Switch to full style
Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)
Odgovori

Re: elementary OS fun club

16 lip 2017, 21:01

Elementary je 17.05.2017. izbacio malo poboljšanu verziju Lokia oznake 0.4.1

slika

Neki bugovi popravljeni, neki ostali, neki dijelovi DE-a izgledaju još ljepše, neki i dalje imaju neku svoju logiku korištenja... sve u svemu nakon mjesec dana korištenja dojam je da je sad to OS koji se može koristiti bez previše petljanja ispod haube.

Re: elementary OS fun club

05 lis 2017, 18:23

Pozdrav svima, nakon sto godina eto i mene malo opet da vas gnjavim. Zeni sam napokon na laptop maknuo trulez od windowsa i stavio Loki-a i nakon sto mi je moja rucna instalacija neuspjesno s nekom greskom zavrsila ponovo sam pokrenuo ali automastski ovaj put. Sve je proslo super i uspiop sma instalirati ali me muci sto nakon instalacije u glavnom izborniku imam Install Release opciju koju mogu normalno pokrenuti i "instalirati" sustav. Iako sam ja vec instalirao to me jako buni. Dal se bez veze brinem ili?

Uz to imam pitanje vezano za elementary tweak. Instalio sam ih ali jednostavno u postavka ne mogu doci do njih. Bio bi zahvalan kada bi me malo uputili, nazalost od linuxa sam se previse udaljio zadnjih godinu dana :(

Re: elementary OS fun club

05 lis 2017, 18:31

audiosl4ve je napisao/la:Pozdrav svima, nakon sto godina eto i mene malo opet da vas gnjavim. Zeni sam napokon na laptop maknuo trulez od windowsa i stavio Loki-a i nakon sto mi je moja rucna instalacija neuspjesno s nekom greskom zavrsila ponovo sam pokrenuo ali automastski ovaj put. Sve je proslo super i uspiop sma instalirati ali me muci sto nakon instalacije u glavnom izborniku imam Install Release opciju koju mogu normalno pokrenuti i "instalirati" sustav. Iako sam ja vec instalirao to me jako buni. Dal se bez veze brinem ili?

Uz to imam pitanje vezano za elementary tweak. Instalio sam ih ali jednostavno u postavka ne mogu doci do njih. Bio bi zahvalan kada bi me malo uputili, nazalost od linuxa sam se previse udaljio zadnjih godinu dana :(


Nekoliko puta sam pročitao što si napisao u prvom pasusu i ništa te ne razumijem no prehlađen sam, bolestan i umoran pa možda nadođem za par dana do rješenja što je pisac napisao :D

Što se tiče drugog dijela, ovdje imaš temu o tweakanju eOS-a i ako si radio po uputama i po redu, onda nešto ne štima i najbolje da instaliraš sve ispočetka i ručno (možda i ne bi morao, ali ne razumijem prethodno kako sam već rekao)

I zadnje, najbolje što možeš napraviti za svoju ženu je da joj instaliraš LinuxMint 18.1 ili 18.2 i miran si par godina... nebu sreće sa Lokiem i žena će se vratiti na Windowse.

Re: elementary OS fun club

16 srp 2018, 18:25

Znam da je Juno još debela beta, no nekad su i bete (Luna) bile vrhunski stabilna i upotrebljiva izdanja :pogled_dolje

slika

... no ako nekog zanima, može probati: https://developer.elementary.io/#beta

Re: elementary OS fun club

24 ruj 2018, 13:35

Da ne povjeruješ :-D ... 20.9. su izbacili betu 2 što znači da negdje krajem listopada ili početkom studenog možemo očekivati finalnu verziju eOS-a :-D

https://medium.com/elementaryos/develop ... 8f5037e9bb

Juno Beta2 - https://fra1.dl.elementary.io/download/ ... 180920.iso

Re: elementary OS fun club

18 lis 2018, 08:12

Suprotno mojim očekivanjima da će biti objavljen krajem listopada ili početkom studenog, elementaryOS Juno je dostupan od 16.10. :-D

