Sada je: 29 ožu 2024, 12:34.
Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

4ndY je napisao/la:To što je user-stack vlasnički ne svrstava ga automatski u vlasnički OS jer se može koristiti i bez te komponentne.


U cemu je onda problem s Ubuntuom? User-stack mu je dijelom vlasnicki (skype itd.), ali on se i dalje moze koristiti bez te komponente. Canonical se reklamira tako da navodi da na Ubuntuu rade aplikacije za koje su ljudi culi, poput Skype-a - to im je puno efikasnija reklama koja im dovodi vise korisnika nego da se reklamiraju s pidginom ili nekim no-name messengerom za koje nitko nije cuo. Ja ne kuzim zasto je to lose (ili opasno, kako neki ovdje kazu (ne nuzno samo u ovoj temi)) za linux zajednicu. Ljudi budu privuceni s poznatim aplikacijama, a onda jednom kad dodju na Ubuntu, cuju za potpuno otvorene aplikacije, cuju za druge linux distribucije koje ne namecu jedno poluupotrebljivo desktop sucelje i onda ili ostanu u tome i postanu "punokrvni" linuxasi, ili odustanu od sveg toga i vrate se na Windowse/OS X ili su sasvim zadovoljni sa limbo stanjem koje njim Ubuntu nudi. Na ovaj nacin puno vise ljudi cuje za linux i isproba ga te posljedicno, vise ih i ostane na linuxu.

Ljude boli briga za FLOSS pokret i za nekakvu free new-age-style filozofiju - oni imaju svog posla i ne zamara ih nekakav idealni svijet - kad im dodje potreba za takvim necim, odlaze u crkvu, dzamiju i sl. ili sole pamet drugima na blogovima i forumima. Kada pak koriste racunalo, zanima ih jedino da obave ono sto trebaju obaviti, a ne kako racunalo radi, kako je software koji koriste licenciran i sl. To ih niti ne treba zanimati - da ih to zanima, studirali bi racunarstvo ili bi samoinicijativno proucavali literaturu koja se bavi racunarstvom.

Sad sam malo skrenul s teme pa da se vratim: mislim da je dobra stvar to sto Canonical radi na popularizaciji Linuxa. A sto se pak tice Microsoftove tuzbe, u ovom sporu se priklanjam Microsoftu - ni ja ne bih dozvolio da netko koristi moje intelektualno vlasnistvo za samoproklamaciju bez da me se pita. Canonicalu mora biti jasno da reklamiranje sa Skype ikonama ima svoju cijenu i da tu cijenu treba platiti vlasniku tih ikona (ili ih barem pitati dal dozvoljavaju besplatno koristenje).
:mrgreen: Smile! It makes people wonder what you're thinking about... :mrgreen:
I am NaN, I am a free man!
Započnite svoje Linux iskustvo na http://wiki.open.hr
Avatar
Postovi: 1559
Postovi: 1559
Pridružen/a: 23 sij 2008, 11:51
Lokacija: ~/Croatia/Zagorje/Radoboj
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 18 puta
Spol: M
OS: GNOME 3
DoDo je napisao/la:Ljudi budu privuceni s poznatim aplikacijama, a onda jednom kad dodju na Ubuntu, cuju za potpuno otvorene aplikacije, cuju za druge linux distribucije koje ne namecu jedno poluupotrebljivo desktop sucelje i onda ili ostanu u tome i postanu "punokrvni" linuxasi, ili odustanu od sveg toga i vrate se na Windowse/OS X ili su sasvim zadovoljni sa limbo stanjem koje njim Ubuntu nudi. Na ovaj nacin puno vise ljudi cuje za linux i isproba ga te posljedicno, vise ih i ostane na linuxu.



Iskreno, ja sam i sam tako upoznao Linux, pa zapravo ni bih trebao pljuvati po Ubunutu (to ni neću) ili osuđivati Canonical (e to hoću).

Što se tiče Ubunuta i ubuntoida, za mene kao više-manje običnog korisnika apsolutno se ništa nije promijenilo s prelaskom na openSuse: sve mi radi jednako dobro kao i na Xubuntu. Dapače, mislim da je zvuk (uglavnom glazbeni spotovi) sada čak i bolji nego što je bio.

Dakle, ljudima koji nemaju namjeru do iznemoglosti isprobavati raznorazne opcije, uistinu mogu preporučiti openSuse.

