Sada je: 29 ožu 2024, 23:26.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

qwxy je napisao/la:A da radije link-am čitav /var/log direktorij da upućuje do /dev/null?

Ne baš. Symlink su fajlovi a ne direktoriji.
http://unix.stackexchange.com/questions/9332/how-can-i-create-a-dev-null-like-blackhole-directory
Like some other animals, the gecko can perform a neat trick when threatened by a predator: it can amputate its own tail. The dropped tail serves to distract the predator, and by losing it, the lizard can run faster.
Avatar
Moderator
Postovi: 4366
Moderator
Postovi: 4366
Pridružen/a: 28 sij 2009, 18:46
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 148 puta
Spol: M
OS: openSUSE Leap KDE
stefan je napisao/la:Imam ideju koja bi trebala raditi: Napravi softlink na /dev/null
Kod: Označi sve
ln -s /dev/null log_fajl


A sam si pronađi koji su to fajlovi :)


Postupak radi.
Hvala vam svima na pomoći, a posebno se zahvaljujem tebi stefane. :thumbs
Zadnja izmjena: qwxy; 04 kol 2012, 16:38; ukupno mijenjano 1 put/a.
Postovi: 121
Postovi: 121
Pridružen/a: 21 srp 2012, 00:36
Podijelio/la zahvalu: 6 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Arch Compiz|LXQt Debian
Ne kužim što zapravo kaniš postići ovime?!
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
shrike je napisao/la:Ne kužim što zapravo kaniš postići ovime?!


Radi se o slijedećoj situaciji:
Imam stari laptop bez hard diska (hard disk se pokvario). Imam viška jedan USB stik od 8 GB (imam još 3 komada: 2 od 1 GB i 1 od 32 GB). Stik je formatiran čitav kao ext2 i na njemu je instaliran Luntuntu 12.04 (uklonio sam par paketa koje moj otac ne namjerava koristiti: xpad, guvcview, simple-scan i još neke). Imam 1 viška M2 karticu od 256 MB formatiranu kao swap prostor, učitanu koristeći M2 adaptor i postavljenu za automatsko montiranje u fajlu /etc/fstab (512 MB RAM-a + 256 MB swap-a, swap nije smješten na stiku iz poznatih razloga sa flash memorijom). Stik je formatiran kao ext2 upravo zbog nedostatka journala. Imam rezervnu .img sliku stika na mome računaru, i ako se desi greška iz razloga što je ext2 bez journala ili iz bilo kojeg drugog razloga, mogu reformatirati stik i jednostavnom dd komandom zapisati rezervnu kopiju slike na stik. Inače, koristim ext2 zbog toga što želim da smanjim broj pisanja na disk (iz poznatih razloga sa flash memorijom, iako nisam siguran da li možda pretjerujem). Za M2 256 MB karticu me nije briga ako se istroši/pokvari jer mi je ona ionako viška. Taj laptop inače koristi moj otac koji ne zna mnogo toga o Linux-u (njemu je samo bitno da OS radi), niti zna gdje su log-ovi smješteni, a meni će teško ti log-ovi biti od velike potrebe i pomoći (ovo radim iz poznatih razloga sa flash memorijom da bih smanjio broj zapisaja na stik).

