Sada je: 11 pro 2019, 07:48.
Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

Spojeno pface
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 98 puta
Primio/la zahvalu: 179 puta
Spol: M
Linux Mint 16 Mate

Ima več neko vrijeme da ga koristim, i iskreno moram reći da sam pomalo razočaran:

- O stabilnosti nemam šta reći; nisam ga uspio još zablesiti u par mjeseci
- Kad je riječ o eleganciji sučelja po kojoj je Mint poznat, tu imam najviše zamjerki.
Ljubitelj sam Gnome 2 sučelja i radi toga sam prvenstveno odabrao Mate, no kad ga usporedim sa Mint 12 to je debeli korak unazad...
Neke osnovne "vizualne" funkcije kao "tiling" prozora kad ga povučeš do ruba ekrana pa se on razljepi po toj polovici desktopa, u ovoj verziji nema.
Čak ni kompiz koj bi riješio taj problem nije podržan.
Kvalitetnih tema nema... jedino ručnim slaganjem i mješanjem starih GTK tema možemo dobiti šta želimo.
Link na teme koj vodi na Gnome web u Cpanelu je mrtav
- Po pitanju bitnih funkcija samog OS-a, i tu ima dosta nejasnoča i nedorečenosti:
Unmount, Eject, i Safely disconnect ili remove eksternih diskova i stickova je totalno zbrkano...
kod nekih usb stickova mi se pojavi jedna, kod nekih druga a kod nekih treća opcija ... zbunjujuće za prosječnog korisnika ako ništa drugo
Kod instalacije UbuntuONE dođe do žešče pomutnje sa keyringom i treba po par puta prilikom korištenja ukucavati password... radi toga sam prešao na Dropbox
Caja kao filemanager je spor kod samog pokretanja i nema dosta funkcija koje su dostupne npr u Dolphinu, te yamjena file managera nije podržana pošto Caja "crta" ikone na desktopu.
Skype ne radi po defaultu sa starijim kamerama te treba ručno podešavati zvuk i video

Sve u svemu, previše zamjerki za jedan OS koj se bazira na starom Gnome2 koj je prožvakan tjekom godina do i najmanjeg detalja.
Vjerujem da će iskusni korisnik bez problema naštelati sve te "sitnice" da besprijekorno rade, ali za tipičnog Internet usera koj očekuje sve "Out of the Box" je to več zalogaj previše.

Ja ga i dalje koristim, bez obzira na nedostatke, jer mi je to ustvari jedina alternativa sa Gnome sučeljem u moru distribucija, koja radi stabilno i brzo, bez korištenja previše resursa; al bar su te neke osnovne "efekte" Compiza mogli uključiti kao default.

Dakle, fino stilski sređeno minimalističko grafičko sučelje koje te ne šamara raznim Widgetima, Gadgetima i šta ja znam čime još ne; ne ometa rad u raznim aplikacijama poput Blendera, Gimpa i sličnih; podržava sav hardware kojeg sam mu servirao, i radi toga mi se sviđa te će ostati na sistemu; ali ipak očekujem puno više od jednog OS-a koj ima za sobom tolike godine jahanja po njemu.
Nadam se da će Mate 17 LTS srediti te nedostatke.
Life is not measured by the Breaths we take, but by the Moments that take our breaths away.
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Zgodan osvrt :thmbs-up

Ali, nisam baš sigurna za ovo:

gstaraz je napisao/la:Ja ga i dalje koristim, bez obzira na nedostatke, jer mi je to ustvari jedina alternativa sa Gnome sučeljem u moru distribucija, koja radi stabilno i brzo, bez korištenja previše resursa;

jer navodno je Xfce i više nego dostojna zamjena za Gnome 2; jesi li možda već isprobao? LXDE je još više lightweight, ali mislim da je posljedica toga nešto slabija "podesivost", tj. ne može se jednako detaljno tweakati kao Gnome ili Xfce.

Samo nagađam, ali ako bi ti se svidio Xfce na Mintu 16, onda bi ti se možda i ukupni dojam te verzije Minta poboljšao :D
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 628 puta
Sve sam ih probao i Mate mi se unatoč svemu najviše dopao...
KDE verzija Minta 16 recimo pokriva sve što bi želio od jednog Linux OS-a, ali odbilo me od nje svo to čičkanje sa widgetima, Activitima i samim izgledom.
Nekako skoro pa tabletski nastrojena distribucija ako se mogu tako izraziti
Da je recimo smješati KDE mogučnosti sa simplističkim Mate grafičkim sučeljem, to bi bilo to :)

Uglavnom, nemam loše mišljenje o Mintu, dapače, to mi je najbolja od svih grupa developera u Linux svijetu kad pričamo o standardnoj Desktop primjeni za prosječnog korisnika.

Nisam velikih zahtjeva kad se o sučelju priča... po motu manje je bolje, ali tražim od sučelja da elegantno izgleda pošto ga stalno moram gledati i da ne bode u oči.

Ovo je recimo kako mi izgleda sučelje, i ne treba mi ništa više od toga, ali te neke pogodnosti koje pruža recimo Compiz (ne mislim na cube, goruči kurzori i čičke i mičke, več baratanje otvorenim prozorima) sa usput elegantnom grafikom su mi obaveza:

slika
Zadnja izmjena: gstaraz; 09 vel 2014, 12:23; ukupno mijenjano 1 put/a.
Life is not measured by the Breaths we take, but by the Moments that take our breaths away.
Slažem se s većinom prvog, gornjeg, gstarazovog osvrta. :thmb-up
Mint Mate me lagano razočarao. Nešto kao: "Niti smrdi, niti miriše".
Uvijek sam volio Mint, pa sam valjda imao prevelika očekivanja.

