Sada je: 19 tra 2024, 21:33.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Kada god postavim dual-boot Windowsa i neke distribucije Linuxa, ako postavim dobro vrijeme na toj distri, na Windowsima mi bude pomaknuto 2 sata unatrag. Vratim normalno i sve bude ok, onda dignem Linux, rebootam i dignem sedmicu i opet isto. Mislim da je to zbog toga sto distribucija (ne navodim ime jer se dogadja kod vise distribucija) postavi GMT vrijeme u BIOS a zatim u samom OS-u ga "pozuri" za 1h zbog CEST zone i jos 1h za ljetno vrijeme. Moze li se ovo nekako srediti? Nije veliki problem ali je malo iritantno...
Zadnja izmjena: Proz0r; 15 kol 2010, 12:05; ukupno mijenjano 2 put/a.
:D
Avatar
Postovi: 92
Postovi: 92
Pridružen/a: 25 svi 2010, 21:10
Lokacija: Zagreb, Republika Hrvatska
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Debian 5 + Win 7 (oba 64)
Proz0r je napisao/la:Kada god postavim dual-boot Windowsa i neke distribucije Linuxa, ako postavim dobro vrijeme na toj distri, na Windowsima mi bude pomaknuto 2 sata unatrag. Vratim normalno i sve bude ok, onda dignem Linux, rebootam i dignem sedmicu i opet isto. Mislim da je to zbog toga sto distribucija (ne navodim ime jer se dogadja kod vise distribucija) postavi GMT vrijeme u BIOS a zatim u samom OS-u ga "pozuri" za 1h zbog CEST zone i jos 1h za ljetno vrijeme. Moze li se ovo nekako srediti? Nije veliki problem ali je malo iritantno...


Kad podešavaš sat u Linuxu, makni kvačicu s "System clock uses UTC" (npr. u Fedori ti je to pod Administration > Date/Time Properties > Time Zone). Isto ti piše i na Wikiju kod instalacije ;)
A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'
Avatar
Moderator
Postovi: 4060
Moderator
Postovi: 4060
Pridružen/a: 15 svi 2008, 18:05
Lokacija: Hamburg, DE
Podijelio/la zahvalu: 111 puta
Primio/la zahvalu: 183 puta
Spol: M
OS: Fedora/KDE
Hvala, radi :D
:D
Avatar
Postovi: 92
Postovi: 92
Pridružen/a: 25 svi 2010, 21:10
Lokacija: Zagreb, Republika Hrvatska
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Debian 5 + Win 7 (oba 64)
Da ne otvaram novu temu, postat cu tu. Moram iskompajlirati novi kernel u Gentoo sustavu, ali mi daje poruku Clock skew detected. Ne znam zasto jer je vrijeme dobro postavljeno.
:D
Avatar
Postovi: 92
Postovi: 92
Pridružen/a: 25 svi 2010, 21:10
Lokacija: Zagreb, Republika Hrvatska
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Debian 5 + Win 7 (oba 64)
Pozdrav,

Zasto ne podesis ntp na toj instalaciji ?

D.
When you're a kid and you wanna go "Weee !", but you ain't got drugs yet ... You hold out for your life, hold on to your little GONADS ... and STRIFE.
Avatar
Postovi: 910
Postovi: 910
Pridružen/a: 12 svi 2010, 07:57
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
OS: linux
Proz0r je napisao/la:Da ne otvaram novu temu, postat cu tu. Moram iskompajlirati novi kernel u Gentoo sustavu, ali mi daje poruku Clock skew detected. Ne znam zasto jer je vrijeme dobro postavljeno.


Sto se ovoga tice, izdaj komandu:
make clean

pa tek onda nastavi s regularnim postupkom kompiliranja kernela.

D.
When you're a kid and you wanna go "Weee !", but you ain't got drugs yet ... You hold out for your life, hold on to your little GONADS ... and STRIFE.
Avatar
Postovi: 910
Postovi: 910
Pridružen/a: 12 svi 2010, 07:57
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
OS: linux
Hvala, postavio sam NTP i pokrenuo make clean, ali mi pokazuje istu poruku. Uspio sam uhvatiti da pise i ovo:
Kod: Označi sve
make: Warning: File '.vmlinux.o.cmd' has modification time 4.3e+03 s in the future
:D
Avatar
Postovi: 92
Postovi: 92
Pridružen/a: 25 svi 2010, 21:10
Lokacija: Zagreb, Republika Hrvatska
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Debian 5 + Win 7 (oba 64)
Naravno, make clean komandu si izdao nakon sto si uspjesno postavio sistemsko vrijeme ?

Ajde izdaj komande (postaj output ovdje):
ls -la /etc/localtime

i
date
When you're a kid and you wanna go "Weee !", but you ain't got drugs yet ... You hold out for your life, hold on to your little GONADS ... and STRIFE.
Avatar
Postovi: 910
Postovi: 910
Pridružen/a: 12 svi 2010, 07:57
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
OS: linux
Problem se rijesio, nemam pojma kako, jutros upalim kompjuter i date je naravno kao i inace u redu, ali make ne detektira probleme. Uopce ne kuzim na koju foru.
Make clean sam izdao na postavljeno vrijeme, nisam ga mijenjao jer je bilo dobro.

Kod: Označi sve
# ls -la /etc/localtime
-rw-r--r-- 1 root root 1931 Aug 12 22:18 /etc/localtime
# date
Sun Aug 15 13:05:06


Hvala na pomoci! :)
:D
Avatar
Postovi: 92
Postovi: 92
Pridružen/a: 25 svi 2010, 21:10
Lokacija: Zagreb, Republika Hrvatska
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Debian 5 + Win 7 (oba 64)
Svaki put kad pokrenem bilo koju distribuciju na LiveCDu on kasni 2 sata... Znam promijeniti i to je lagano, ali živcira kad to radi... Eto mala primjedba developerima.
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.