Sada je: 13 srp 2020, 20:23.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

:shock: :shock: :sokiran
nema veze. ja ionako čekam da lucas arts kupi canonicalovu pointn click avanturu.
Lutherus
Lutherus
U 2. mj. '07. sam dobio Ubuntu 6.06LTS na CD-u, malo sam ga isprobavao, ali ga nikad nisam instalirao. Na jesen iste godine pokusao sam ga instalirati na desktop, ali nisam uspio. Onda je bila pausa vise od godinu dana. Tad sam se zezao sa LiveCD-om DSL-a. U 2. mj. '09 instaliram Kubuntu 8.10 i brisem ga nakon sat vremena (htio sam neku ikonicu preselit i cijeli desktop se smrdao + osjecaj sporosti).

Tad sam zamrzio KDE. Krajem 4 ili 5 mjeseca iste godine instaliram Ubuntu 8.10 na laptop i odmah sam odusevljen. Radi out of box, dobro codece je trebalo za mp3 instalirati. Radi cak i scanner koji ni na XP ne radi kako treba. On se zadrzao mjesec dana, ali mi je laptop zatrebao za nesto drugo pa sam vratio W7. Tog ljeta se svakodnevno susrecem s Ubuntuom. Nazalost nisam ga imao gdje instalirati.

Fast forward godinu dana kasnije.

10. mj. '10. Napravio sam backup svih podataka sa desktop, skinuo Ubuntu 10.04LTS, zaprzio ga i napravio clean install. Sve radi. Super distra. Ta ista instalacija je i dalje na njemu.

Na Netbook sam u dualboot instalirao Ubuntu Netbook Remix. Prvi sustret s tada jos malo poznatim Unityem. Svidio mi se. 2. mj. '11. Na laptop instaliram isti taj Ubutnu i koristim ga punih tjedan dana. Kupio sam novi laptop i ne bavim se linuxom (citaj: igram igrice) do negdje 6. mjeseca kad sam na novi laptop instalirao u dualboot Ubuntu 10.04, ali njega nisam koristio jer je imao zastarjeli kernel, a laptop je noviji i grafika (to sam rijesio) i zvuk nisu radili. U 8. mj. micem Ubuntu i stavljam Slackware. OS je ljubav na prvi pogled. Malo sam prckao po njemu, ali se nikad na Wi Fi nisam uspio spojiti (nisam tada znao za Wikije).

U 9. mj. Slackware zamjenjuje Ubuntu 11.04 s Gnome Classic. Mjesec dana nakon toga radim upgrade na Ubuntu 10.10 koji vise nema Gnome Classic, nego samo Unity. Par dana nakon toga Slackware je opet gore.
Vratimo se u 6. mj. Otkrivam LZS portal i pocinjem ga pratiti. Dolaze clanci o komandama koji mi se svidjaju i tako pocinjem malo po malo koristiti konzolu.

Negdje 10. mj. (pogledajte moj profil) prijavljujem se na forum i pocinjem aktivno sudjelovati.
Iza Bozica stavljam #! na netbook. Prvi sustret s WM koji radi odmah (prije toga ostalim nisam znao komande). Dobar Remix Debiana, ali i dalje nije to to.

Ne sjecam se koji mjesec (potrazite na forumu) Slackware zamjenjujem s Archom. Instalirao sam X i Openbox. Openbox konfiguracija mi bas ne pase, a i sam WM je vise orijentiran klikanju. Onda me uhvatila lijenost i mjesec il' dva ne koristim Arch. Proucavam AwesomeWM, pokrecem Arch, stavljam Awesome i od tada koristim Arch.

To je uglavnom to. Moguce da sam nesto zaboravio.
Lutherus je napisao/la:Ne postoje linuksi, postoji samo Linux i on je jedan i on je kernel.

Is Linux About Choice? || Pulsir - awesome blogging site :D
iv@n je napisao/la:Divide et impera i kako se kaže na latinskom da je ljudska glupost neuništiva.
Podijelio/la zahvalu: 145 puta
Primio/la zahvalu: 58 puta
Spol: M
max360se je napisao/la:Vratimo se u 6. mj. Otkrivam LZS portal i pocinjem ga pratiti. Dolaze clanci o komandama koji mi se svidjaju i tako pocinjem malo po malo koristiti konzolu.
.