Što se tiče Canonicala, dok mi neki ljudi ovdje nisu objasnili pravo stanje stvari, ja sam mislio da su svi oni (tvorci i razvijatelji pojedinih distribucija) više-manje isti. Međutim, onda sam shvatio da Canonical svima ostalima zabija nož u leđa, vodi nefer igru itd. Nakon toga sam prekrižio i Canonical i Ubuntu. I nisam se pokajao.


DoDo je napisao/la:Ljude boli briga za FLOSS pokret i za nekakvu free new-age-style filozofiju - oni imaju svog posla i ne zamara ih nekakav idealni svijet - kad im dodje potreba za takvim necim, odlaze u crkvu, dzamiju i sl. ili sole pamet drugima na blogovima i forumima. Kada pak koriste racunalo, zanima ih jedino da obave ono sto trebaju obaviti, a ne kako racunalo radi, kako je software koji koriste licenciran i sl. To ih niti ne treba zanimati - da ih to zanima, studirali bi racunarstvo ili bi samoinicijativno proucavali literaturu koja se bavi racunarstvom.



Do prije neki tjedan, i sam sam imao takav stav. Zapravo, nije to stav ili mišljenje nego realan opis stvarnog stanja u svakodnevnom životu.

Ali (uvije ima jedno "ali"), ne vidim zbog čega ljude ne bi trebalo zanimati kao nastaje određeni softver, tko doprinosi a tko ne doprinosi, tko pomaže a tko odmaže itd.

Ako netko može koristiti dva jednako funkcionalna softvera, zar ne bi bilo ispravnije da koristi onaj koji je nastao na pošteniji način?

Što se tiče FLOSS pokreta i njegove filozofije, mislim da se tu ne radi o nekakvoj filozofiji u klasičnom smislu nego više o jednom pogledu na svijet. Recimo, besplatno ustupanje, razvijanje i dijeljenje softvera, to je jako nalik na religijski (npr. kršćanski) stav da treba činiti dobra djela. U tom smislu mi se i dopala ta ideja FLOSS-a.


DoDo je napisao/la:Sad sam malo skrenul s teme pa da se vratim: mislim da je dobra stvar to sto Canonical radi na popularizaciji Linuxa.


Mislim da Canonicalu baš i nije cilj da ljudi ostave Ubunutu i prijeđu na neku distribuciju Linuxa. Veća popularnost Linuxa je nešto što se usput dogodilo samo od sebe. Canonicalu je glavni cilj ostvarivanje profita, što samo po sebi i nije loše, ali ne na ovakav način.
Dok radi, ne diraj!
(If it ain't broken, don't fix it)
Postovi: 222
Postovi: 222
Pridružen/a: 01 stu 2009, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
iStop je napisao/la:Što se tiče Ubunuta i ubuntoida, za mene kao više-manje običnog korisnika apsolutno se ništa nije promijenilo s prelaskom na openSuse: sve mi radi jednako dobro kao i na Xubuntu. Dapače, mislim da je zvuk (uglavnom glazbeni spotovi) sada čak i bolji nego što je bio.

Dakle, ljudima koji nemaju namjeru do iznemoglosti isprobavati raznorazne opcije, uistinu mogu preporučiti openSuse.


Slicno sam donedavno i ja razmisljao - svima sam openSuSe preporucivao, moja sestra ga je cak i koristila godinu dana. Njegov veliki problem je kaj update izmedju verzija ne radi (11.4->12.0->12.1->...), odnosno radi, ali puno toga strga, poput custom konfiguracije, desktop appleta itd. Jedini linux na kojem mi update uvijek radio kako treba i nikad nije stvarao probleme, a cak i u slucajevima kad je update bio potrgan, postoji opcija "undo" jest ArchLinux. I sad njega svima preporucujem.

iStop je napisao/la:Što se tiče Canonicala, dok mi neki ljudi ovdje nisu objasnili pravo stanje stvari, ja sam mislio da su svi oni (tvorci i razvijatelji pojedinih distribucija) više-manje isti. Međutim, onda sam shvatio da Canonical svima ostalima zabija nož u leđa, vodi nefer igru itd.

