Switch to full style
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.
Tema je zaključana

[RIJEŠENO] serial

18 tra 2012, 08:22

instalirao sam fedoru 16 i programčić za kalibraciju autoplinskih uređaja -probleme mi stvara dio programčića koji sadrži
drivere za ftdi bus(rs232 usb serial port) -koristio sam wine za instalaciju softvera ,probao sa gtkterm i cute com -oni registriraju da je nešto uštekano- ali....javlja mi dev/tty/ usb0 premision denied-i nema očitavanja podataka,prog kaže no conection.
program je tipa landi renzo omegas i nema opcije podešavanja portova ni verzije za linux
jel mi neko može ukazati ne krive korake ?
jel fedora može tako nešto raditi -možda neki drugi OS?
jel ima nešto bolje od wine -a? imam dojam da ga je napola emulirao-grafički dio radi -komunikacijski ne!?
jel ima neko da se susretao sa tim problemima-imam osjećaj sa će ovakvih tema biti sve više jer dosta ljudi bi se htjelo maknuti od
šugavih windowsa.
help pliz!
p.s.
( inače imam obrt i dva krš laptopa u radioni na jednom su legalni w.....i -pomirio sam se sa činjenicom da će tako ostati jer pbzcomnet radi jedino na njima i koristim ga samo za papirologiju ,za ništa drugo i nije(starudija hp nx9010) :( )
drugi ( sa fedorom)koristim isključivo za autodijagnostiku i raznorazne baze podataka stvarno bi volio da se maknem od windowsa koliko je to moguće.( lapac je toshiba satellite M100-164)
kod same instalacije je sve išlo glatko ,wifi i externi bluetooth su radili odmah nakon podizanja sistema.?

Re: serial

18 tra 2012, 08:54

Dodaj korisnika u "dialout" grupu.

Kod:
usermod -G dialout username


Zamijeni "username" relavantnom vrijednoscu.

Re: serial

18 tra 2012, 09:07

sorry nisam siguran da mi je jasno -znanje oko pc-a mi je otprilike "narani svinje ništ nediraj" ili čačkam dok ne proradi.

Re: serial

18 tra 2012, 09:15

pyrus je napisao/la:sorry nisam siguran da mi je jasno -znanje oko pc-a mi je otprilike "narani svinje ništ nediraj" ili čačkam dok ne proradi.


Dakle, korisnik s kojime pokusavas pristupiti nema pravo pristupa. Naredba koju sam ti dao ce omoguciti korisniku da pristupi i koristi navedeni "device".

Ono sto trebas uciniti jest:

1. Akcije izvrsavas u konzoli/terminalu (xterm, gnome-terminal ... itd.)

2. Kao "root" korisnik izdati naredbu koju sam ti pruzio u prethodnom postu (umjesto "username" ces iskoristiti aktualno korisnicko ime korisnika s kojim radis na sustavu, a koji nije "root" korinsik.)

3. Nakon izdavanja naredbe, moras se odlogirati iz sustava te ponovno ulogirati s korisnikom.
Zadnja izmjena: drade; 18 tra 2012, 09:19; ukupno mijenjano 1 put/a.

Re: serial

18 tra 2012, 09:18

probam pa javim !
hvala !!!

Re: serial

18 tra 2012, 12:49

ovo mi stalno izbacuje
bash: /usr/sbin/usermod: Permission denied

ovaj link sam našao nakon tvog posta -nisam uspio
http://serial-lines.blogspot.com/2011/0 ... .html#more

Re: serial

18 tra 2012, 13:02

tipkaj ovo u terminal:
Kod:
su

pitat će te za šifru, upiši šifru root korisnika (nećeš je vidjeti dok upisuješ)
onda tipkaj
Kod:
usermod -G dialout username

username zamijeniš sa odgovarajućim

Re: serial

18 tra 2012, 13:49

Ovo sto ti je Shicy rekao.

Isto mozes uciniti kroz GUI:

System -> Administration -> Users and Groups

ili
Applications -> Other -> Users and Groups


Za GNOME3 (ako se ne varam):
Applications -> System Settings -> User Accounts


Tu dodas svog korisnika u "dialout" grupu.

Re: serial

20 tra 2012, 10:17

izvještaj:
prog radi -greške oko usera više ne javlja -ali prog nema komunikaciju sa laptopom.
vidio sam u notepad fileovima programa da se spominje "prolific"- oni na svojoj stranici spominju da netrebaju drivere
za linux ako je na kompu već kernell,yum i još nešto ... ?
http://www.prolific.com.tw/eng/downloads.asp?id=31
pročitao sam ovu temu: viewtopic.php?f=25&t=278&hilit=autodata
koliko bi tu VM bio od pomoći pošto bi htio na lapac staviti i bosch esitronic,autodatu,workshop i još brdo toga ....?
unaprijed isprike na davljenju !

Re: serial

20 tra 2012, 14:45

pyrus je napisao/la:izvještaj:
prog radi -greške oko usera više ne javlja -ali prog nema komunikaciju sa laptopom.
vidio sam u notepad fileovima programa da se spominje "prolific"- oni na svojoj stranici spominju da netrebaju drivere
za linux ako je na kompu već kernell,yum i još nešto ... ?
http://www.prolific.com.tw/eng/downloads.asp?id=31
pročitao sam ovu temu: viewtopic.php?f=25&t=278&hilit=autodata
koliko bi tu VM bio od pomoći pošto bi htio na lapac staviti i bosch esitronic,autodatu,workshop i još brdo toga ....?
unaprijed isprike na davljenju !


Bilo bi super saznati nesto vise o tom programu kojeg spominjes.

Mozes li pokrenuti program iz konzole na sljedeci nacin (copy/paste dolje navedeno):
Kod:
strace programname &> strace.log && gzip strace.log

Ukoliko nemas naredbu "strace", napravi sljedece:
Kod:
yum install strace


Prva naredba ce kreirati datoteku imena "strace.gz" u direktoriju gdje je bila pokrenuta, tu datoteku privij uz svoj odgovor (mozda ces u nekom trenutku morati stisnuti kombinaciju "ctrl +c" kako bi prvu naredbu prekinuo).
Tema je zaključana