Zanimljivo... Ja npr.jos dok nisam koristio Linux uopce bio, nego sam bio na Win nikad nisam imao neki "strah" od command prompta ili ti ga shella ili kako god vec. Nije da sam se koristio njime (kao i svi win korisnici naravno), ali ono tu i tamo sam znao nesto napravit u njemu.

Onda kada sam prelazio na Linux u bezbroj knjiga sam procitao bio nesto tipa "Ako zaista zelite ovladati linuxom, upoznajte shell" ili "Prava moc linuxa lezi u ljusci"...ugl nesto takvoga tipa. Tako da sam si od samoga pocetka rekao da sve sto radim, zelim raditi iz shella. Dobro ne bas sve npr.nisam bas takav fanatik da bih isao slat npr.mailove iz shella ili ucitavao web stranice itd... ali ono manje vise sve ostalo da. I danas sam si jako zahvalan sto sam se vodio tom filozofijom.

Npr.boli me briga kada dodjem kod susjeda kojem sam stavio npr. Kubuntu ili kada dodjem kod sestre kojoj sam na lap stavio Xfce ili kada dodjem kod nekoga tko koristi Gnome... Sjednes za komp, startas shell, obavis posao i boli te briga koje radno okruzenje koristi koje alate, di se oni nalaze, dali treba ici u Network Settings ili u System properties...bzv bubam ugl.nesto takvoga tipa.

Ja sam osobno koristio i KDE i Gnome2. Kde mi je mrak po izgledu, ali mi je malkkoo spor, zato sam bio presao na Gnome2. Onda kada se desilo to s**** s Gnome-om 2 i izasao Gnome3 odustao sam od njega i stavio Xfce jer mi je ugl.bitna brzina na kompu. Zivcira me kada mi se prozori sporo ucitavaju, ako otvorim 3,4 prozora da mi pofali rama itd...

Uglavnom svima bih zaista toplo preporucio da se aktivno koriste Shellom pa cak i za one najjednostavnije zadace tipa copy,paste datoteke...jer jednom kada se naucis na shell skuzis da je zaista mrak!
Zadnja izmjena: tech_soul8; 27 tra 2012, 20:47; ukupno mijenjano 1 put/a.
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Za linux sam čuo još devedesetih, ali to mi nije puno značilo u životu. Bio sam zadovoljan DOS-om i windowsima 3.1 i kasnije novim inačicama.Kako sam proširivao svoja znanja o informatici zaželio sam probati koristiti alternativne operativne sustave.

Tako sam jednom prilikom nabavio BeOS. Nakon instalacije je slijedilo razočarenje,jer mnoge stvari nisu radile kako rade pod windowsima i tu sam odustao.Nedugo zatim nabavio sam si Solaris 8 nakon mukotrpne instalacije dobio sam sustav koji je imao vrlo oskudno grafičko sučelje mislim da je bio CDE i pola hardvera mi nije radilo.Odustajem od Solarisa.Nabavljam nekakve CD-ove linuxa tu je bila Caldera i Red Hat.

Caldera CD je bio oštećen i instalacija se nije uspjela obaviti do kraja uvijek je pucala na istom mjestu. Red Hat sam instalirao i to je bilo OK. Malo sam ga koristio ali sam brzo odustao jel se puno toga trebalo radit ručno. Cilj mi je bio imati jednako efikasan i jednostavan sustav kao i windowsi.

E onda sam instalirao Mandrake koji se pokazao najbolji od ovih svih navedenih po mojim kriterijima.Neko kraće vrijeme mi je bio na kompu,ali sam shvatio da to nije to. Kada bi pokretao aplikacije one se ponekada nebi nikada otvorile,razna rušenja aplikacija itd.Shvatio sam da linux nije dozrio za mene i moju upotrebu,ali može biti i obrnuto.

