Sada je: 29 ožu 2024, 07:11.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pozdrav,
Problem se javio kada sam uradio update na linux-u (Mint koristim) i tada sam aktivirao Secure Boot(jer mi je iskocilo da to uradim i reko sto da ne) i trazilo mi neku lozinku da ukucam novu, ukucao sam (medjutim nije mi tu lozinku ni jednom trazilo nego onu koju sam do sada koristio koristim i dalje a ovu novu znam al mi je ne trazi nigde).. Nakon toga kada sam iskljucio laptop i sledeci put ukljucio automatski se pokrenuo Win10, bez pokretanja GRUB-a...
Sada kada zelim da korstim Linux moram da pritiskam F12 pre nego sto se pokrene sistem da bih u (bios-u valjda, takva je pozadina da me na njega asocira) izaberem linux, i tek se onda pokrene GRUB..
Nadam se da sam lepo objasnio sta je problem, ako ne onda cu snimiti sta se dogadja i poslati...

P.S. pre nego sto sam update odradio sve je radilo kako treba, grub, win, linux... :hmm
Postovi: 33
Postovi: 33
Pridružen/a: 04 pro 2018, 20:44
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Win 10 i Linux Mint
Onemogući secure boot:(možeš ući i preko windowsa)ili preko biosa(ulaziš sa F12),nađi secure boot opciju,pa disable(vjerojatno će te tražiti tu novu lozinku).Takođe (u biosu) pogledaj redoslijed dizanja,pa promijeni sa windowsa na linuks.
Postovi: 149
Postovi: 149
Pridružen/a: 21 lip 2016, 18:37
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 17 puta
Spol: M
OS: mint 13 64bit xfce

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 10 gostiju.