Sada je: 28 ožu 2024, 09:06.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Koju distribuciju recenzirati?

Anketa je završila: 31 sij 2021, 19:09.

1. EndeavourOS
2
4%
2. Solus
5
10%
3. Void
2
4%
4. Alpine
2
4%
5. Pop!OS
5
10%
6. KaOS
0
Nema glasova
7. Fedora
7
15%
8. KDE Neon
3
6%
9. openSUSE
3
6%
10. Mint
0
Nema glasova
11. MX Linux
2
4%
12. Manjaro
4
8%
13. Ubuntu
1
2%
14. elementary
2
4%
15. Debian
4
8%
16. PCLinuxOS
0
Nema glasova
17. Zorin
1
2%
18. EndlessOS
1
2%
19. Fedora Silverblue
2
4%
20. NixOS
2
4%
 
Ukupno glasova : 48

"JingOS is a productive OS designed specifically for tablets."

Zvuci zanimljivo i izgleda dobro (za one koji vole Appleov dizajn) ali trenutacno nemam tablet za test...

Mozda u buducnosti ;)
Avatar
Postovi: 197
Postovi: 197
Pridružen/a: 26 srp 2015, 11:30
Podijelio/la zahvalu: 35 puta
Primio/la zahvalu: 72 puta
OS: Fedora WS
Evo nekakav redoslijed kojeg ću se potruditi držati:

1. Fedora
2. Solus
3. Pop!OS
4. Debian
5. Manjaro
6. KDE Neon
7. openSUSE
8. *
9. MX Linux
10. EndeavourOS
11. Void
12. Alpine
13. NixOS
14. EndlessOS
15. Fedora Silverblue
16. Ubuntu
17. Xubuntu
18. Zorin
19. Linux Mint
20. Trisquel
21. Slackware
*78. elementaryOS

Ako bude volje i vremena, isprobam Tails i Windows10 ;)

Edit:
Ispravljen redni broj eOS-a :hihi
Zadnja izmjena: pandul; 07 vel 2021, 21:52; ukupno mijenjano 2 put/a.
Avatar
Postovi: 197
Postovi: 197
Pridružen/a: 26 srp 2015, 11:30
Podijelio/la zahvalu: 35 puta
Primio/la zahvalu: 72 puta
OS: Fedora WS
Recenziju elementaryOS 5.1.7 imam ja napisanu jedno 60-70% no nikako da je završim jer sve se nadam da će za koji dan izaći eOS 6.0 ... i tako čekam već par mjeseci pface ... no baš me zanima tvoj pogled ako eOS nisi nikad koristio pa me možda potakneš da i dovršim recenziju jer sam je počeo pisati još kod verzije 5.1 :lulz

Tails nemaš kaj isprobavati, on je uvijek na USB-u ili u mom slučaju SD kartici i koristi se kad treba :-D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Dok ja prođem sve distre s popisa... izaći će eOS 7 :lulz

Šalu na stranu, sačekati ću onda eOS 6 pa ću nju recenzirati... zadnja verzija koju sam koristio bila je Loki :zzz
Avatar
Postovi: 197
Postovi: 197
Pridružen/a: 26 srp 2015, 11:30
Podijelio/la zahvalu: 35 puta
Primio/la zahvalu: 72 puta
OS: Fedora WS
Ako buš čekao onda će ti eOS otići sa 8. na 78. mjesto :lulz
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
pandul je napisao/la:78. elementaryOS


Eto ga na :bravo
Avatar
Postovi: 197
Postovi: 197
Pridružen/a: 26 srp 2015, 11:30
Podijelio/la zahvalu: 35 puta
Primio/la zahvalu: 72 puta
OS: Fedora WS
vidiš ti, nitko se nije sjetio recenzirati Slackware...
Avatar
Postovi: 8902
Postovi: 8902
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Podijelio/la zahvalu: 209 puta
Primio/la zahvalu: 245 puta
Spol: M
OS: Slackware
shicy je napisao/la:vidiš ti, nitko se nije sjetio recenzirati Slackware...


Slack također ide na listu. Po ovome što vidim online, trebat će mi dosta vremena i živaca :place
Avatar
Postovi: 197
Postovi: 197
Pridružen/a: 26 srp 2015, 11:30
Podijelio/la zahvalu: 35 puta
Primio/la zahvalu: 72 puta
OS: Fedora WS
Sve pohvale za recenziju Fedore, iscrpan tekst, vrlo privlačno ilustriran i temeljito argumentiran, vidi se da iza njega stoji jedna sigurna i darovita novinarska ruka. Zaslužuje i usporedbu s prikazima novih izdanja distri koje na svojem web-siteu objavljuje još jedan ugledan član foruma LZS, @Dedoimedo, s tom razlikom što su njegovi tekstovi uglavnom u vrlo mračnim tonovima.