Mint mi je treća distra na računalu, te služi za neopterećeno čačkanje i podešavanje iste. Mislim da je Mate, kao duhovni slijednik Gnoma2, ipak daleko manje podesiv i prilagodljiv. Baš me razočarao. Sigurno je dobar za nekoga tko će ga koristiti u defaultnom obliku. A opet, takav bi korisnik onda mogao npr. izabrati ljepši i moderniji Cimet.

Uglavnom, ostavljam ga još neko vrijeme na računalu, jer isprobavam dockove, a onda idem dalje.
Where there is a gui there's a way.
Podijelio/la zahvalu: 56 puta
Primio/la zahvalu: 64 puta
gstaraz je napisao/la:Sve sam ih probao i Mate mi se unatoč svemu najviše dopao...
KDE verzija Minta 16 recimo pokriva sve što bi želio od jednog Linux OS-a, ali odbilo me od nje svo to čičkanje sa widgetima, Activitima i samim izgledom.
Nekako skoro pa tabletski nastrojena distribucija ako se mogu tako izraziti

Najveća prednost KDE-a je to što može izgledati kako god ti hoćeš. Dakle, ne moraš uopće imati nikakve widgete, Activities možeš u potpunosti isključiti (activity manager ionako samo ždere resurse bezveze :D), a postoji hrpa tema i stilova za izgled sučelja, pa ga možeš namjestiti da izgleda kao Gnome, ako baš tako želiš.

Moj KDE, recimo, uopće nema nikakvih widgeta, imam samo jedan obični panel na vrhu, na njemu izbornik, ikone, sat...sve isto kao na starom Gnomeu, samo ljepše izgleda :D Ne moraš imati ni ikone na desktopu, ali možeš. Izbornik možeš instalirati bilo kakav - kao klasični "start menu" na Windowsima, ili nešto poput onog Mintovog na Cinnamonu, ili full screen (kao Homerun).

Baš me nekako rastuži kad vidim da korisnici ne znaju mnogo o mogućnostima KDE-a, ili imaju tek neka površna saznanja pokupljena iz tuđih, neinformiranih recenzija...pa misle da KDE nužno mora izgledati kao na nekim prenatrpanim screenshotima. :( Ali dobro, neću te ja sad prisiljavati na KDE :D, samo želim ukazati na to da i on može izgledati vrlo minimalistično.
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 628 puta
Ja se samo javljam da potvrdim kako je XFCE prilicno dobra zamjena za Gnome dvojku. Pa ako se isprobava Mate, probajte malo i Xfce. Jedina zamjerka koju imam je to sto jos uvijek nije na zadovoljavajuci nacin rijeseno automountanje vanjskih diskova i memorijskih stickova. Drugo sve mi je odlicno.
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Abzeenth, ovakav afirmativan članak bi trebalo kopirati u KDE temu.
:thmb-up
Suko je napisao/la:Ja se samo javljam da potvrdim kako je XFCE prilicno dobra zamjena za Gnome dvojku. Pa ako se isprobava Mate, probajte malo i Xfce. Jedina zamjerka koju imam je to sto jos uvijek nije na zadovoljavajuci nacin rijeseno automountanje vanjskih diskova i memorijskih stickova. Drugo sve mi je odlicno.

Čim omoguće pojedinačnu zamjenu ikona onima po vlastitom izboru, stižem.
(naravno, s ispitno-relaksirajućom, ne produkcijskom distrom)
Abzeenth je napisao/la:Baš me nekako rastuži kad vidim da korisnici ne znaju mnogo o mogućnostima KDE-a, ili imaju tek neka površna saznanja pokupljena iz tuđih, neinformiranih recenzija...pa misle da KDE nužno mora izgledati kao na nekim prenatrpanim screenshotima. :( Ali dobro, neću te ja sad prisiljavati na KDE :D, samo želim ukazati na to da i on može izgledati vrlo minimalistično.

Pa iskren da budem, KDE je na mom desktopu bio nepunih 2 dana... čim sam vidio sve one čičke mi je bilo dosta.
Kad sam krenuo da ću ga podesiti malo, izgubio sam se u svim mogučim opcijama i na kraju odustao.
Moram reči da sam ostao iznenađen brzinom kojom je sve radilo, al eto, taj izgled, to prekakavanje poluprozirnim panelima, onaj "start menu" di sam morao klickat na back kod svakog ulaženja u podgrupe aplikacija me je iznerviralo.

Htjeo sam Computer, Home folder i mountane USB imati na desktopu... ni to nisam uspio, bez obzira na 1001 opciju podešavanja koju pruža.
...to da se Activityes mogu isključiti, nisam ni znao :oops

Uglavnom, da ima načina namjestiti ga da izgleda kao Gnome možda bi mu i dao još jednu šansu... probat ću ga nabacit još jednom u VBox pa da pogledam malo o tome što pričaš...

btw.
Zar je moj post izgledao kao da komentare baziram na tuđim neinformiranim recenzijama ?!?

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.