Sada je: 11 kol 2020, 20:49.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Vl@do je napisao/la:
JH-IM je napisao/la:...najteže je priznati da smo sami sebi krivi u dobrom dijelu i da bi se promijenila država treba najprije promijeniti one koji žive u njoj jer državu čine ljudi.

Ovo je bit svega. Gotovo isto je i sa drugim stvarima kao što je zdravstvo, izbori.... i sve drugo. Zamislite samo kada bi 99% biračkog tijela izašlo na izbore. Ili kad bi svi prvo pomeli pred svojim pragom, ili kad bi barem kod većine postojalo nešto što se zove odgovornost (prema sebi, državi, svojim bližnjima, susjedima, poslodavcu/posloprimcu...
I ja mislim da nam nitko nitko nije kriv osim nas samih.

To je to.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 169 puta
Primio/la zahvalu: 277 puta
Spol: Y
I još nešto jako bitno. Novac nije mjerilo zadovoljstva. Možda se puno vas neće složiti sa mnom, ali cijeli život nastojim uživati u onome što radim, a nije uvijek bila zadovoljavajuća naknada. Čak je znala i kasniti plaća (minimalac). Promijenio sam tako u 34-godišnjem radnom vijeku 4 veće firme i radio za nekoliko obrtnika (nikad bez posla). I bio sam skroman i zadovoljan. A oni koji su nezadovoljni sa primanjima, uvjetima rada... uvijek će biti nezadovoljni i ljuti na državu, poslodavca, i na samoga sebe.
Nisam iskusio rad u inozemstvu (iako sam imao priliku), ali sam puno slušao od gastarbajtera kako se "živi" vani. Istina je da je sve posloženo, sređeno i jednostavno, ali isto tako se puno radi. A život se svodi na posao i s posla, vikendom koja pivica i to je to.
Kod nas je to još uvijek puno ležernije iako većina radi kod privatnika. Opet ovisi kako se čovjek postavi. Moraš cijeniti sebe i svoje sposobnosti da bi te i drugi cijenili. Uzeti u obzir stupanj obrazovanja i sposobnosti i pokriti se s onim što na kraju dobiješ za to. Ako misliš da zaslužuješ više, jasno to reci gazdi. Ako ne prihvati tvoje uvjete, otiđi dalje. Stvar je jednostavna, samo naši su ljudi malo uspavani/nepokretni. Mali broj se odluči na prekvalifikaciju. Pa zaboga, ne možeš raditi kao ložač parne lokomotive ako više ni jedna ne vozi. Većina starije generacije cijeli radni staž odradi u jednoj firmi, a to nikako nije dobro (čak ni za mentalno zdravlje).
A ima i onih koji su svjesni svojih "sposobnosti" i šute i kenj..u. Ali glasni su kad treba pljuvati po državi/poslodavcu...
Vezano za temu, ima različitih iskustava i nitko ne može dati pravi savjet drugome. Nije bez razloga nastala ona narodna "Svatko je krojač svoje sudbine".
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 206 puta
Primio/la zahvalu: 261 puta
Spol: M
Vl@do je napisao/la: Nije bez razloga nastala ona narodna "Svatko je krojač svoje sudbine".

Nije svatko, Mišo je kovač svoje sreće :kava
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Dedoimedo je napisao/la:pozicije tipa evangelist, head of innovation, strategist, principal <x|y>, cto.

To, to. Takvih ljudi fali kod nas po firmama!
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Najteze je mijenjati samoga sebe.
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta
Neki dan sam pogledao "vjetar u kosi", između ostalog, AS je bio kod Akrapovića i kad ga je pitao zašto proizvodnju ne izmjesti van Slovenije gdje su davanja državi na plaće iznad 6000€ manja od 70% koliko su u Sloveniji, lik je odgovorio otprilike ovako:

Ovdje smo doma, kvaliteta života je jako dobra (misleći na zdravlje prirodnog okruženja), moji zaposlenici (kako domaći, tako i stranci koji su došli kod njega raditi) su ovdje zasnovali svoje obitelji, zemlja nam je lijepa, ljudi u sredini gdje živimo i radimo su ugodni, pa je svima ovdje dobro i lijepo živjeti zbog čega su sretniji privatno pa su sretniji i na poslu i svi skupa bolje radimo... da je 70% davanja državi puno, puno je, ali bolje je da na kraju zaradimo malo (ostane manje kad se podmire sva davanja državi, uloži u razvoj i dr.), nego da negdje drugdje ostvarimo veći profit, ali svi skupa budemo nesretni..

