Sada je: 16 tra 2024, 05:47.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Linux i skype
26 sij 2013, 12:20
Poštovanje. Novi sam u svijetu linuxa pa bih molio za savjete iskusnijih korisnika u svezi korištenja skypea na linuxu.
Trenutno koristim Linux mint 14 Mate, i na njemu mi se iz upravitelja softwera uopće nije htjela pokrenuti instalacija skypea. Sa službene skype stranice sam skinuo deb file sa novim skypeom i instalirao ju i to je sve prošlo ok i čak se sada vidi u upravitelju softwera da je to instalirano.. Problem je slijedeći: kada se ulogiram u skype, na onom glavnom ekranu gdje je popis kontakata, ne vide se slike tih kontakata, a prilikom konverzacije sa istima također se ne vide njihove slike već se umjesto avatara pokazuju generičke sive slikice.... Potražio sam i pomoć od skype suporta ali imam osjećaj da nisu baš jaki na području linuxa jer su se njihovi odgovori svodili na ponavljanje instalacije, ispravljanja kakti neispravne xml datoteke i sl, u biti su nagađali jer ništa od toga nije pomoglo. Ako imate iskustva sa sličnim greškama molio bih koristan savjet . Hvala unaprijed.
Max Bunker
Max Bunker
Osim iz Software Managera .deb paketa, programe možeš instalirati i iz Synaptica, što je najbrži i najefikasniji način.
Skype na Linuxu nije potpuno identičan Win verziji, ali to nije nešto na što možemo utjecati.
Ikone su takve kakve jesu - sive, jedino ih možeš promijeniti zajedno s čitavom temom u dodatnim opcijama programa.
Avatari se prikazuju kad klikneš na pojedini kontakt. Potraži u opcijama da li postoji mogućnost da se prikazuju za sve kontakte (znam da je to imala neka Skype verzija na win).
Pregledaj u "Additional Drivers" jesi li aktivirao sve video drajvere.
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
Hvala na pomoći ali nije u tome kvaka.. Ikone su ok ali problem je što nemam slike kontakata ni na popisu kontakata niti kada kliknem na kontakt a niti tijekom razgovora.. Nisam instalirao nvidia drajver jer mi se na linuxu bolje ponaša sa generickim drajverom.. Moje slike ima ali od kontakata su umjesto sličica siva polja...
Max Bunker
Max Bunker
Nema nikoga da je uspješno riješio slične probleme...? Nakon par dana korištenja skype na mintu sam uočio još par bugova: kada pokrenem pretraživanje osoba u cilju dodavanja novih kontakata, skype uopće ne pronalazi osobe za koje znam da imaju skype, a te osobe kada pokušavaju pronaći mene skype tražilica im javlja da nema osobe sa takvim nickom tj mene,, Kada tražilica i pronađe neke osobe tada za te osobe nema slike i nikakvih podataka u njihovom skype profilu....Prilikom konverzacije vidim i da nema hrpe opcija, npr izrada fotke preko trenutno korištene kamere... Kada na drugom pc na win7 pokrenem skype ništa od ovih problema nije prisutno.. Uredno pronalazi sve osobe, daje slike i kontakte podatke a i druge osobe mene uredno tada pronalaze...... Iz skype suporta sam dobio već dva maila iz kojih se manje više isčitava da oni nemaju rješenje za to a ni volje da to istražuju s obzirom na postotak zastupljenosti linuxa. Kad sam s njihovim suportom na online chatu onda se isto sve svodi na izmotavanje i beskonačne reinstalacije svega i svačega..... Imam mint 14 mate i najnoviji skype za linux... Možda bi neka starija verzija bolje radila... Ali bi se onda i ta starija verzija sama nadogradila kroz redovnu update,,,,,, Svi prijedlozi su dobrodošli ....
Max Bunker
Max Bunker
Skype za Linux je jako osakaćen u odnosu na Windows verziju. Nedostaju neke opcije, a neke ne rade, i to je već dugo tako. O uzrocima toga bi se dalo raspravljati možda u nekoj drugoj temi; imaju veze s Microsoftovom politikom poslovanja, kao što se može naslutiti.

