Sada je: 16 tra 2024, 06:09.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Kupovala novo računalo, nisam imala para za Windowse, a nije mi se išlo u piratizaciju.
Instalirala prvo što mi je Google ponudio (Ubuntu). Otkrila terminal odmah po instalaciji - ljubav na prvi pogled. Pokidala sve što se dalo koristeći terminal i zabavljala se kao nikad u životu. Kao da mi je u momentu netko maknuo sljepilo, sad mi je tlaka bilo što raditi na Windowsima (moram na poslu...). Nakon toliko godina korištenja Windowsa, čovjeku bude šokantno otkriće da postoje jednostavniji, smisleniji i brži načini za napraviti nešto. Uglavnom, sad smatram da je terminal jedan od najboljih ljudskih izuma, u rangu s tiskarskim strojem, kotačem, vatrom...
Those who stand for nothing fall for anything.
Avatar
Postovi: 581
Postovi: 581
Pridružen/a: 16 svi 2013, 17:48
Lokacija: direktorska fotelja
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 31 puta
Spol: Ž
OS: Fedora
:thmb-up
Avatar
Site Admin
Postovi: 16079
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
mist je napisao/la:Otkrila terminal odmah po instalaciji - ljubav na prvi pogled. Pokidala sve što se dalo koristeći terminal i zabavljala se kao nikad u životu.


LOL :thumbs-up
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
Zanimljiva su ova iskustva, kad čitam ove početničke muke sada iskusnih forumaša, dođe mi milo oko srca! :D

Moj put do Linuxa je dug i trnovit, a sada sam tek na početku.

Za Linux sam čuo još od bratića u srednjoj, ali u smislu "ima tamo neki Linux koji je za frikove, puno je bolji i brži od Win (tada 98), ali ne možeš ništa na njemu raditi (igrati igrice, instalirati office, AutoCAD...)". Tada nisam imao pojma o kompovima, OS-ima, nisam imao komp i ta informacija mi nije ništa značila.

2003. sam upisao faks i kupio prvi komp. Frend mi je stavio XP, tj. natjerao me da ga sam stavim, a on mi je govorio što trebam raditi. Činjenica da znam sam instalirati sustav mi se odmah svidjela, pa sam odmah krenuo u prilagođavanje sustava, instalaciju programa, isprobavanja s CD-eva raznih časopisa, znao sam u danu po 5 puta raditi reinstalaciju jer nešto nije radilo kako sam zamislio i jer bi nešto pokvario.

Slj. par godina sa, proveo na XP-u prilagođenom mojim potrebama. Uvijek bi pogasio sve žive servise koji su bili nepotrebni i moram priznati da je XP SP2 letio na mojim kantama, problema s virusima gotovo da nisam imao, tu i tamo, ali bih to riješio ekspresno. Imao sam UP time po nekoliko mjeseci bez usporavanja sustava, da nisam radio upgrade, po pola godine ga sigurno ne bi gasio. Kad je frend iz nastavka priče vidio kako win radi kod mene i vidio UP time, nije mogao vjerovati, čak me pitao što će tebi Linux, zašto se želiš zamarati time?

Jedan dan nakon večere u menzi na Cvjetnom (2006. ili 2007. god.), navratim do navedenog frenda, a on usred instacije Gentooa. Već je duže vrijeme koristio Linux, sve je radio kroz konzolu, ali je sad zasukao rukave i htio potpuno ovladati sustavom. Gledam ja, kakva su ti to čuda? Tako, riječ po riječ, pričali mi par h o Linuxu, sve mi je ispričao, od kernela, distribucija, Linusa, Stalmana, Unixa, GNU-a, open sourcea...
Filozofija open sourcea me fascinirala od prve, odmah sam znao da je to to. Iznenadio se kad sam mu rekao da ja želim probati Linux, preporučio mi je Knoppix, objasnio što je LiveCD i rekao da nek se malo igram, pa da vidim jel to za mene.
Činjenica da je taj Linux toliko moćan da ga ne moraš niti imati instaliranog da bi mogao raditi na(u) njemu me još više zagrijala.
Došao sam u dom i odmah skinuo i zapržio Knoppix. Počeo čačkati, istraživati, čitati po netu. Što sam više čitao, sve mi je bio privlačniji (najviše me bunilo što nema C: D: ...).
I tako smo se jednog dana dogovorili da on dođe do mene da probamo instalirati...i bi tako...ali je bio problem što se tada nije moglo spojiti na domsku mrežu preko Linuxa, tj. moglo se, ali je bio neki komplicirani postupak. Nije on imao previše vremena, niti nije bio najsigurniji, a ja nisam imao pojma od kuda početi, pa je sve ostalo na LiveCD-ima sljedećih 2-3 god (tj. instalirao sam u dual bootu mislim da Ubuntu 8.04, ali nisam imao neta, pa sam svake prijestupne ušao u Linux).
Nedugo nakon toga sam kupio laptop i oko god. dana nisam niti pogledao Linux jer sam bio zatrpan poslom preko glave.
Kad sam iselio iz st. doma i vratio se kući, počeo sam sve više ekperimentirati s linux distribucijama na desktopu (jer sam imao neki HP laptop koji se pregrijavao. Na win sam našao neki program koji smanjuje radni takt i voltažu, pa mi je bio upotrebljiv na win, ali na linuxu to nisam uspio napraviti.), tada su mi se pokvarili win (na desktopu) i bio sam prisiljen koristiti LMDE. S obzirom da je to obiteljski komp, svi su bili prisiljeni koristiti LMDE, što su radili vrlo uspješno, bez nekih pitanja. Negdje u tom razdoblju sam naletio na Sabayon, jednostavno sam bio oduševljen sustavom koji svira za vrijeme podizanja sustava. Promijenio sam nekoliko različitih distribucija na desktopu, a svaku od njih su moji ukućani uspješno koristili (od kojih nitko ne zna instalirati sustav, neki ne bi znali niti aplikacije, a jedan član je nećak od 4 god koji nije znao čitati...sada je 1 razred i svejedno mu je koristi li win, GNOME, KDE, XFCE...).
Zatim sam na desktopu instalirao win7 zbog nekih stvari što moji nisu znali napraviti na Linuxu, ali je u dual bootu bio linux. Jednog dana iz nepoznatih razloga na win više ništa nismo mogli očitati s particije, logiram se u Linux, svi podaci su gore. Našao sam rješenje, ali mi se više nije dalo to popravljati, jer je Linux zadovoljavao sve potrebe, a radio je puno brže na kanti s 1GB RAM-a gdje se win7 vukao ko crkotina. Otprilike 3 god je isključivo Linux na desktopu.

