Sada je: 28 tra 2024, 13:39.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Dakle nisam siguran u podforum ali sljedeće je problem :

Uz Linix mint zadnji imao sam Elementary OS i htio sam na treću particiju unity ubuntu i nisam napravio esp/efi/boot particiju nego sam stavio na jednu od 3 postojeće i instalirao sam Ubuntu..

Nakon upratea na ubuntu zapeo na HP logu i ne mogu ući u BIOS niti imam grub i instalirane OS-eve i na windows starom računalu napravim svježi bootable USB sa mintom i ne ide dalje od loga..?
exithus lethalis
exithus lethalis
Ugasi PC/laptop (na gumb), isključi sve USB-e ili kaj si već prištekao na PC/laptop, upali ga i uđi u BIOS/UEFI i vidi što se poremetilo u postavkama.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11351
Site Admin
Postovi: 11351
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 662 puta
Primio/la zahvalu: 1018 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:Ugasi PC/laptop (na gumb), isključi sve USB-e ili kaj si već prištekao na PC/laptop, upali ga i uđi u BIOS/UEFI i vidi što se poremetilo u postavkama.


džabe sve sam to probao još je sad na servisu, u međuvremenu sam popizdio i kupio lenovo amd ryzen 3 i imam windowse jer niti mint,lite, ono što sam probao ne prepoznaje po defaultu niti touchpad niti tipkovnicu i iskreno ne znam što se može ali zasad pauziram od linuxa možda u sljedećem životu ću kupiti laptop s predinstaliranim linuxom za koji znam da je hardware baš za linux ne znam ako si vidio mikronis ponudu na internetu..? skuplja ali ima amd s endless os-om ,ubuntom ..ne znam što reći
exithus lethalis
exithus lethalis
exithus lethalis je napisao/la:
...ali zasad pauziram od linuxa...


Brzo odustaješ, a nema potrebe. Čemu panika?

exithus lethalis je napisao/la:možda u sljedećem životu ću kupiti laptop s predinstaliranim linuxom za koji znam da je hardware baš za linux ne znam ako si vidio mikronis ponudu na internetu..? skuplja ali ima amd s endless os-om ,ubuntom ..ne znam što reći

Ne trebaš kupovati ništa posebno. Svaki normalan stroj, ako podržava Windowse, radit će i na Linuxu, bez problema, vjeruj. Čak možeš imati na jednom stroju Windowse i nekoliko različitih Linux distribucija.
Sve savjete korak po korak možeš naći ovdje, a na sva pitanja dobit ćeš odgovor, samo redom i bez panike.
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6158
Moderator
Postovi: 6158
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 226 puta
Primio/la zahvalu: 338 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
exithus lethalis je napisao/la:džabe sve sam to probao još je sad na servisu, u međuvremenu sam popizdio i kupio lenovo amd ryzen 3 i imam windowse jer niti mint,lite, ono što sam probao ne prepoznaje po defaultu niti touchpad niti tipkovnicu i iskreno ne znam što se može ali zasad pauziram od linuxa možda u sljedećem životu ću kupiti laptop s predinstaliranim linuxom za koji znam da je hardware baš za linux ne znam ako si vidio mikronis ponudu na internetu..? skuplja ali ima amd s endless os-om ,ubuntom ..ne znam što reći


OK, a koji je onda smisao prvog posta u temi koju si otvorio :hmm
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11351
Site Admin
Postovi: 11351
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 662 puta
Primio/la zahvalu: 1018 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Ljudi ok ke, rekli su mi da sam nekako MBR obrisao o zato je bio u toj nekoj petlji, novi laptop ode ženi a meni je "stari" ,nema ni godinu dana vraćen sa win 10 koje sam izbrisal i zamjenil mintom..
exithus lethalis
exithus lethalis
Ja se jesam jutros probudio u 5,30 i bio na poslu skoro 10 sati, ali nisam baš toliko umoran da je to razlog što ne mogu pratiti tvoje misli,... koje veze ima formatiranje diska u MBR (ili GPT) s time da nisi mogao ući u BIOS/UEFI? :sokiran
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11351
Site Admin
Postovi: 11351
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 662 puta
Primio/la zahvalu: 1018 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Ja ti zaista ne mogu odgovoriti jer ne znam ali pričali su priču da sam ja zeznil pri jednoj od instalacija i da se MBR smrdal, da su vadili HD i tek onda uspijeli povratiti i Bios i stavili su još windowse..Ja sam prčkao po efi partocijama i nešto formatirao kad sam instaliral treću distru u nizu..gdje i što sam sve zajebo ne znam, zbilja ti ne mogu dati jednostavsn i logičan odgovor
exithus lethalis
exithus lethalis
Ok, nema veze,... jel sad može ići Linux na laptop?
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11351
Site Admin
Postovi: 11351
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 662 puta
Primio/la zahvalu: 1018 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
exithus lethalis je napisao/la:..........u međuvremenu sam popizdio i kupio lenovo amd ryzen 3 i imam windowse jer niti mint,lite, ono što sam probao ne prepoznaje po defaultu niti touchpad niti tipkovnicu i iskreno ne znam što se može ali zasad pauziram od linuxa možda u sljedećem životu ću kupiti laptop s predinstaliranim linuxom..........i


Ja sam prošle godine kupio laptop lenovo s ryzenom 3 i sve radi bez greške,instaliran xubuntu. Ti si negdje sam pogriješio kod instalacije jer kao što Vl@do veli, sve gdje idu windowsi ide i linux.
Šteta, malo više strpljenja nebi škodilo.

Pozz
Ok i što sad?
Avatar
Postovi: 1025
Postovi: 1025
Pridružen/a: 30 ruj 2013, 12:12
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Xubuntu,Kubuntu 24.04

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.