Iako mi se jako svidjelo što je @Pandul napisao, moram priznati da se zbog vlastitih iskustava u zadnje vrijeme osjećam općenito bliže @Dedovim stajalištima i pomalo me napušta optimizam. Debian mi ostaje jedini čvrst, pouzdan i dovoljno širok oslonac. Uz pomoć hibridnih ISO-slika, koje imaju već dodane sve potrebne repozitorije (non-free i contrib), live provjera i instalacija idu s lakoćom, bez obzira što je riječ o neslužbenim ISO-slikama. Prije godinu-dvije ovdje sam i opisao elementarnu instalaciju i slaganje sustava; zbilja pritom više i ne vidim razliku između Debiana i početnicima formalno namijenjenog Linux Minta, meni to sve izgleda i radi isto (odnosno, jednako dobro).

Takav pristup nije idealan. Ima tu mana i nedosljednosti koje su mnoge višegodišnje razvijatelje Debiana primorale da napuste projekt, smatrajući da se odviše izlazilo ususret početnicima. Izbjegavala se krivulja truda i učenja, a sam projekt se pomalo razvodnio (čak je prihvaćena inicijativa da se odustane od izvornog Debianovog postupka za instalaciju u korist Calamarea). Međutim, Debian ostaje među zvijezdama prvog reda u GNU/Linux galaksiji i svaki korisnik koji to želi još uvijek može proći sve one "dosadne" korake instalacije preko službenog DVD-a ili CD-a uz naknadno dodavanje i aktiviranje potrebnih repozitorija da bi proradio sav neophodan hardware.

Osim toga, ni s jednom drugom distrom koju sam zabave radi isprobao zadnjih nekoliko mjeseci nisam bio nimalo sretan. Antix, Manjaro KDE, Solus, Zorin, Gecko... za mene samo razočaranja, jedno za drugim. Teškoće s promjenom pozadinske boje u Home folderu (više čak ni Mint to ne rješava automatski, kao što je bilo nekoć uz LMDE), nevolje s Broadcom driverom u laptopu, ponekad čak problemi s pronalaženjem i pokretanjem elementarnog Package manager za potrebne nove pakete ili nadogradnju starih, izostanak banalnih aplikacija poput "kante za otpatke" na što je nedavno ovdje upozorio @Bunker... neveselo, sve zajedno.

Zadnja sekundarna distra kojom sam baš bio zadovoljan bio je MX Linux i koristio sam je redovito nešto dulje od jedne godine (konačno sam je napustio nezadovoljan estetikom i ne želeći se previše truditi da bih je prilagodio svojem ukusu), iako opet ne vidim bitnu razliku u odnosu na Debian XFCE. Gotovo sve je stvar malo tweakanja nakon instalacije. Trenutno na laptopu koristim Linux Mint 20.1 Mate i pristojan je, ali instalirao sam ga samo radi malog odmaka od sveprisutnog Debiana.

Možda je krivica samo moja i tražim previše, možda sam se pomalo umorio od ove priče. Katkad se zasitim Debiana i poželim isprobati nešto drugo, pa se razočaram izgledom ili pristupom sadržajima (upravljanjem programima). Zato teška srca u ovom trenutku moram priznati da @Dedoimedo ima pravo; novim generacijama distri sve više toga nedostaje. Volio bih da me @Pandul demantira serijom novih članaka i pažljivo ću ga pratiti.

Još jednom: bravo, @Pandul i samo tako nastavi :thmb-up
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
rudar je napisao/la:novim generacijama distri sve više toga nedostaje. Volio bih da me @Pandul demantira serijom novih članaka i pažljivo ću ga pratiti.
Još jednom: bravo, @Pandul i samo tako nastavi :thmb-up


Hvala na pohvali i slažem se s tvrdnjom kako su nove distre uvijek zakinute za nešto.... :hihi

Debian još nikada nisam iskušao zbog nekoliko razloga ali se veselim što dolazi i on napokon na red. Obećavam kako ću mu posvetiti posebnu pozornost. :hmm
Avatar
Postovi: 197
Postovi: 197
Pridružen/a: 26 srp 2015, 11:30
Podijelio/la zahvalu: 35 puta
Primio/la zahvalu: 72 puta
OS: Fedora WS

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 16 gostiju.