Svoj laptop sam zamijenio prije otprilike 2,5 god i odmah sam stavio 30 GB za instalaciju Win (zbog posla...uz ovo nešto sitno eksperimentiranja nisam baš ovladao rješavanjem problema, a na win znam da ono što mi treba mogu riješiti), 70 GB za podatke, a sve ostalo za Linux. Od početka sam koristio isključivo Linux, u win sam bio par puta. Pa sam zbog posla morao dosta toga raditi na win (što bi valjda mogao i na linuxu, ali tada nisam imao vremena tražiti rješenje kako), a ostatak vremena mi se nije dalo prebacivati na Linux, pa sam oko pola godine radio skoro isključivo na win. Tada su se opet iz nekog razloga win prestali bootati, ali sad više nemam potrebe za win, pa se niti ne trudim popraviti ih, pa radim isključivo na Linuxu i ne planiram više instalirati win. Kad kupim slj. računalo, neće više vidjeti NTSF particije! :)

Koristim Sabayon + Mint. Mint 13 LTS mi je bila primarna distribucija skoro cijelo vrijeme od izlaska do nedavno. Sada je Sabayon, ali nekako volim Debianoide, pa su za isprobavanje spremni MEPIS i sam Debian (kojeg nisam uspio nikada dotjerati u red zbog manjka znanja i vremena).
Sljedeći moj pothvat je naučiti raditi u konzoli, s obzirom da sam sada samo koristio Linux, a nekih problema nisam imao, to što bih imao bi riješio s kopiranjem neke naredbe koju nisam shvaćao zašto je popravila stvar i što znači. Sada (2-3 tj.) sam se oboružao nekim linux knjigama, pa čitam polako.

Uglavnom, zašto sam počeo koristiti Linux? Jer mi se sviđa open source filozofija.
Postovi: 46
Postovi: 46
Pridružen/a: 07 tra 2012, 13:35
Podijelio/la zahvalu: 7 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Odličan post RaNzo!
Da li bi imao nešto protiv kada bi ga objavili na naslovnici?
U rubriku Moj pogled.
Avatar
Site Admin
Postovi: 16079
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
Suko je napisao/la:Odličan post RaNzo!
Da li bi imao nešto protiv kada bi ga objavili na naslovnici?
U rubriku Moj pogled.


Nadopunjuje se kolekcija :D
(P.S. napravi screenshot radnog okruzenja, za clanak).
“Small shifts in your thinking, and small changes in your energy, can lead to massive alterations of your end result.”
Avatar
Postovi: 2232
Postovi: 2232
Pridružen/a: 29 lis 2012, 07:57
Podijelio/la zahvalu: 8 puta
Primio/la zahvalu: 21 puta
OS: SLCKWR 14.1
Evo dogovorio se s čovjekom. Ne traži puno za objavu.
Pa računajte ovih dana ....
Avatar
Site Admin
Postovi: 16079
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
Svaka cast, Razni! Ovo mora na naslovnicu! :thumbs-up
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
Suko je napisao/la:Evo dogovorio se s čovjekom. Ne traži puno za objavu.
Pa računajte ovih dana ....


rofl
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11345
Site Admin
Postovi: 11345
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 658 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Ma dogovorili smo se za placanje u naturi. Nismo bas pri novcima jer si je iv@n platio onaj put na Karibe i Kubu, ali covjek je bio skroz ok i pristaje da ga isplatimo u robi.
Avatar
Site Admin
Postovi: 16079
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.