Odlučio sam pričekati i dati šansu linuxu da se dovoljno razvije i da može u potpunosti zamijeniti ono što dobivam od windowsa.Usporedio bih to sam automobilom.Kod kupovine novog automobila očekujem da može sve jednostavno kao i prethodni i da bude još bolji samo što ovdje ništa ne kupujem :).

Naravno sama GNU filozofija i otvorenost sustava je velika prednost koja također doprinosi mom izboru za Linuxom. Uglavnom kada je izišla prva verzija Ubuntu-a sjećam se da sam naletio na link gdje se može naručiti i dobiti besplatno poštom. To sam učinio.Ubuntu je stigao pokrenuo sam ga sa CD-a, i oduševio se. Tako sam još nekoliko puta naručivaoi stizalo je.

Svih tih godina bi pratio različite forume vezano za linux i pratio njegov razvoj,ali ga nisam imao instaliranog.Uvijek su to bili windowsi. Tako je došla i 2011 kada sam čvrsto nakon mnoštva pročitanih tekstova o linuxu odlučio instalirati Ubuntu 10.10. Oduševljenje koje sam doživio bilo je neopisivo.Sve je radilo kako treba. Nije bilo rušenja,neotvaranja programa itd.

Dao sam mu šansu i nadogradio na 11.04. Pomalo razočaran sa uvođenjem Unitya razmišljao sam o prelasku na nešto drugo. Uglavnom kako mi se Unity nije nimalo svidio koristio sam gnome2.Izašla je 11.10 gdje je bilo vidljivo da s Unityem misle ozbiljno.
Natjerao sam se na Unity s obzirom da me sustav kao sustav oduševio. S vremenom mi se Unity i svidio jer prelazak iz jednog okružja u drugo je po meni stvar navike i samodiscipline koja ovisi o pojedincu tako da mi to i nije bio problem. Dan danas na disku mi je Ubuntu 12.04 jedini OS.

Neke specifične stvari za koje nemam adekvatnu zamjenu u trenutku kada mi trebaju koristim pod virtualkom u windowsima.Na svu sreću to je vrlo,vrlo rijetko tako da nemam potrebu koristiti windowse. Što se tiče ostalih distribucija linuxa još uvijek me ne vuče ni jedna druga premda vjerujem ima odličnih distri. Moja znatiželja i filozofija windowsa koja mi nikako ne leži,te sva ta komercijalizacija, pa virusi, antivirusi,malware i ostale stvari oko kontrole ovoga i onoga su me otjerali sa windowsa.Uglavnom ne želim koristiti takav operativni sustav ako imam još bolji i k tome slobodan.
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Da...! Ubiti zanimljivo je koliko je ljudi ajmo tako rec "slucajno" preslo na GNU/Linux. Ono...kupio sam lap, pa mi je bio gore Linux pa sa mu odlucio dati sansu itd... Sto se tice GNU projekta i sve te filozofije to je i mene jako privuklo. Jednostavno nisam mogao vjerovat da toliko predobrih stvari mozes jednostavno preuzet s neta i da to super radi, a da nikome nista nemoras platit. To je samo jedan od razloga zasto danas mrzim Windowse i Apple :)
Zašto ne koristite razmake tj. pravite paragrafe u tim velikim postovima? Teško je čitati :cry:
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 630 puta
tech_soul8 je napisao/la:
max360se je napisao/la:Vratimo se u 6. mj. Otkrivam LZS portal i pocinjem ga pratiti. Dolaze clanci o komandama koji mi se svidjaju i tako pocinjem malo po malo koristiti konzolu.
.

Zanimljivo... Ja npr.jos dok nisam koristio Linux uopce bio, nego sam bio na Win nikad nisam imao neki "strah" od command prompta ili ti ga shella ili kako god vec. Nije da sam se koristio njime (kao i svi win korisnici naravno), ali ono tu i tamo sam znao nesto napravit u njemu. Onda kada sam prelazio na Linux u bezbroj knjiga sam procitao bio nesto tipa "Ako zaista zelite ovladati linuxom, upoznajte shell" ili "Prava moc linuxa lezi u ljusci"...ugl nesto takvoga tipa. Tako da sam si od samoga pocetka rekao da sve sto radim, zelim raditi iz shella. Dobro ne bas sve npr.nisam bas takav fanatik da bih isao slat npr.mailove iz shella ili ucitavao web stranice itd... ali ono manje vise sve ostalo da. I danas sam si jako zahvalan sto sam se vodio tom filozofijom. Npr.boli me briga kada dodjem kod susjeda kojem sam stavio npr. Kubuntu ili kada dodjem kod sestre kojoj sam na lap stavio Xfce ili kada dodjem kod nekoga tko koristi Gnome... Sjednes za komp, startas shell, obavis posao i boli te briga koje radno okruzenje koristi koje alate, di se oni nalaze, dali treba ici u Network Settings ili u System properties...bzv bubam ugl.nesto takvoga tipa.

