Sada je: 19 tra 2024, 21:46.
Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

bertone je napisao/la:Koristi li netko LM 19 Cinnamon (ili ga je barem isprobao), ako da, zanima me koliki vam je boot time do log on screena?
Name sa prvom verzijom koju su izdali je to trajalo po par minuta (kod mene na više različitih laptopa). Prije par dana sam vidio da su izdali ISO v.2 pa sam probao ponovno i je malo bolje no boot i dalje traje skoro minutu pface


Pa nije minuta za podizanje sustava tako strašna... Meni se Debian 9.5 u radnom okruženju Mate podiže za 45 sekundi, a mogao bih uštedjeti još četiri sekunde kad bih pritisnuo Enter dok traje Grub boot loader. Znam da brzina podizanja ovisi i o aktiviranim aplikacijama, ali moj Mate je gotovo vanila.
Avatar
Postovi: 1067
Postovi: 1067
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 150 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
A gle, kad navikneš na dobro onda je povratak na loše šaka u oko kao i sa svime u životu :-D ... no da su nešto shebali, jesu :pogled_dolje
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11348
Site Admin
Postovi: 11348
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1016 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Mislim da je bilo nekih ozbiljnijih nevolja s Mintom od (pre)dugog podizanja sustava...

Iako LM 19 nisam još ni uživo isprobao, vidio sam da se LM 18 uopće nije dao instalirati u nekim slučajevima, jer bi znalo zapeti kod UEFI-ja, ili možda sve ISO-slike nisu savršene. Na forumu Minta bilo je takvih prigovora od strane drugih korisnika, poput (srećom riješenog) https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?t=230153

a taj problem je i mene iznenadio kad me bliska osoba nedavno zamolila za pomoć. S Debianom je bilo sve u redu, instalacija prođe glatko, no ne odgovara svima Debian. Nažalost, kod Minta stvari u novije vrijeme znaju poći naopako... možda time žele potaknuti kupovinu računala s predinstaliranim Mintom, ne znam.
Avatar
Postovi: 1067
Postovi: 1067
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 150 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
Meni je sekundarni OS LM 18.1 i taj radi dobro (iako verziju ISOa koju imam je stara, odnosno prva koja je izašla). LM 18.2 sam preskočio i probao 18.3 i taj je bio katastrofa pa se više nisam zamarao time i ostao na 18.1.

Kad je izašao 19.0 pričekao sam par dana, pratio što drugi korisnici pišu i nitko do tada nije spominjao problem dugog boota pa nakon što sam ga instalirao i restartao dočekao me black screen od nekih pet minuta nakon čega bi se pojavio na ekranu log on screen za upis korisnika i passworda. Malo sam kopao i kad nakon par dana nisam našao adekvatno rješenje stavio LM 19 sa strane. Nekidan sam slučajno vidio da su izdali ISO v.2 i išao ponovno probati i kako sam već napisao malo je bolje no i dalje nije to to kad mi se na istom hardveru Arch Xfce ili Loku dignu za 15-ak sekundi... evo Loki boot time:



... tako da sa LM siguno nešto ne štima jer mi je hardver ispravan.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11348
Site Admin
Postovi: 11348
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1016 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
VIše ne nude ni potporu za KDE... Osobno mi se KDE kao radno okruženje nikad nije svidio, čak ni dok sam desetak mjeseci (kolovoz 2017-lipanj 2018) koristio Manjaro kao dual-boot na laptopu Lenovo G500. Međutim, KDE je jedno od vodećih radnih okruženja i odustavši od podrške KDE-u LM je sigurno izgubio dio korisnika.
Avatar
Postovi: 1067
Postovi: 1067
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 150 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
ja sam trenutno promjenio laptop intelov emmc uzeo ,zamjenio ga s duplo jačim po ramu i 500 gb hard i uvjerio se kolko bolje sve radi mada duplo slabiji i samo s 32 gb prostora..a za 20 sekundi mi se mx linux digne, a vjerujem da bi tako bilo s mintom xfce, peppermintom ,xubuntom..možda čak i 20 sek nije dok stisnem enter
exithus lethalis
exithus lethalis
exithus lethalis je napisao/la:ja sam trenutno promjenio laptop intelov emmc uzeo ,zamjenio ga s duplo jačim po ramu i 500 gb hard i uvjerio se kolko bolje sve radi mada duplo slabiji i samo s 32 gb prostora..a za 20 sekundi mi se mx linux digne, a vjerujem da bi tako bilo s mintom xfce, peppermintom ,xubuntom..možda čak i 20 sek nije dok stisnem enter

Blago tebi! Moj se linux sve sporije diže a sve brže pada. J'accuse toi, systemd!
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
bertone je napisao/la:Meni je sekundarni OS LM 18.1 i taj radi dobro (iako verziju ISOa koju imam je stara, odnosno prva koja je izašla). LM 18.2 sam preskočio i probao 18.3 i taj je bio katastrofa pa se više nisam zamarao time i ostao na 18.1.

Kad je izašao 19.0 pričekao sam par dana, pratio što drugi korisnici pišu i nitko do tada nije spominjao problem dugog boota pa nakon što sam ga instalirao i restartao dočekao me black screen od nekih pet minuta nakon čega bi se pojavio na ekranu log on screen za upis korisnika i passworda. Malo sam kopao i kad nakon par dana nisam našao adekvatno rješenje stavio LM 19 sa strane. Nekidan sam slučajno vidio da su izdali ISO v.2 i išao ponovno probati i kako sam već napisao malo je bolje no i dalje nije to to kad mi se na istom hardveru Arch Xfce ili Loku dignu za 15-ak sekundi... evo Loki boot time:



... tako da sa LM siguno nešto ne štima jer mi je hardver ispravan.


Bome thinkpad ga diže i brže od 15 sek..
exithus lethalis
exithus lethalis
jurastublic je napisao/la:... Moj se linux sve sporije diže a sve brže pada. J'accuse toi, systemd!

E to je već veliki problem... mislim, kad je brzina dizanja obrnuto proporcionalna brzini padanja :-D ... ali da, za vrijeme dok smo imali upstart je bilo puno bolje tako da je možda stvarno kriv systemd (ili smo bili mlađi :hmm ).
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11348
Site Admin
Postovi: 11348
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1016 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Jel' netko čitao novi broj Mreže? Kaj BUG-ovci vele za LM19 (vidim da na naslovnici piše "Najbolji Linux desktop", a članak je potpisao I.G.).

slika

EDIT: Da odgovorim sam sebi, on line verzija članka... i ni riječi o problemu sa dizanjem OS-a ili bilo čime (zapravo općeniti tekst koji se može primijeniti i na bilo koju verziju LM :zabrinut )
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11348
Site Admin
Postovi: 11348
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1016 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 13 gostiju.