O tome se radi. Iako nisam siguran da li bi mi log-ovi mogli zatrebati.
Zadnja izmjena: qwxy; 04 kol 2012, 16:48; ukupno mijenjano 2 put/a.
Postovi: 121
Postovi: 121
Pridružen/a: 21 srp 2012, 00:36
Podijelio/la zahvalu: 6 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Arch Compiz|LXQt Debian
Fora si se snašao oko nedostatka harda! :hmm
To avoid criticism ~ do nothing, say nothing, be nothing.
Avatar
Site Admin
Postovi: 7631
Site Admin
Postovi: 7631
Pridružen/a: 01 pro 2007, 18:12
Lokacija: Vinkovci, Hrvatska
Podijelio/la zahvalu: 273 puta
Primio/la zahvalu: 167 puta
Spol: M
OS: openSUSE TW
Nažalost, logovi nisu jedina stvar koju OS zapisuje u radu. Ima tu još puno toga.
1986-1990: Commodore64 / 1990-1994: Amiga 500 / 1995-1996: Amiga 1200 / 1997-2001: N/A@home /
2002-2004: Windows98, XP /
2004-2005: Knoppix, Mandrake / 2005: Mandriva, Ubuntu / 2005-2009: LFS / 2009-2010: Mint /
2010-... Arch
Avatar
Moderator
Postovi: 3293
Moderator
Postovi: 3293
Pridružen/a: 01 pro 2010, 23:50
Lokacija: Nova Gradiška
Podijelio/la zahvalu: 122 puta
Primio/la zahvalu: 157 puta
OS: Arch/KDE, Debian/Armbian
drone je napisao/la:Nažalost, logovi nisu jedina stvar koju OS zapisuje u radu. Ima tu još puno toga.


Znam :)
Postovi: 121
Postovi: 121
Pridružen/a: 21 srp 2012, 00:36
Podijelio/la zahvalu: 6 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Arch Compiz|LXQt Debian
Pravo rješenje bi bilo da mountaš /var u tmpfs ondosno ram memoriju umjesto na disk, na taj način izbjegneš konstantno zapisivanje na usb stick. Nisam siguran kako i što točno tako da ti ne mogu objasniti detaljno. Našao na netu nešto:

http://wiki.geteasypeasy.com/How_to:_Re ... lash_Drive
▓▒░░▒▓╚╩══╦╧═══╨─
Postovi: 287
Postovi: 287
Pridružen/a: 13 lip 2009, 03:34
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
semiRocket je napisao/la:Pravo rješenje bi bilo da mountaš /var u tmpfs ondosno ram memoriju umjesto na disk, na taj način izbjegneš konstantno zapisivanje na usb stick. Nisam siguran kako i što točno tako da ti ne mogu objasniti detaljno. Našao na netu nešto:

http://wiki.geteasypeasy.com/How_to:_Re ... lash_Drive


Veoma korisne informacije. Prethodno sam koristio Core Linux na istom laptopu koji je radio u potpunosti u RAM memoriji. Radio je veoma brzo, ali često mi je ponestajalo RAM memorije za sve aplikacije koje bih učitao u RAM. Nije bio "prijateljski" sistem za početnike, tj. za moga oca. Lično nisam imao problema sa podešavanjem istog.

Postupak radi, ali za optimizaciju Firefox-ovog cache-a i za optimizaciju apt arhiva nisam siguran da li je 512MB RAM-a dovoljno. Instalirao sam Lubuntu na taj laptop zbog toga što želim da sistem buše upravo što više "light", tj. da što brže radi i da što manje koristi swap-a (swap-anje memorije mnogo usporava rad). Swap particija je namjenjena samo za kritične situacije kada je potrebno više od 512 MB RAM-a.

Ako vas interesuje, specifikacije laptopa su:

Acer Extensa 5220

Intel Celeron processor 540 (1.86 GHz, 533 MHz, FSB, 1 MB L2 cache, 1 jezgro (1 core))
512 MB DDR2 (533 MHz)
Mobile Intel Graphics Media Accelerator X3100 (128 MB dijeljene (shared) memorije)
DVD Super Multi DL
802.11b/g WLAN

Inače koristim mnogo jači računar:

Intel Core i3 3100 x 4 (2 jezgra (2 cores), multithreaded)
4 GB DDR3 RAM
ATI Radeon HD 5670 (1 GB model)

Hvala vam svima na pomoći.
Postovi: 121
Postovi: 121
Pridružen/a: 21 srp 2012, 00:36
Podijelio/la zahvalu: 6 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Arch Compiz|LXQt Debian

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.