https://medium.com/elementaryos/element ... 1dfdedc7b3

Re: elementary OS fun club

20 lis 2018, 04:20

Ja ću se ranit' :udri_glavom

... eeehhhh što su napravili od nekad odlične Lune :zabrinut

Ukratko - kao live verziju ju je gotovo nemoguće koristit, a kao instalirani OS... e pa kod drugih distribucija prvo što napraviš nakon instalacije je "update && upgrade", a kod Juna je prva stvar koju instaliraš "dconf-editor" :lulz i onda potrošiš par sati na proučavanje gdje je što :place

Sve u svemu, odličan pristup jedne distribucije prema novim korisnicima Linuxa koje će možda privući :-D

Re: elementary OS fun club

20 lis 2018, 05:47

Ovo s dconf-editorom mi je jasno, imao sam isti problem prije par mjeseci kad su izbacili novu verziju. Ali, pošto sam razmišljao o tome da skinem "Junca" i stavim ga kao live na USB stik, nisi baš pojasnio ovo da ga je nemoguće koristiti. Također, ima li kakvih problema u radu kad je instaliran? :hmm

Re: elementary OS fun club

20 lis 2018, 12:23

U live ne radi Plank, odnosno možeš u njemu pokrenuti aplikaciju, ali je ne možeš spustiti u dock, a kako nativno ne postoj gumb za minimaze moš se j***i. Potom, u Planku se ne pojavljuju ni ikone svih pokrenutih aplikacija niti ih u Live možeš privremeno postaviti u Plank. Sad, to i ne bi bio toliko problem da nisu iz hot-cornersa izbacili opciju minimaze current window.

Što se tiče instaliranog Junca, proces instalacije ide glatko i brzo osim što iak osam se odmah po pokretanju spojio na wifi tijekom instalacije me pitao da li se želim spojiti na wifi ili ću instalaciju odraditi bez wifi-a :-D

Nakon instalacije Plank proradi (spremanje ikona aplikacija, pokretanje ili minimiziranje).

OS kao OS je i dalje brz (namjerno sam ga instalirao na HDD, a ne na SSD, ali čudno troši resurse CPU-a:

slika

... a testni laptop je:

slika

Dalje... uz ogradu da sam na Junca do sad stigao potrošiti možda četiri sata uključujući i instalaciju (pola vremena sam potrošio na proučavanje dconfa), izgleda da i dalje ne radi spajanje na net putem WWAN modema (3/4G), odnosno čim pokreneš NM kako bi podesio mobilnu mrežu isti se sruši (to nije radilo ni na prethodnoj verziji, ali se NM barem nije rušio). *EDIT2

... nastavak slijedi ;)

EDIT: E da, super-key (win tipka) napokon radi :-D

slika

EDIT2*
Maloprije sam prebacio HDD u drugi laptop i ponovno pokušao WWAN i na prvu se NM ponovno srušio.
Onda sam malo razmislio i išao drugim putem i ovo pišem povezan na net putem WWAN modema :)

slika

Re: elementary OS fun club

19 stu 2018, 19:37

bertone je napisao/la:U live ne radi Plank, odnosno možeš u njemu pokrenuti aplikaciju, ali je ne možeš spustiti u dock, a kako nativno ne postoj gumb za minimaze moš se j***i. Potom, u Planku se ne pojavljuju ni ikone svih pokrenutih aplikacija niti ih u Live možeš privremeno postaviti u Plank. Sad, to i ne bi bio toliko problem da nisu iz hot-cornersa izbacili opciju minimaze current window.


Alt+Klik na ikonu aplikacije ce minimizirati aplikaciju u Plank dolje.

Al da, slazem se da malo previse to zatvaraju i "uljepsavaju"
Odgovori