Sada je: 29 ožu 2024, 09:00.
Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

Ajde da ti najprije odgovorim u vezi čitanja...
- Nije problem pročitati nešto, ali ajde ti meni reci koliko je ljudi pročitalo manual za Windowse, a opet sve če napraviti i namjestiti na njima ...
...da ne ispadne da sad uspoređujem Winse sa Linuxom, evo preformulirano: Koliko je ljudi pročitalo manual za Gnome, pa opet će ga rastaviti do najmanjeg detalja i namjestiti kako im odgovara.
Šta taj KDE pruža više od ostalih distribucija da se moraju listati manuali ??? ja nisam primjetio neke ogromne funkcijonalne razlike.
Naravno da ču pročitati manual ako idem slagati server, ali ne pada mi na pamet čitati manuale da bi promjenio boju panela ili nakeljio ikonu na desktop.

Kad spominješ widgete i objekte, ja volim kada su mi stvari na svom mjestu... widgeti jednostavno to nisu (naravno, subjektivno) ... plivaju mi po desktopu, sad ih ima sad ih nema... pusti to... zašto jedna ikonica na home mora imati onaj poluprozirni okvir oko nje? di je tu poboljšanje ili napredak u odnosu na klasične ikone začavlane na desktop ?
Meni je to ružno, nepotrebno i neestetski.

Također će biti potrebno ući u System Settings i namještati neke postavke da bismo dobili izgled Gnomea. E sad, jesi li spreman na to?


To nije ni najmanji problem ako ćemo time doči do željenog rezultata.

...zato što je neke stvari koje želimo napraviti nemoguće izvesti bez da koristimo widgete...

...Onda, da pišem tutorial ili ne?


Pa ako misliš složit te 3 ikone na widget i nakeljit na desktop, ili složiti "Computer" na "quick access" widget, onda ne... to mogu i bez tutorijala ili manuala.
Sve ovo što sam pitao da se napravi je radi toga što ne mogu smisliti te widgete na desktopu i želim čisti elegantni minimalistički Gnome Look.

KDE mi se sviđa prvenstveno radi Notifikacija, Dolphina, Akregatora i Kb3.
Sve si ih mogu instalirati u Mate ako povučem sve "dependencyes" iz KDE osim Dolphina koj se na žalost ne može potpuno integrirati u Mate i Notifikacija koje je ja mislim nemoguče prebaciti bez težih intervencija.

Znači, ako možeš napraviti što smo pričali bez widgeta i onih fantomskih okvira oko ikonica, onda me zanima, ali ako misliš slagati to na nekakve floating panele, onda to nije ono što sam tražio... mada vjerujem da bi druge moglo zanimati, pa ne vidim zašto nebi napisala nešto o tome ako ti nije teško.

kad ćete naučiti da se sve mijenja? :D Ovakve izjave podsjećaju na moju babu i "kad sam ja bila mlada, to je bilo ovako", "u moje vrijeme smo mi radili ovako", "prije X godina je to izgledalo ovako". Zaboravite na to.


E, a meni ovo tvoje liči na Amere kad idu na glasanje "We want change!!! Obama for president!" :-D

- ja sam spreman na promjene kada one donose neko poboljšanje, ali u ovom slučaju, ne vidim šta KDE toliko dobroga donosi u odnosu na Gnome, da bi promjena imala smisla ili uopče bila potrebna...
Ima par caka u KDE koje mi pašu (one koje sam naveo), ali cijena za njih je prevelika (sa dizajnerskog aspekta), pa sam radi toga odustao od njih... na kraju, u Gnomu nema ništa što ne mogu napraviti a što mogu u KDE.

Ne želim ulaziti u diskusiju koj je bolji (Gnome vs KDE) jer to nema smisla... meni se sviđa ovaj, tebi onaj... ali zanimalo me dali bi se moglo izvuči iz jedne DE ono što mi se sviđa i ukomponirati u drugu da bi dobio DE "po mjeri"...
Ako znaš kako samo naprijed, rado ču pročitati, ako ne, nikom ništa... malo smo se neobavezno raspisali, pa idemo dalje... :kava
Life is not measured by the Breaths we take, but by the Moments that take our breaths away.
Avatar
Postovi: 42
Postovi: 42
Pridružen/a: 02 tra 2012, 21:32
Lokacija: Rijeka
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Linux Mint 20.3 Mate
OK, onda ništa. U ovom trenutku ne znam kako to izvesti bez korištenja widgeta uopće. Ako nekad saznam, napisat ću. Možda netko drugi zna, pa će ti napisati ;)

Ne bih ništa "lijepila" na panele...sve što treba je staviti desktop type da bude Folder i onda će se on ponašati kao Desktop folder na Gnomeu - možeš na njega stavljati ikone i shortcute na Home, Computer i što već želiš. Widget koji bih koristila je Device Notifier, on bi služio da se mountani diskovi prikazuju na desktopu (iako se možda ovo može i zaobići postavljanjem običnog shortcuta na disk). Menu ti isto mora biti widget, odnosno plasmoid koji ćeš namjestiti na panel - da bi bio što sličniji Cinnamonovom, tj. Mintovom, najbolje Homerun Kicker ili AppMenu QML.

gstaraz je napisao/la:Kad spominješ widgete i objekte, ja volim kada su mi stvari na svom mjestu... widgeti jednostavno to nisu (naravno, subjektivno) ... plivaju mi po desktopu, sad ih ima sad ih nema.


