Sada je: 28 ožu 2024, 09:51.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Dummie je napisao/la:Hvala za reply i više je nego pomogao :)

Znam da knjiga nije dostatna koristim nekoliko izvora. Planiram prvo otići na 101 pa kasnije 102. Za nekog newbie-a poput mene gradivo je dosta zahtjevno, ali kak više znanja akumuliram sve je zanimljivije.

:thmb-up

Dummie je napisao/la:btw jel ti sam certifikat pomogao u traženju posla, tj. jesu li ga poslodavaci/poslodavac prepoznali.

Općenito, certifikat je uvijek plus (pogotovo više razine), no poslodavci u pravilu više cijene iskustvo na konkretnim projektima. Možda nisam prava osoba za ovo pitanje jer administracija nije moja domena (programer), a LPIC je više moja inicijativa i želja da proširim znanje.

Linux je sada gdje god se okreneš i poznavanje osnova je i više nego dobro došlo. Osobno, nisam požalio niti jedne uložene lipe.
Avatar
Postovi: 134
Postovi: 134
Pridružen/a: 09 sij 2015, 17:24
Podijelio/la zahvalu: 51 puta
Primio/la zahvalu: 31 puta
Spol: M
OS: Debian bullseye
Dummie je napisao/la:Hvala za reply i više je nego pomogao :)

Znam da knjiga nije dostatna koristim nekoliko izvora. Planiram prvo otići na 101 pa kasnije 102. Za nekog newbie-a poput mene gradivo je dosta zahtjevno, ali kak više znanja akumuliram sve je zanimljivije.

btw jel ti sam certifikat pomogao u traženju posla, tj. jesu li ga poslodavaci/poslodavac prepoznali.

Čini mi se po oglasima da su dosta dobre šanse položiti LPIC1 pa otići van radit.



evo da se nadovezem , ja polago isto :)
uglavnom certifikat sigurno pomogne u traženju posla, sa lpic1 buš teško vani našo posao pošto je to basic ispit...lpic2 i rhcsa...nakon ovih položenih ispita bar ja osobno sam vrlo brzo našao posao u Zg...i sad laganini priprema za rhce v7
Avatar
igs
Postovi: 8
Postovi: 8
Pridružen/a: 23 stu 2009, 13:01
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: CentOS | Debian
Na edx-u sam skupio par tečajeva. Stvarno zanimljivo, a može i besplatno, ako se želi naučiti. I Linux Foundation nudi pripreme + ispit Linux Foundation Certified System Administrator (LFCS) 349$. Dodatni problem za nas što je sada dolar jak. Ako sam dobro skužio ovo se polaže online, uz pomoć VM-a i camere.

Samo ispit za certifikat je 300$.
http://training.linuxfoundation.org/certification/lfcs

Gdje ste polagali LPIC1, ako u RH gdje i koliko često su termini? Npr. kad odem na lpi.hr i kliknem na 'prijavi se' vrati mi 'page not found'.
Postovi: 286
Postovi: 286
Pridružen/a: 05 stu 2008, 14:40
Podijelio/la zahvalu: 38 puta
Primio/la zahvalu: 32 puta
Dobio sam odgovor od lpi.hr pa ću ga ovdje postaviti, mogao bi još nekome pomoći:

Polaganje ispita
obavlja se u Pearson VUE ispitnim centrima te se tamo i naplaćuje.
Procedura certificiranja opisana je na:

http://www.lpi.org/certification/get-ce ... ing-exams/

Sastoji se od sljedećih pet koraka:

1. Registracije za LPI ID na https://cs.lpi.org/caf/Xamman/register

2. Izbora programa za koji se kandidat hoće certificirati - LPIC-1 Exam 101

3. Informiranjem i razumijevanjem LPI pravila

4. Dogovora za termin ispita.

Ispiti se obavljaju isključivo u Pearson VUE ispitnim centrima.
Također, preciznu ponudu će Vam dati pojedini ispitni centar. Moguće
je da se cijene unekoliko razlikuju od centra do centra.

Neki od ispitnih centara u RH su:

Algebra
Maksimirska 58a
10000 Zagreb

SPAN d.o.o
Koturaska 47
10000 Zagreb

Recro -Net
Av. V. Holjevca 40
10010 Zagreb

SRCE
Josipa Marohnica 5
10000 Zagreb

Infosistem d.d.
Ivana Sibla 15
10020 Zagreb

NetVision d.o.o.
Dinarska 67
10000 Zagreb

Tehničko veleučilište u Zagrebu
Vrbik 8a, 1kat
10000 Zagreb

KING ICT d.o.o.
Buzinski Prilaz 10
10010 Zagreb

Elektrostrojarska škola Varaždin
Hallerova Aleja 5
42000 Varazdin

Detalje o ispitnim centrima potražite na Pearson VUE stranicama za LPI

http://www.pearsonvue.com/lpi/

5. Pristupanja ispitu

Ispit će te najvjerojatnije polagati u računalnom obliku. U tom
slučaju odmah će te saznati rezultat. Svakako provjerite da gore
navedeni prodavači ispita imaju zabilježen Vaš točan LPI ID. U slučaju
da dobijete pismeni ispit na papiru, rezultate će te dobiti za cca dva
tjedna.


