Sada je: 28 stu 2020, 15:26.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Koja je matična? Možeš napisati Proizvođaća i model grafičke?
Mislim od nove mašine.
Lutherus
Lutherus
Radeon HD 3600 već je vrlo stari grafički čip i možda među najbolje podržanim sa slobodnim radeon driverima tako da tu ne bi trebalo biti problema. Meni desktop verzija radi sasvim zadovoljavajuće... (Nije mi jasno iz gornjeg posta radi li se o laptopu ili desktopu...)

U svakom slučaju, jedini problem može stvarati matična i njezin BIOS (jer niti CPU niti GPU nisu nekomaptibilni s Linuxom).
A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 111 puta
Primio/la zahvalu: 183 puta
Spol: M
Ako sam dobro shvatio, kupio je novi komp za sina i taj ne radi. Nije laptop nego desktop, ali nema veze. Isto tako mu nove distre ne rade ni na staroj AMD/ATI desktop konfiguraciji.

Da, trebalo bi navesti točne podatke za novi komp, pogotovo za matičnu i grafičku pa možda netko ponudi instant rješenje :)
1986-1990: Commodore64 / 1990-1994: Amiga 500 / 1995-1996: Amiga 1200 / 1997-2001: N/A@home /
2002-2004: Windows98, XP /
2004-2005: Knoppix, Mandrake / 2005: Mandriva, Ubuntu / 2005-2009: LFS / 2009-2010: Mint /
2010-... Arch
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 122 puta
Primio/la zahvalu: 156 puta
Grafička je u ovoj priči nebitna. Bitna je matična :mrgreen: pogotovo ako je Asus, MSI ili gigabythe.
Lutherus
Lutherus
Ma sve je to OK ! Bilo bi monotono da sve radi kako treba . Isto tako znam da je problem u tvornicama koje se slijepo drže Microsofta kao velikog igrača . Ja stvarno obožavam Linux i laptop mi uglavnom služi za isprobavanje svih mogućih i nemogućih distribucija. Samo što sam navikao da mi radi od prve. Barem što se tiče butanja. A kasnije mi zezancija sa programima nije problem.
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Pusti to. To je nebitno. Koja je ploča? Dal ima UEFI?
Lutherus
Lutherus
Znači..radi se o stolnom PC-u ...nije laptop. Ovaj novi za sina niti ne želim čačkati ( nema terije uopće da ga dirnem... :lol: ). Ovaj moj je sa gygabit pločom, http://www.gigabyte.com/products/produc ... id=2500#ov .

sad sam zamijenio grafiku i sad je gore ATI HD 2400. Procesor je 4400 ( dual core) i 2 giga rama. I nemam jedan poklopac od kućišta rofl
Ako baš želiš Ubuntu onda uzmi 12.04.2 odavde http://releases.ubuntu.com/precise/
12.04 i 12.10 imaju manjih problema sa bootanjem na specifičnom hadrveraju.
Kad upališ komp i kad se pojavi pozdravni zaslon sa kojeg se ulazi u bios obavezno uđi u boot izbornik i biraj prvo UEFI : ime tvog optičkog pogona. Ako nema te opcije onda biraj samo optički pogon i nemaš potrebe za kemijanjem sa acpi=off i nomodeset.
Lutherus
Lutherus
Paa...pošto sam riješio moj strašni problem...red je da i napišem kako. Prvo sam probao sve što sam pronašao na netu...acpi=off ( onda se podiže ali ne gasi-naravno),...acpi=ht (ne pomaže)...acpi=noirg(ne pomaže)...pnpacpi=off (ne pomaže)...noapic (ne pomaže)...nolapic (ne pomaže)....nomodset (ne pomaže)....bilo kakvo podešavanje u Biosu (ne pomaže).....
I..onda "pci=noacpi" ! Šljaka. Ubacio u gksudo gedit /etc/default/grub....samo sam dodao nakon GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet pci=noacpi"...i sudo update-grub ! I to je to ! Malo sam se napatio ali mi nije žao. I..da...stavio sam Mint Debian 12.1.
Super .. sad je ostao još samo jedan problem, bočna stranica na kejsu rofl
.. koji je model kejsa pa da riješimo i to :mrgreen:
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T440p
Intel Core i5-4300M
Intel HD Graphics 4600
16GB DDR3L
1xSanDisk X400 512 GB & 1x240GB Intel 2500 Pro
15.6" FHD IPS anti-glare