Sada je: 19 tra 2024, 21:17.
Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

iwinux je napisao/la:Izvinjavam se što upadam u temu ali pratim je već cijelu veče. Litsea Berone je po meni u pravu,tvoj problem leži negdje sasvim drugo

sent from tapatalk


samo ti upadni i slobodno nam reci gdje ti vidiš da je problem??

sorry što ovo tek sa spominjem, ali ista brzina (sporost) je bila i kad je moj prijatelj (windowsaš) instalirao 14.04, a to smo radili kod njega doma (isto ima amis, ali drugi kvart)!!
dakle, ja bi rekla da nije router.
Postovi: 52
Postovi: 52
Pridružen/a: 07 svi 2014, 11:57
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: Ž
U laptopu imaš dvije grafičke kartice, AMD/ATI i Intel.
U UEFI-u (BIOS-u) je AMD/ATI postavljena da bude primarna i ona ti sad prikazuje sliku na LCD-u.
Ta AMD/ATI grafička može za svoj rad koristiti slobodne drivere ili vlasničke.
Ako želiš koristiti Intelovu grafičku, onda u UEFI-u moraš isključiti ovu AMD/ATI i tada će OS koristiti Intelove drivere..

No ponavljam, nemaš problema sa grafikom osim sa onim nesretnim suspendom kojeg smo probali dva puta bez zadiranja ili gledanja u postavke jer smo se većinu vremena bavili FF i internetom.

Znači, problema su dva: suspend i sporo učitavanje stranica i treba razdvojiti raspravu jer ovako jedan post ide za net, slijedeći za grafiku pa se na kraju sve ispremješa ;)
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11348
Site Admin
Postovi: 11348
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1016 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Litsea je napisao/la:sorry što ovo tek sa spominjem, ali ista brzina (sporost) je bila i kad je moj prijatelj (windowsaš) instalirao 14.04, a to smo radili kod njega doma (isto ima amis, ali drugi kvart)!!
dakle, ja bi rekla da nije router.

Možda se Amis i Ubuntu ne vole?! :-D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11348
Site Admin
Postovi: 11348
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1016 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Bertone je napisao/la:U laptopu imaš dvije grafičke kartice, AMD/ATI i Intel.
U UEFI-u (BIOS-u) je AMD/ATI postavljena da bude primarna i ona ti sad prikazuje sliku na LCD-u.
Ta AMD/ATI grafička može za svoj rad koristiti slobodne drivere ili ili vlasničke.
Ako želiš koristiti Intelovu grafičku, onda u UEFI-u moraš isključiti ovu AMD/ATI i tada će OS koristiti Intelove drivere..

No ponavljam, nemaš problema sa grafikom osim sa onim nesretnim suspendom kojeg smo probali dva puta bez zadiranja ili gledanja u postavke jer smo se većinu vremena bavili FF i internetom.

Znači, problema su dva: suspend i sporo učitavanje stranica i treba razdvojiti raspravu jer ovako jedan post ide za net, slijedeći za grafiku pa se na kraju sve ispremješa ;)


Iznenadio bi se možda ali suspend zna ponekad biti povezan sa radom wirelessa. Zato je i ispitujem toliko za grafičku.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
Bertone je napisao/la:Možda se Amis i Ubuntu ne vole?! :-D


Ako je 12.04 LTS radio bez problema biće da je nešto sa driverima, ili kombinacijom istih, na 14.04 LTS. If all fails može instalirati 14.10 beta koji ima 3.16 kernel.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
a ja pokušavam već xy minuta negdje upload-ati print screen al ne uspjevam...
uglavnom, u software centru pod additional drivers piše:
amd/ati sun xt (radeon hd 8600M series)
using video driver for amd graphics accelerators from fglrx (proprietary)
Postovi: 52
Postovi: 52
Pridružen/a: 07 svi 2014, 11:57
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: Ž
JH-IM je napisao/la:Iznenadio bi se možda ali suspend zna ponekad biti povezan sa radom wirelessa. Zato je i ispitujem toliko za grafičku.

