Sada je: 28 tra 2024, 16:42.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Grof je napisao/la:
Pa gotovo sigurno i neće. Niti je jedan ekstrem dobar. A vlasnički softver trenutno jest ekstrem iz čije devijacije proizlaze svi mogući (za zdravi razum štetni) patentni ratovi, ogroman postotak piratstva i slične stvari.

Novac se troši na sanaciju problema, umjesto da se problem smanji ili dovede na nulu. Konkretno ne vidim video igre kao FOSS u skoroj budućnosti, jer se rad na istima vrlo teško može tako naplatiti. OK je hvalevrijedan HIB projekt, ali HIB zapravo promovira vlasnički softver koji se ovime eventualno prebacuje na FOSS.


Imas free 2 play sistem koji sve vise uzima maha te uspjesno smanjuje piratstvo.
In which battle did Napolen die? His last one.
How can a man go 8 days whitout sleeping? Easy, sleep at night.
How can you drop a raw egg onto a concrete floor without cracking it? Anyway you want, because a concrete flor is very hard to crack.
Avatar
Lax
Postovi: 102
Postovi: 102
Pridružen/a: 06 srp 2012, 03:33
Lokacija: Rijeka
Podijelio/la zahvalu: 9 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
Spol: Ž
OS: Mint 14 Cinnamon
drone je napisao/la:Da, pošteno je. MySQL je na tom principu (GPL i komercijalna), a Qt je LGPL i komercijalna (bio je GPL i komercijalna), pa baš i ne vidim smisao komercijalne kod Qt-a, ali navode se neki primjeri kad je potrebna, pa ok.


Da, iako sam ja više za upotrenu modela GPl + vlasnički nego LGPL. Nekako mi se ovaj prvi model u fazama današnjeg poslovnog svijeta koji se tek privikava na upotrebu slobodnog softvera čini poštenijim i s manje rizika na one koji se boje otvoriti svoj softver iz razumljivih razloga, a s druge strane privikavaš vlasničke developere na koncept FOSS-a. Osim toga, ono što je i bitnije developeri, koristeći zapravo FOSS softver, samo drugačije licenciran baš zbog njihovih potreba uče se i privikavaju raditi baš s tim bibliotekama i radnim okruženjima, a plaćanjem vlasničke licence za istu daju novac u zajednicu.
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
Lax je napisao/la:
Grof je napisao/la:
Pa gotovo sigurno i neće. Niti je jedan ekstrem dobar. A vlasnički softver trenutno jest ekstrem iz čije devijacije proizlaze svi mogući (za zdravi razum štetni) patentni ratovi, ogroman postotak piratstva i slične stvari.

Novac se troši na sanaciju problema, umjesto da se problem smanji ili dovede na nulu. Konkretno ne vidim video igre kao FOSS u skoroj budućnosti, jer se rad na istima vrlo teško može tako naplatiti. OK je hvalevrijedan HIB projekt, ali HIB zapravo promovira vlasnički softver koji se ovime eventualno prebacuje na FOSS.


Imas free 2 play sistem koji sve vise uzima maha te uspjesno smanjuje piratstvo.

Taj sistem se odnosi samo na MMO igre gdje se bez problema mogu koristiti reklame, a i naplaćuju se viši leveli ili dodatni likovi te dodatna oprema.
Offline igre sumnjam da će ikad preći na open source, osim možda kao id Software koji je puštao source nakon što igra "zastari".
Avatar
Postovi: 1245
Postovi: 1245
Pridružen/a: 22 vel 2012, 12:24
Lokacija: Split
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 41 puta
Spol: M
OS: Arch bspwm/KDE
open source != besplatno

ima x velikih enterprise firmi koje koriste open source programe, alate i imaju plaćen support.
jer jedna velika firma ne može si dopustiti kolaps.

npr.
1.uzmimo za primjer mysql.
svaka velika firma koja koristi mysql bazu ima plaćen support bez obzira na admine.
recimo u jednoj velikoj firmi radi čovjek kao mysql admin, koji je prešao prije nego što je sun kupio mysql i svejedno ta velika firma plaća support, jer nitko nezna sve.