Linux Foundation je objavila brošuru o Linux školovanju i njihovim certifikatima
http://training.linuxfoundation.org/sys ... reer-guide
Postovi: 286
Postovi: 286
Pridružen/a: 05 stu 2008, 14:40
Podijelio/la zahvalu: 38 puta
Primio/la zahvalu: 32 puta
Jeli mi možete preporučiti certifikat kojem može polagati "tinejđer"?
Postovi: 36
Postovi: 36
Pridružen/a: 30 srp 2015, 17:22
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Ubuntu,Kali Linux
Ne znam da li je pitanje na mjestu i kakvo mišljenje većina na forumu ima o Red Hatu. Da li je itko certificiran i ima li par rečenica o tome konkretno. Mogućnosti zaposlenja u Hrvatskoj, zastupljenost itd..
All work and no play makes Jack a dull boy
Avatar
Postovi: 60
Postovi: 60
Pridružen/a: 22 ruj 2014, 20:22
Podijelio/la zahvalu: 14 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Debian
Da li je ova knjiga dovoljna za polaganje Comptia linux+ LPI1


http://www.amazon.com/CompTIA-Linux-Pow ... am+LX0-104

ako ne sta prepoucujete?
Postovi: 1
Postovi: 1
Pridružen/a: 18 kol 2014, 11:50
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
Fabolous je napisao/la:Da li je ova knjiga dovoljna za polaganje Comptia linux+ LPI1


http://www.amazon.com/CompTIA-Linux-Pow ... am+LX0-104

ako ne sta prepoucujete?



Najbolje Linux Academy + knjiga.

Preporucam polagati Linux+ cert jer polaganjem dobijes jos LPIC-1,SUSE Certified Linux Administrator,SUSE 11 Tech Spec.
zEn
Postovi: 1
Postovi: 1
Pridružen/a: 18 vel 2016, 10:20
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Arch/WIN10
Zanimljiva mini-rasprava o tome što zapravo znači "poznavati" Linux:

https://www.reddit.com/r/linux/comments ... ing_linux/

What do you put on the shortlist of skills that show the person who has learned them truly knows Linux?


If you look at Linux in terms of mastering it or knowing it then you'll soon burn out and drive yourself crazy. You can't master the whole of all sciences or medicines either, but that doesn't mean you can't be knowledgeable in your field. Linux Torvalds, the creator of the Linux kernel, said that he has trouble maintaining his own systems and often just re-installs the O/S from scratch.

An intelligent user knows how to learn and research. Another useful skill is leveraging the expertise of others.


Djelomično se dotiče certifikata, pa zato stavljam link u ovu temu, ali ako se razvije interes za zasebnu raspravu ovdje, možemo premjestiti u novu temu.
Avatar
Site Admin
Postovi: 6502
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
Lokacija: Online
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 631 puta
OS: Kubuntu & Fedora
Abzeenth je napisao/la:Zanimljiva mini-rasprava o tome što zapravo znači "poznavati" Linux:

https://www.reddit.com/r/linux/comments ... ing_linux/

What do you put on the shortlist of skills that show the person who has learned them truly knows Linux?


If you look at Linux in terms of mastering it or knowing it then you'll soon burn out and drive yourself crazy. You can't master the whole of all sciences or medicines either, but that doesn't mean you can't be knowledgeable in your field. Linux Torvalds, the creator of the Linux kernel, said that he has trouble maintaining his own systems and often just re-installs the O/S from scratch.

An intelligent user knows how to learn and research. Another useful skill is leveraging the expertise of others.


Djelomično se dotiče certifikata, pa zato stavljam link u ovu temu, ali ako se razvije interes za zasebnu raspravu ovdje, možemo premjestiti u novu temu.


Veliki plus na ovo. Ljudi često ne shvaćaju opseg koncepta "naučiti linux". Da netko zamrzne kompletni razvoj tehnologije, mogao bi komotno do kraja života učiti samo ono što već postoji, i to pogotovo ako bi kanio postati ekspert u tome. S obzirom na brzinu razvoja svega, ljudska bića (znači svi mi), se moraju ipak fokusirati na neko područje (ili par područja) a o ostatku znati svašta ponešto.

Ovo pogotovo vrijedi kada skužiš da Linux zapravo nije strogo definiran kao neki drugi OS-i već je više manje nekakva kolekcija softwera koji je developer te distre mislio da ima smisla doći po defaultu.... no i tada taj default se lako može promijeniti ovisno o vrsti instalacije (tipa lxde, server, kde, print server, file server,..), i to je bez dodatnih stvari koje ljudi nakracaju na to. Primjerice, mnogi gledaju na awk kao na naredbu ili neki utility, no to je zapravo čitavi jezik. Jep. Awk je jezik. I gdje onda stat? Na kojoj dubini stat? Kada reći "sada znam linux", ako tvrda granica onoga što linux jest ne postoji?

PS

Jedan od odgovora ima i ovaj bis
"cat file|grep something| cut -f1"
Ovo je kvalitetan primjer n00b-ovskog korištenja naredbi. Ne sramim se priznati da sam nekada i ja koristio ovakve konstrukte, ali teško da bi ovako nešto radio profi (ne radim ni ja to više).
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 10 gostiju.