PS. Tko ne zna, Akrapović je jedan od najboljih (ako ne i najbolji) proizvođača ispušnih sustava za motocikle (i poneke aute).

Što se tiče @Dedoimedove namjere da proba pokrenuti posao.. pa dok ne proba neće znati no danas, bez obzira na nestabilnu politiku i česte promijene u poreznoj politici i drugim nametima koji tište poduzetnike, ipak je sve rjeđe pojava "fali jedan papir".

Osim toga, možda poželi i doći živjeti u Hr, a kvaliteta života u Hr je još uvijek bolja od mase europskih zemalja, od klime za što je povoljna geo pozicija same zemlje, pa do ipak slabog onečišćenja industrijom.. osim toga, još uvijek imamo najbolju janjetinu, najbolje sireve, povrće se da naći domaće (ako već nemamo mogućnosti sami uzgojiti sezonsko), gužve na cestama (pa i u velikim gradovima) nisu ni blizu onih kakve su vani, ceste su nam bolje od većine cesta u novo europskim državama.. ono što je problem je naš mentalitet i to što sve rjeđe i rjeđe nađemo vremena za kavu.. i da, dignuli smo se na noge zbog povećanja cestarina i trošarina na aute no i dalje svakodnevno viđam likove koji sad voze na ljetnim gumama, a gume nikad nisu bile jeftinije :(
Ovo zadnje nema veze s poslom i Linuxom, ali ima veze sa razmišljanjem ljudi.

EDIT: @Dedoimedo, pokrenuo ti posao ili ne, Abzeenth i ja ćemo i ove godine vjerojatno na DORS/CLUC pa ako se prijaviš za predavanje/radionicu barem bumo kavu popili :-D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T440p
Intel Core i5-4300M
Intel HD Graphics 4600
16GB DDR3L
1xSanDisk X400 512 GB & 1x240GB Intel 2500 Pro
15.6" FHD IPS anti-glare
6 & 9 cell Li-Ion battery
Slika: dio kolekcije

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 576 puta
Primio/la zahvalu: 797 puta
Odlicna diskusija, svaka cast. Daje dosta zanimljivih perspektiva i razlicitih gledanja na sustinski istu situaciju. A istina je ocigledno tu negdje prosjek svega toga. Spreman sam na birokratsku bitku, a s druge strane, i oboriti brzinu s 5,000 km/h na laganini. Iako ne mislim da ja mogu karakterno ikad bez da budem busy little bee 24/7. Samo ce se okolina promjeniti na nesto sto je prijatnije i jednostavnije. Mozda kad vidim prvu osobu koja pusi ispod znaka 'no smoking' malo se iznervirati, al' sve ima svoju cijenu :) S druge strane, more i skijanje su na par sati udaljine.

@bertone, prijavicu se, naravno. Sto se tice kavice, ugovoreno!

Pozdrav,
Dedoimedo
Primio/la zahvalu: 4 puta
Kad napisem svaka cast - to ne znaci da je diskusija zavrsena :)
Ako imate dodatnih ideja, savjeta, go ahead!

Pozdrav,
Dedoimedo
Primio/la zahvalu: 4 puta
Imaš i burzu rada od zavoda za zapošljavanje
https://burzarada.hzz.hr/Posloprimac_RadnaMjesta.aspx

a već su ti spomenuli moj-posao.hr koji ima newsletter koji ti prema tvom kriteriju svaki dan šalje email s ponudama. Za to se moraš registrirat

slika
Podijelio/la zahvalu: 38 puta
Primio/la zahvalu: 32 puta
:hmm ne znam koliko ovo pomaže, možda idem u totalno krivom smjeru, ali - ako ti nije mrsko, možeš se pridružiti meetup grupama tipa Startup Founder 101 ili Startup Factory. Nalaze se povremeno uživo u Zagrebu ili imaju neke online evente:

https://www.meetup.com/Startup-Factory-Zagreb-Meetup/
https://www.meetup.com/Croatia-Startup-Founder-101/

Postoji i ImpactHUB u Zagrebu gdje se može dobiti savjete i podršku za pokretanje posla u Hrvatskoj (a mislim da čak ponekad imaju i natječaje za financijsku potporu):

http://zagreb.impacthub.net/programi/

Osijek Software City je udruga/projekt koji pomaže ljudima koji se žele (samo)zaposliti u raznim granama IT-a, isto organiziraju razne radionice, okupljanja i evente općenito u Osijeku:

http://softwarecity.hr/

StartupCroatia ima zgodan popis aktera na domaćoj startup sceni, a imaju i kalendar događaja iz cijele Hrvatske:

http://startupcroatia.com/calendar/host ... i%C5%A1tva
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 630 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.