2.primjer - c++/qt
- kod open source verzija nema mogućnosti korištenja baza poput oracle ili sql servera, može se napaltiti svoj rad, ali treba dati code, onaj tko kupi vaše usluge s vašom aplikacijom može što ga volja, ako ne želite ovo, onda ćete kupiti komercijalnu verziju.

3.primjer - zend
- php + apache = open source i besplatno
- ako je u pitanju enterprise firma, onda će ona uzeti zend server + support ili custom support, sve se može dogovoriti.

uzmimo za primjer neki cad program

moglo bi ovakao: osnovan verzija bi mogla biti besplatna, a tko hoće dodatne module, support i sl. plaćao bi godišnju pretplatu.
bilo bi jeftinije za firme, firme bi dobile više, a ona firma koja bi to nudila, zaradila bi više.

čekajte da ms uvede pretplatu.
Postovi: 158
Postovi: 158
Pridružen/a: 06 svi 2012, 11:59
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Fedora, Fedora server
jorgovan je napisao/la:uzmimo za primjer neki cad program

moglo bi ovakao: osnovan verzija bi mogla biti besplatna, a tko hoće dodatne module, support i sl. plaćao bi godišnju pretplatu.
bilo bi jeftinije za firme, firme bi dobile više, a ona firma koja bi to nudila, zaradila bi više.

čekajte da ms uvede pretplatu.


Kad smo kod CAD-a, Autodesk ima obaveznu pretplatu uz softver (tzv. subscription), koja također košta i taj model mu već godinama prolazi. Naravno Autocad i ostale vertikale su vlasničke i skupo se naplaćaju licence (uzz još i subscription)
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
Da skupo, jako skupo.

Ali kad smo kod tog modela, nema li Draftsight nekakav sličan model? Osnovna verzija je besplatna, a ostalo se plaća.
Lutherus je napisao/la:Ne postoje linuksi, postoji samo Linux i on je jedan i on je kernel.

Is Linux About Choice? || Pulsir - awesome blogging site :D
iv@n je napisao/la:Divide et impera i kako se kaže na latinskom da je ljudska glupost neuništiva.
Avatar
Postovi: 6781
Postovi: 6781
Pridružen/a: 06 lis 2011, 01:29
Lokacija: ~$
Podijelio/la zahvalu: 145 puta
Primio/la zahvalu: 58 puta
Spol: M
OS: Ovisi za sta
max360se je napisao/la:Da skupo, jako skupo.

Ali kad smo kod tog modela, nema li Draftsight nekakav sličan model? Osnovna verzija je besplatna, a ostalo se plaća.


2D Draftsight je besplatan. A onaj koji podrzava 3D crtanje se placa
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
kratki komentar - balans vlasničkog i slobodnog koda će uvijek biti potreban.

ono što jest prioritet svih: spriječiti pohlepu i monopol - ZABRANOM patenata ili barem vremenski ograničiti na najviše 3 godine.

druga bitna stvar - otvaranje formata, na svaki način: moraju biti i besplatni i slobodni. bez obzira da li se radi o mediji ( video, zvuk, tekst ) ili o komunikacijskim protokolima.

ono gdje ne vidim rješenje - POŠTENA raspodjela dobiti. umjesto da to obrazlažem, ispričat ću jedan stari vic:

došao mujo u ekskluzivni londonski klub. batler na ulazu ga htio izbaciti, ali ga spazi ekscentrični multimilijarder i uvede ga unutra. nekako mu se mujo dopao i posjedne ga za svoj stol. nakon čašice scotcha malo se opustiše i krene razgovor. mujo spazi da za susjednim stolom igraju poker, te predloži da se pridruže. nema problema - za uglednog bogatuna i njegovog 'prijatelja' odmah se stvoriše dva mjesta za stolom. u prvoj partiji mujo dobi tris dama iz ruke, zamjeni dvije karte i dobi četvrtu damu - poker dama ! krene mujo hrabro u nadmetanje. ulozi postali brzo preveliki i mujo se počeo znojiti. vidi bogatun da je mujo u problemu i galantno mu doturi oveću hrpu chipova. mujo stavi sve na stol i pokaže karte. đentlmen s druge strane stola reče: poker kraljeva i hladno odloži karte licem prema dole, pa krene da pokupi cijelu hrpu chipova sa stola. mujo skoči - pokaži karte ! cijeli stol se zabezeknu preneraženo i zabulje se u muju. bogatun se diskretno nagne prema muji i objasni mu da je to nepristojno tražiti od gospodina koji drži do časti i poštenja. mujo za tren osta zbunjen, ali se brzo sabra.

