, sve podatke koje tamo imam imam i online pa cu opet skinuti sta mi treba.. Sto se tice Live USB i CD znam sta su i skidao sam .iso datoteku ali posle prilikom instalacije se nisam bas najbolje snasao, i malo me strah da radim sve to zbog dual boot-a da imam samo 1 OS onda bih eksperimentisao i sam pokusavao al frka mi da ne upropastim komplet sve... Sad cu uci u terminal i ukucati to i dostaviti vam sliku.. Sto se tice teme za pocetnike rado cu procitati i preci sve to kada budem imao malo vise vremena jer ima dosta bas informacija i podataka, za sada mi je najbitnije da vratim sifru koju treba da kucam u terminal kada hocu da skinem app ili update, da li sada znas na koju mislim? U sledecem postu cu dostaviti slike svega..

bertone je napisao/la:Ok, idemo onda prvo riješiti prebacivanje bitnih podataka... ali moram prvo pitati: Što je Oktava?

"Octave" je alternativna verzija Matlab-a, koju koristimo jer je free u odnosu na Matlab..
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
NewLxUbt je napisao/la:ali ako si u stanju pristupiti Terminalu u svom Linux okruženju "Ctrl + Alt + T", te u njemu ukucati
lsblk -l
te nam ponuditi tu sliku, da vidimo stanje tvojih diskova/ diska...

Evo terminal sa kodom, a ispod sam pokusao da update GRUB i da vam pokazem koja mi sifra pravi problem...
slika
@NewLxUbt
Priča vjerojatno o root passwordu no ostaviti ćemo to za kasnije jer nema potrebe razglabati koliko zna ili ne zna, kao i što razina obrazovanja nema veze sa poznavanjem Linuxa ili bilo kojeg drugog OS-a u smisli kako on radi i što pojedini dio radi (moja frendica je liječnica i zna izbrojati krvna zrnca mikroskopom i odrediti krvnu grupu no nema tri čiste kako radi bilo koji OS tako da... )... i idemo riješiti prvo backup bitnih podataka ako ih ima.

@Stefanares
Postupak za vraćanje (ili postavljanje novog) root pasworda imaš objašnjen ovdje: https://mintguide.org/system/248-reset- ... -mint.html

... no greška neprihvaćanja poznatog passworda je možda druge prirode, odnosno kad si je mijenjao password da li si imao sadašnji raspored tipkovnice ili da li si imao uključen CapsLock?

... i da, da li ti je korisničko ime isto od početka ili si i njega mijenjao/dodavao ili imaš dva korisnička imena i dva računa, jedan root (kojeg su postavili u servisu prilikom instalacije i jedan korisnički račun u kojem si ti promijenio password)?
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T440p
Intel Core i5-4300M
Intel HD Graphics 4600
16GB DDR3L
1xSanDisk X400 512 GB & 1x240GB Intel 2500 Pro
15.6" FHD IPS anti-glare
6 & 9 cell Li-Ion battery
Slika: dio kolekcije

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 576 puta
Primio/la zahvalu: 795 puta
@bertone
Raspored je isti, a pokusavao sam i sa CapsLock-om i nece... Nisam menjao korisnicko ime, samo sam usao u "Account details" i tamo promenio password posto mi je ovaj u servisu stavio da bude 1 i promenio je tu i sve je bilo okej... Ne znam da li je to drugacije od okruzenja do okruzenja ili je na celoj linux instalaciji ista? Odoh do grada da zavrsim nesto i posle cu da odradim ovo vracanje root passworda :) Pa cemo videti sta i kako dalje ..
@Stefanares, hajde probaj napraviti update gruba ovako:

pokreni terminal i upiši

su

nakon čega će te tražiti password pa sad upiši password kojeg si dobio od servisa koji ti je instalirao OS pa ako ti prihvati password trebao bi se u terminalu otvoriti novi red gdje ti je korisnik oem@user sad crvene boje, a ne više zelene kao do sada.
Ako je sve prošlo kako sam napisao sad upiši naredbu za update gruba:

sudo apt-get update-grub

i lupi ENTER.

Ako je terminal odradio update gruba upiši

exit

i potvrdi (da izađeš iz root-a), pa onda još jednom

exit

da izađeš iz terminala.

Nakon toga napravi restart i vidi da li ima kakvih promjena i da li sad možeš ući u Cinnamon.

Malo pojašnjenje što si radio:
naredbom "su" u bilo kojem korisničkom računu (bilo koje razine ovlasti) kažeš OS-u da želiš raditi kao root sa punim ovlastima pa ako ti password prihvaćen (kojeg si dobio od servisa koji ti je instalirao OS) dalje upisuješ naredbe i izvršavaš ih kao root iako taj račun u kojem trenutno radiš nema te ovlasti... nadam se da ne trebam posebno napominjati da korištenje root-a na ovaj način ako kreneš upisivati naredbe za koje ne znaš što rade sigurno prije ili kasnije vodi u potpuno skršeni sistem.

EDIT: Da li u tom novom passwordu imaš brojeve?
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T440p
Intel Core i5-4300M
Intel HD Graphics 4600
16GB DDR3L
15.6" FHD IPS anti-glare

ZEN
"What do you want?"
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Site Admin
Site Admin
@bertone
Pokusao sam sad i na ovaj nacin i nece opet izbacuje da nisu tacne ni jedna ni druga sifra (ni ova od servisera ni ta sto sam ja promenio)
Inace znam da sam pokusao da pristupim root, vec sam pre ulazio tako tamo na cinnamon-u..
Prvi password je bio samo broj 1 a ova nova je imala dva velika slova i 4 broja
@Stefanares... Ok, sory od mene na neprimjerenom komentaru, ja pratim i učim, dalje te prepuštam Bertoneu, te polako i strpljivo, kao što on reče... Idemo redom... Riješimo prvo tu šifru... Zaista želim pomoći kao što su i oni meni pomogli...
Podijelio/la zahvalu: 118 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
@Stefanares, na tom tvom laptopu imaš tipkovnicu sa numeričkim dijelom ili bez?
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T440p
Intel Core i5-4300M
Intel HD Graphics 4600
16GB DDR3L
15.6" FHD IPS anti-glare

ZEN
"What do you want?"
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Site Admin
Site Admin
@bertone
Sa numerickim delom, hocu li da probam one korake za povratak root password-a?

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.