Switch to full style
Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)
Odgovori

Dozvola za dodavanje filova/foldera u rootu.

28 svi 2014, 12:07

Pozdrav ekipa...
Imam FTP i XAMPP koji su instalirani u /opt - u i nemogu nista skinuti preko FTP-a niti kreirati nove projekte u XAMPU bez da za svaki file idem u terminal... Pa sad me zanima dal ima neka komanda da dozvolim sve premisije u / folderu ?

Re: Dozvola za dodavanje filova/foldera u rootu.

28 svi 2014, 12:25

Po root (/) particiji ne mozes pisati/brisati bez sudo privilegija. To znaci u terminalu upisi "sudo" ili "su -" ili u file manageru klikni dtm na folder i odaberi "open as administrator"

Re: Dozvola za dodavanje filova/foldera u rootu.

28 svi 2014, 12:27

to je rješenje kojim češ si uništiti sustav. Naredba koja te zanima je sudo chmod -R 777 / , ali ako ju izvršiš sustav ti se neće moć rebootat i morat češ reinstlariati sve. pametnije ti je rješenje prilagoditi samo prava u folderu koji je problematičan. mene zanima što ti to znači da je xampp instaliran u /opt? jel ti odna imaš npr /opt/apache/sites-available i /opt/mysql/data ili što?

@calisto
U /opt se može pisti bez sudo, smao treba nad /opt promijeniti prava.

Re: Dozvola za dodavanje filova/foldera u rootu.

28 svi 2014, 12:39

Problematican je folder /opt/lampp ...

Kako da u njemu promjenim prava?

Re: Dozvola za dodavanje filova/foldera u rootu.

28 svi 2014, 12:46

DokiZG je napisao/la:Problematican je folder /opt/lampp ...

Kako da u njemu promjenim prava?


Kod:
sudo chmod ugo+rw -R /opt/lampp

ugo+rw je isto ko da napišeš 666

Kod:
ugo+rw označava User Guest Other + je dodaj Read Write -R je rekurzivno na direktorij


Više o naredbi chmod možeš pročitati na našim wiki stranicama: http://wiki.open.hr/wiki/Chmod

Re: Dozvola za dodavanje filova/foldera u rootu.

28 svi 2014, 12:50

Hvala ti Nicky na pomoci
Odgovori