KAD JE NJEGA KRENULA KARTA ... :nee
'81: ZX81 '83:ZX spectrum '85: Apple IIe '86:C-64 *** '87:PC-XT *** '88:PC-AT *** '90:386 *** 'itd.
Avatar
Postovi: 492
Postovi: 492
Pridružen/a: 26 svi 2012, 13:47
Lokacija: orahovica
Podijelio/la zahvalu: 59 puta
Primio/la zahvalu: 27 puta
Spol: M
OS: openSUSE-kde
Prijatelj mi radi kao slagar u tiskari, tj. bavi se završnom pripremom knjiga, kataloga i srodnih publikacija prije slanja u rotaciju i tisak. Novine ne tiskaju. Tiskara je privatna i uložili su mnogo u nabavu potrebnih programa za ovakvu obradu teksta (valjda Corel, Autocad itd., ja ne znam gotovo ništa o tome). Budući da zbog takvih ulaganja, a sve manje posla, razmišljaju o smanjenju broja radnih mjesta, zamolio bih vas kao stručnjake za mišljenje je li moguće naći alternativu kroz GNU/Linux za programe koje su ovi naviknuli koristiti. Takav bi programerski rad morao biti plaćen po dogovoru, no uvjeren sam da bi se isplatio prvenstveno tiskari.
Osobno koristim GNU/Linux samo devet mjeseci, LMDE na desktopu i Lubuntu 12.04 LTS na desetak godina starom laptopu, no dosad sam našao sve što sam trebao i u svojem poslu i za zabavu, bez ikakvih teškoća. Zato mi je pala na pamet ova ideja da pokušam pomoći ljudima u tiskari, pa vas molim za mišljenje. Pozdrav!
Postovi: 20
Postovi: 20
Pridružen/a: 15 svi 2012, 07:08
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
OS: Linux Mint Debian MATE
mali radnik je napisao/la:Prijatelj mi radi kao slagar u tiskari, tj. bavi se završnom pripremom knjiga, kataloga i srodnih publikacija prije slanja u rotaciju i tisak. Novine ne tiskaju. Tiskara je privatna i uložili su mnogo u nabavu potrebnih programa za ovakvu obradu teksta (valjda Corel, Autocad itd., ja ne znam gotovo ništa o tome). Budući da zbog takvih ulaganja, a sve manje posla, razmišljaju o smanjenju broja radnih mjesta, zamolio bih vas kao stručnjake za mišljenje je li moguće naći alternativu kroz GNU/Linux za programe koje su ovi naviknuli koristiti. Takav bi programerski rad morao biti plaćen po dogovoru, no uvjeren sam da bi se isplatio prvenstveno tiskari.
Osobno koristim GNU/Linux samo devet mjeseci, LMDE na desktopu i Lubuntu 12.04 LTS na desetak godina starom laptopu, no dosad sam našao sve što sam trebao i u svojem poslu i za zabavu, bez ikakvih teškoća. Zato mi je pala na pamet ova ideja da pokušam pomoći ljudima u tiskari, pa vas molim za mišljenje. Pozdrav!

realno ako su vec kupili sve potrebne programe nemaju sta trositi pare vise na njih, neka ih i dalje koriste

a sto se tice alternativa prvo bi trebalo znati sto uopce koriste u tiskari, osim ako nema netko ovdje tko je radio u nekoj tiskari ali opet ne znaci da su koristili isti software...
Nije teško biti toliko nesrećan da bi čovek počeo da pije. Ljude treba odvikavati od nesreće, a ne od alkohola. Nesreća je veći porok.
Avatar
Postovi: 9952
Postovi: 9952
Pridružen/a: 12 tra 2008, 22:45
Lokacija: Rijeka
Podijelio/la zahvalu: 7 puta
Primio/la zahvalu: 72 puta
Spol: M
OS: Manjaro/Endevour

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.