Inače, widgete možeš zaključati tako da se nikamo ne "miču". Opcija za to je, gle čuda, vrlo intuitivno nazvana "Lock Widgets". :)

Iskreno, ne poznajem nikoga tko baš nikad nije morao negdje pročitati ili potražiti kako se nešto namješta na Linuxu (bez obzira na DE), ali i na Windowsima. No dobro, nema smisla dalje o tome raspravljati.

U temi možete nastaviti pisati o Mintu. Ako se pak pokaže interes za raspravu o ovom ogranku teme, razdvojit ćemo postove, iako se slažem da nema smisla previše inzistirati na tome jer svakom odgovara nešto drugo. :)
Avatar
Site Admin
Postovi: 6502
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
Lokacija: Online
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 631 puta
OS: Kubuntu & Fedora
Dobar ovaj Homerun Kicker :thmb-up
Life is not measured by the Breaths we take, but by the Moments that take our breaths away.
Avatar
Postovi: 42
Postovi: 42
Pridružen/a: 02 tra 2012, 21:32
Lokacija: Rijeka
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Linux Mint 20.3 Mate
Dečki imam pitanje,instaliro sam Petru
i odjednom mi se skype neće upaliti,instaliro sam nvidia drivere ali mislim da je skype radio poslje toga
kad ga pokrenem iz terminala ne javlja nikakve greške a neće se pokrenuti,probao sam ponovo instalirati i opet isto
čak ni novija/starija verzija neradi.jel možda netko zna u čemu je problem szbunjen
Postovi: 858
Postovi: 858
Pridružen/a: 21 lip 2012, 20:36
Podijelio/la zahvalu: 14 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
gstaraz je napisao/la:Kad spominješ widgete i objekte, ja volim kada su mi stvari na svom mjestu... widgeti jednostavno to nisu (naravno, subjektivno) ... plivaju mi po desktopu, sad ih ima sad ih nema... pusti to... zašto jedna ikonica na home mora imati onaj poluprozirni okvir oko nje? di je tu poboljšanje ili napredak u odnosu na klasične ikone začavlane na desktop ?


Prebaci KDE s Default Desktop na File View.
Kako?

1. Desni klik mišem na prazan desktop.
2. U meniju odaberi Default Desktop Settings (zadnja opcija)
3. Kada se otvori prozor klikni na Layout dropdown listu
4. U njoj s Default Desktop prebaci na Folder
5. Pod Tabom Icons možeš podesiti položaje ikona.
6. Klikni OK

U svakom slučaju, sada će ti biti začavlane ikone ko u lijes. :)

vjerujem da si to želio?

Za "Start" Menu ja godinama koristim Lancelot menu. Meni nema boljeg ;)
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
Evo jedan lagani tweak, ako kome zatreba.

Omogućavanje Mint hibernacije

Od Minta 13 korisnici prijavljuju problem s hibernacijom, što ranije nije bio slučaj. Upute su pisane za Ubuntu 12.04 i Mint 13, a provjereno rade i na novijim verzijama. Na mom Mintu 16 Mate hibernacija i suspend su defaultno uključeni, iako ih nikad ne koristim.
1.) Provjerite imate li swap particiju, te koja je njena velična. Za računala s malim kapacitetom RAM-a obično se preporuča 1,5 puta veći swap.
2.) Provjerite imate li instalirane adekvatne grafičke drajvere (vesa, AMD ili NVIDIA).

Za početak provjerite je li vam defaultno uključena hibernacija:
Kod: Označi sve
sudo pm-hibernate

... ili suspend:
Kod: Označi sve
sudo pm-suspend



Ukoliko imate problema, preporuča se slijedeće (ovisno o vašem DE-u, odaberite text editor: pluma/gedit/kate/leafpad i sl.):
Kod: Označi sve
sudo pluma /etc/polkit-1/localauthority/50-local.d/com.ubuntu.enable-hibernate.pkla

... i sadržaj fajla promijenite u:
Kod: Označi sve
[Re-enable hibernate by default] 
Identity=unix-user:* 
Action=org.freedesktop.upower.hibernate 
ResultActive=yes


Spremite promjene i restartajte računalo.



Izvori:
http://www.linuxandlife.com/2012/06/how ... -mint.html
http://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?f=42&t=154442
http://www.howtogeek.com/113923/how-to- ... ntu-12.04/
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.