Istina, ali nazalost takva nefer igra im dovodi korisnike. Pogledaj koliko ljudi je culo za Red Hat i Novell, odnosno za Fedoru i openSuse, a koliko ih je culo za Ubuntu. Pogledaj samo upute za pokretanje/podesavanje necega na linuxu - gotovo uvijek se te upute odnose na ubuntu (primjer: kompajliranje Androida). Kao sto su neki napomenuli ovdje na forumu, kad Ubuntu i Canonical izgube slavu, prestat ce postojati, ali tada ce netko drugi preuzeti njihovo mjesto jer ljudi su jednostavno takvi - ne zele sami istrazivati, ne zele se oko niceg potruditi, sve im treba biti servirano.

iStop je napisao/la:
Do prije neki tjedan, i sam sam imao takav stav. Zapravo, nije to stav ili mišljenje nego realan opis stvarnog stanja u svakodnevnom životu.

Ali (uvije ima jedno "ali"), ne vidim zbog čega ljude ne bi trebalo zanimati kao nastaje određeni softver, tko doprinosi a tko ne doprinosi, tko pomaže a tko odmaže itd.


Zbog cega tebe ne bi trebala zanimati kvantna fizika, ili povijest srednjeg vijeka, ili arhitektura busmanskih gradjevina, ili probava prezivaca itd.?

Ne kazem da te to ne smije ili ne bi trebalo zanimati. Ali zanima li te bas sve od navedenog?

iStop je napisao/la:Ako netko može koristiti dva jednako funkcionalna softvera, zar ne bi bilo ispravnije da koristi onaj koji je nastao na pošteniji način?


Zar isto tako ne bi bilo ispravnije da koristi onaj softver koji mu vise pojednostavljuje rad, bez obzira bio on FLOSS ili komercijalni?

iStop je napisao/la:Što se tiče FLOSS pokreta i njegove filozofije, mislim da se tu ne radi o nekakvoj filozofiji u klasičnom smislu nego više o jednom pogledu na svijet. Recimo, besplatno ustupanje, razvijanje i dijeljenje softvera, to je jako nalik na religijski (npr. kršćanski) stav da treba činiti dobra djela. U tom smislu mi se i dopala ta ideja FLOSS-a.


To je i mene privuklo u FLOSS svijet, ali tuzna je cinjenica da premalo ljudi aktivno radi na FLOSS projektima sto onda za posljedicu ima puno nizu kvalitetu vecine FLOSS aplikacija spram njihovih komercijalnih konkurenata (svaka cast iznimkama).

iStop je napisao/la:Mislim da Canonicalu baš i nije cilj da ljudi ostave Ubunutu i prijeđu na neku distribuciju Linuxa. Veća popularnost Linuxa je nešto što se usput dogodilo samo od sebe. Canonicalu je glavni cilj ostvarivanje profita, što samo po sebi i nije loše, ali ne na ovakav način.


Ostvarivanje profita jest cilj ama bas svakoj tvrtki na svijetu, a politika firme odredjuje nacin ostvarivanja profita. Ukoliko je taj nacin nemoralan, s vremenom profit nestaje. Ukoliko je nezakonit, opet nestaje. Sve je samo pitanje vremena...
:mrgreen: Smile! It makes people wonder what you're thinking about... :mrgreen:
I am NaN, I am a free man!
Započnite svoje Linux iskustvo na http://wiki.open.hr
Avatar
Postovi: 1559
Postovi: 1559
Pridružen/a: 23 sij 2008, 11:51
Lokacija: ~/Croatia/Zagorje/Radoboj
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 18 puta
Spol: M
OS: GNOME 3
DoDo je napisao/la:
Ukoliko je taj nacin nemoralan, s vremenom profit nestaje. Ukoliko je nezakonit, opet nestaje. Sve je samo pitanje vremena...


Da stvari tako stoje, odavno bi živjeli u utopiji :)
Postovi: 19
Postovi: 19
Pridružen/a: 25 kol 2013, 16:34
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: CentOS
Evo jedne zanimljive i dirljive price o usponu i padu Skype-a:
http://arstechnica.com/business/2013/09/skypes-secrets/
:mrgreen: Smile! It makes people wonder what you're thinking about... :mrgreen:
I am NaN, I am a free man!
Započnite svoje Linux iskustvo na http://wiki.open.hr
Avatar
Postovi: 1559
Postovi: 1559
Pridružen/a: 23 sij 2008, 11:51
Lokacija: ~/Croatia/Zagorje/Radoboj
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 18 puta
Spol: M
OS: GNOME 3

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 10 gostiju.