Pitanje tebi - moraš li baš nužno koristiti Skype? Razmisli o korištenju Pidgina - postoji Skype plugin za Pidgin (http://eion.robbmob.com/), možda da to isprobaš pa vidiš odgovara li ti? Na taj način ćeš moći komunicirati sa svojim Skype kontaktima, ali iz Pidgina, koji podržava i hrpu drugih protokola, između ostalog i Facebook chat.
Avatar
Site Admin
Postovi: 6502
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
Lokacija: Online
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 631 puta
OS: Kubuntu & Fedora
Evo prvo da vam zahvalim na trudu i pokušaju pomoći.. Nije mi nužno da baš koristim skxpe kao aplikaciju, ali mi je bitno da mogu komunicirati sa svojim skype kontaktima ( ljudi su rasuti po cijeloj planeti i skype im je u biti jedino kaj koriste za takvu komunikaciju... Znači za sada teško da ću natjerati skype da se normalno ponaša na mintu.... Ako imate volje i vremena pa da mi onda malo detaljnije opišete postupak sa pidginom i tim dodatnim softwerom da bi na taj način uspostavio kontakte sa svojim skype kontaktima,,, Početnik sam u linuxu i iskreno ako mi tijekom instalacije krenu problemi ja ih neznam riješiti... I kakva su vam iskustva sa takvim rješenjem, tj da li se onda pidgin ponaša ko punokrvni skype ili ću i tada naići na hrpu restrikcija i problema......
Max Bunker
Max Bunker
Trenutno nisam pri svom kompu pa nisam siguran za točnu putanju do skypeove konfiguracijske mape.
U home mapi stisni Ctrl + H, time prikazuješ/skrivaš skrivene datoteke i mape. Pokušaj izbrisat skype mapu (putanja je $HOME/.skype ili $HOME/.config/skype.
Bit će kao da prvi put pokrećeš skype. Dakle, morat ćeš ukucat username i password. ;)
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6756
Moderator
Postovi: 6756
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 349 puta
Primio/la zahvalu: 412 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Početnik sam i nisam baš shvatio ovo sa brisanjem skype mape,,, Trenutno su mi instalirani skype i pidgin ,, skype radi kako radi a pidgin nisam ni pokušavao jer vidim da u ponudi protokola uopće ne nudi skype,, Po predzadnjem odgovoru sam pogledao za onaj plugin za pidgin ali tamo ako sam dobro shvatio navode da istovremeno moraju biti pokrenuti i pidgin i skype da bi to radilo,, Ovaj vaš prijedlog sa brisanjem skype mape bi vodio trajnom uklanjanju skypea ili.....??..
Max Bunker
Max Bunker
Ako ti treba Skype sa svim mogućim opcijama, nažalost nema ti druge nego koristiti Windowse (direktno ili u virtualnom stroju). Sa svim ostalim eksperimentima dobit ćeš još gore iskustvo nego s postojećim Skypeom za Linux. U nekim slučajevima Wine pomogne, ali ne i za Skype:
Currently there are no known versions of Skype working under recent Wine releases.
1986-1990: Commodore64 / 1990-1994: Amiga 500 / 1995-1996: Amiga 1200 / 1997-2001: N/A@home /
2002-2004: Windows98, XP /
2004-2005: Knoppix, Mandrake / 2005: Mandriva, Ubuntu / 2005-2009: LFS / 2009-2010: Mint /
2010-... Arch
Avatar
Moderator
Postovi: 3293
Moderator
Postovi: 3293
Pridružen/a: 01 pro 2010, 23:50
Lokacija: Nova Gradiška
Podijelio/la zahvalu: 122 puta
Primio/la zahvalu: 157 puta
OS: Arch/KDE, Debian/Armbian
Uf,, baš utješno... :?
Max Bunker
Max Bunker

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 10 gostiju.