Ja sam osobno koristio i KDE i Gnome2. Kde mi je mrak po izgledu, ali mi je malkkoo spor, zato sam bio presao na Gnome2. Onda kada se desilo to s**** s Gnome-om 2 i izasao Gnome3 odustao sam od njega i stavio Xfce jer mi je ugl.bitna brzina na kompu. Zivcira me kada mi se prozori sporo ucitavaju, ako otvorim 3,4 prozora da mi pofali rama itd...

Uglavnom svima bih zaista toplo preporucio da se aktivno koriste Shellom pa cak i za one najjednostavnije zadace tipa copy,paste datoteke...jer jednom kada se naucis na shell skuzis da je zaista mrak!

Ma nisam ja nikad imao strah od console ni na Win ni na GNU/Linuxu, znao sam tu i tamo nesto napraviti preko console na Ubuntuu, ali to jako malo jer nisam znao komande, a uglavnom radim na laptopu pa nisam puno isao za tim. Tek proslo ljeto (e da zaboravio sam napisati. Slozio sam si kucni file server, na njega sam stavio Ubuntu 10.04LTS server edition. Tamo sam se isto izvjezbao konzolu jer sam sve podesio i sad kad mi nesto zatreba podesavam preko console) poceo s consolom. Isto kao i ti preferiram brzinu i prakticnost i da niti meni ne smeta ako dodjem da drugi komp sa drugim DE-om ili WM-om. Consolu sam svladao. Ne radim bas sve iz naredbenog retka, ali koristim consolne aplikacije za rad s datotekama kad se radi o npr. kopiranju datoteka.
Potpuno se slazem s ovo zadnjom recenicom.

E da ako vise manje sve radis iz console, preporucam ti da instaliras AwesomeWM. Brzo ces ce naviknuti na njega, a praktican je i brz. Nemoj zaboravit instalirat i ubacit u konfiguraciju dmenu.
Lutherus je napisao/la:Ne postoje linuksi, postoji samo Linux i on je jedan i on je kernel.

iv@n je napisao/la:Divide et impera i kako se kaže na latinskom da je ljudska glupost neuništiva.
Pa manje-vise radim sve da. E sada sto je to sve? Naravno da nisam neki super,uber napredni korisnik i da sve zivo radim is shella, ali neke stvari kao su navigacija datotecnim sustavom, otvaranje fajlova, editiranje fajlova, particioniranje diskova, podesavanje firewalla (iptables),spajanje na mrezu lan, wlan itd... znaci nista sad nesto posebno, ali opet mnogi za takve stvari koriste file managere, network managere, file editore itd... Iskreno ne znam uopce koje sve graficke alate koriste Desktop okruzenja kao Gnome, Unity, KDE... Svaki puta kada sam mjenjao passw, pregledavao koliko imam paraznoga mjesta na disku,slobodnog rama, pokrenute procese...uvijek sam sve radio iz shella...

Veceras sigurno ne jer odoh malo poradit na svom socijalnom zivotu i vidjet sto se to ludoga i nezaboravnoga veceras nudi u gradu, ali sutra ili ovih dana preko vikenda mislim da bih mogao :)
Po svemu sto si naveo, AwesomeWM ti odgovara.

Samo napred sa socijanim zivotom.

Ipak sam ga vec stavio. Na prvu mislim da ce mi trebat malo da se prilagodim,ali to se podrazumijeva... Sada nemam vremena cackat,ali vidjet cemo narednih dana. Hvala na preporuci

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.