Nisam imao takvih problema, no i ne koristim kombinaciju Intel+ATI već ili samo Intel ili Intel+nVidia.

No da se vratimo na temu, ako je tome tako onda ju ništa ne košta da uđe u UEFI i isključi AMD/ATI grafiku i neka proba raditi na Intelovoj.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11348
Site Admin
Postovi: 11348
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1016 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
ha ništa dečki, grupna čajanka linuxasa kod mene i rješite problem :-D

nije meni problem instalirati novi os, no ako 12.04. nije funkcionirao (problemi s driverima -wirelles), ni 14.04. ne funkcionira kak treba, kak da instaliram neku beta verziju koja pitanje da li će i koliko će raditi, a pojma nemam o računalima...
Postovi: 52
Postovi: 52
Pridružen/a: 07 svi 2014, 11:57
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: Ž
Litsea je napisao/la:a ja pokušavam već xy minuta negdje upload-ati print screen al ne uspjevam...
uglavnom, u software centru pod additional drivers piše:
amd/ati sun xt (radeon hd 8600M series)
using video driver for amd graphics accelerators from fglrx (proprietary)


Lol a ona komanda izbacuje i915 driver. Sada bi trebalo se igrati malo sa tim grafičkim ali to sada neće ići ovako na daljinu. Iskopiraj mi ono što sam te pitao prije.

sudo lshw -C network

ifconfig

lsmod

Kada ni onu skriptu ti neće downloadati pface
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
prvo, kao sto sam vec par puta rekao, ja i Ubuntu nismo bas prijatelji pa se unaprijed ogradjujem :hihi
pokusat cu redom, ako se sjecam svega. To sto ti trenutno pise da koristis intel chip ne mora znaciti nista. Vidim da ti je Bertone instalirao ATI, ali ne znam koliko je ubuntu pametan i da li je , obzirom da imas switchable grafic , povukao i bbswitch. U slucaju da jeste (sto predpostavljam) u redu je sto sad vidis intel kao aktivan, jer trenutno nije pokrenuto nista sto bi trebalo "jacu" graficku i aktiviralo ATI.
Problem koji opisujes sa hybernation(zatvaranje laptopa ili kako se vec zove) skoro da sam siguran da ima veze sa acpi module. jos ako imas instaliran laptop mode(ne znam da li ga ubuntu automatski instalira na laptopu) ... uzas . vjerovatno je tako agresivno podesen da pogasi bukvalno sve sto ti onemogucava da pokrenes mashinu poslije deep hybernate.a kako sam na brzinu pronasao na netu, ubuntu ima sa tim problema( i jos dosta distribucija)
Problem koji opisujes sa brzinom neta, mi se cini da je prouzrokovan pogresnom konfiguracijom u enkripciji bezicne mreze, vjerovatno wpa/wpa2. Cini mi se da postavke na laptopu i routeru nisu identicne. Zbog toga prodjes, sa puno muke,(citaj sporo) kroz prvi stage na autentikaciji .i dalje zapinje. Nemoj me molim te shvatiti pogresno, ali imam osjecaj da tvoje trenutno iskustvo sa linuxom nije dovoljno da samostalno rijesis ovaj problem. Mozda da neko opet svrati ili da nekom iskusnom ubuntu useru otvoris pristup preko npr. teamviewer-a. Mozda je opcija, cisto da se iskljuce neki potencijalni problemi, skinuti taj drugi stariji komp sa neta , na nekih pola sata i provjeriti kako i da li ce raditi sa standardnim wpa2.

pozdrav
People disagree with me. I just ignore them.
Avatar
Postovi: 364
Postovi: 364
Pridružen/a: 30 kol 2014, 18:34
Podijelio/la zahvalu: 17 puta
Primio/la zahvalu: 38 puta
Spol: M
OS: suse, Arch

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 20 gostiju.