Sada je: 28 sij 2020, 15:06.
Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

Dobar dan pre 3 dana sam Napravio dualboot na Win7 i ubuntu 12.10.Na 7-ici je normalno osvetljenje monitora ali kad se prebacim na ubuntu jako je taman monitor gledao sam u opcijama podesavanja na ubuntu ali nemoze ni da se podesi u pitanju je Notebook,Aspire One D270.Dali je mozda do drivera od grafike za linux?ili sta bi to moglo biti?unapred zahvalan
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
ne znam kako je to riješeno u Ubuntuu, ali morao bi negdje u postavkama imati brightness ili nešto tog đira
Podijelio/la zahvalu: 194 puta
Primio/la zahvalu: 236 puta
Joj, nikad na zelenu granu s kontrolom svjetline na nekim laptopima.
Probaj ovo. To nije za FN tipke nego samo za "default" osvjetljenje pri podizanju.
Prvo otvori terminal i upiši
Kod: Označi sve
cat /sys/class/backlight/acpi_video0/max_brightness

Trebao bi dobiti brojku, koja označava do koliko maksimalno možeš naviti svjetlinu. Min_brightess je 0 ili 1.
Ako nije /sys/class/backlight/acpi_video0/max_brightness onda otvori file manager pa pogledaj točno koji je path do max_brighnessa ili iz file managera odmah pogledaš vrijednost max_brightessa, svejedno.
onda upiši :
cat /sys/class/backlight/acpi_video0/brightness

To ti izbaci trenutnu svjetlinu. Po tome odredi otprilike koju brojku trebaš.
Možeš isprobati odmah sa
sudo echo N > /sys/class/backlight/acpi_video0/brightness

gdje je N izabrani nivo svjetline. Kad si pronašao najbolju vrijednost otvori rc.local i upiši tu istu naredbu u skriptu.
gksudo gedit /etc/rc.local

(recimo ako je nivo=4 u rc.local upiši, ali prije exit 0: echo 4 > /sys/class/backlight/acpi_video0/brightness) i snimi. Restartaj.
"Hodor bre foobar"
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 340 puta
Kod mene se taj problem s tamnim ekranom dešavao s kernelom 3.2 do kernel 3.6. Naprosto sam instalirao kernel 3.7 i onda je sve funkcioniralo normalno.
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 10 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.