Sada je: 07 pro 2019, 13:13.
Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pozdrav svima!

Jako mi je žao što moj prvi post/thread na ovakvom forumu mora biti ovakve vrste no molio bih znalce za malu pomoć jer sve solucije koje sam pokušao guglanjem stranih foruma su zakazale :(

Naime prije jedno 2 tjedna sam se odlučio na odvažan potez i maknuo windowse sa laptopa i prešao na Linux (Ubuntu 14.04 LTS).
Sve radi kako treba i super sam zadovoljan dok se jučer nisam pokušao logirat i završio u login screen loop-u...

sustav sam update-ao redovito i nisam imao problema inače i neznam zašto se ovo odjednom zbiva.

1) probao sam upisat krivi password te sustav vrati da je password kriv znači upisujem pravi za vrijeme loopa

2) napravio sam
Kod: Označi sve
sudo service lightdm restart
i nije bilo od pomoći

3) probao sam se ulogirat preko terminala i uspio i mogu uć ali ne u grafički desktop (pardon na izrazu još sam preveliki noob da znam sve terminologije)

4) provjerio sam prava home direktorija i imao sam adekvatna prava na oba accounta
chown -R [user-name]:[user-name] /home/[user-name]

5) napravio sam novog usera i mogu se ulogirat normalno pomoću grafičkog sučelja, znači pretpostavka je da se je nešto zeznulo u , bubnut ću, konfiguracijskoj datoteki za mog prvog usera

neznam kako otvoriti i pogledati error logove da bi mogao usporediti bilo što na što naletim da je različito kad natipkam
ls -lah
u terminalu.
Pomalo gubim živce jer sam neiskusan pa ako itko ima bilo kakav savjet bio ih prezahvalan.

P.S. ako sam fulao mjesto za post threada molim modove da me presele na adekvatno mjesto
Zadnja izmjena: Borna; 14 sij 2015, 12:59; ukupno mijenjano 1 put/a.
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
dobrodošao :bok

Daj samo reci koju grafičku koristiš (odnosno koja je konfiguracija desktop/laptop)?
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T440p
Intel Core i5-4300M
Intel HD Graphics 4600
16GB DDR3L
1xSanDisk X400 512 GB & 1x240GB Intel 2500 Pro
15.6" FHD IPS anti-glare
6 & 9 cell Li-Ion battery
Slika: dio kolekcije

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 573 puta
Primio/la zahvalu: 752 puta
Pozdrav i hvala :)

ovo je laptop
http://www.cnet.com/products/hp-630-15- ... ies/specs/

grafička je - AMD Radeon HD 6370M
Malo sam u međuvremenu kopao pa mi jedino pada na pamet da probaš instalirati/reinstalirati "ubuntu-session package".. u terminal možeš pa za instalaciju upiši:
sudo apt-get install ubuntu-session

.. pa probaj ući u OS, a ako ne ide, onda napravi reinstalaciju:
sudo apt-get install --reinstall ubuntu-session

.. ili pričekaj još malo dok se ne javi netko iskusniji ;)

EDIT: Koji grafički procesor si inače koristio.. Intelovu HD grafiku ili Radeon?
EDIT2: I nebuš valjda stalno imao taj tužni avatar :-D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T440p
Intel Core i5-4300M
Intel HD Graphics 4600
16GB DDR3L
15.6" FHD IPS anti-glare

ZEN
"What do you want?"
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Site Admin
Site Admin
Ctrl+Alt+F2
logiraj se i ukucaj:
startx

ako ti ispiše kakvi problem, slikaj ili zapiši.
Za probleme možeš još pogledati u ~/.xsession-errors (skriveni fajl), najlakše ti je podići live cd i u /home particiju instaliranog (ne live) Ubunta omogući da vidiš skrivene fajlove i naći ćeš ga, a drugi fajl ti u /var/log...
Podijelio/la zahvalu: 68 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
@bertone

ovo sa sessionom cu isprobati cim dodem doma i docepam se laptopa ponovo mada sam vidio nešto na tu tematiku na jednom od foruma i kada sam ukucao nije urodilo plodom ali probat cu tvoju verziju jos jednom :)

sto se tice grafike nisam naknadno stavljao drivere za graficku te pretpostavljam da je Ubuntu koristi Intelovu integriranu

sto se avatara tice - uplakani sloth ostaje sve dok mi se emotivno stanje ne promijeni

@vision probao sam to iz terminala nakon uspjesnog logina i pojavio mi se samo pinky(ubuntu screen) bez sidebar-a, ne sjecam se doduse da li sam mogao otvorit terminal opet, kad dodem doma provjerit cu opet ali nisam 100%

sto se tice error file-a locirao sam ga ali nisam znao kako da ga otvorim preko terminala probao sam preko gedit-a ali nije radilo :(
Kad dođeš doma, uđi i u BIOS i tamo pogledaj da li imaš postavke koju ćeš grafičku koristiti, pa ako imaš probaj uključiti Intel, a ugasiti ATI/AMD (i obrnuto naravno).

Za avatar se zezam ;)
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T440p
Intel Core i5-4300M
Intel HD Graphics 4600
16GB DDR3L
15.6" FHD IPS anti-glare

ZEN
"What do you want?"
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Site Admin
Site Admin
cat ~/.xsession-errors

samo hrabro, prikaz baš neće biti lijep za one koji se nisu susretali sa time, ali vjerovatno je problem sa grafičkom nakon nadogradnje, ako ga uspiješ popraviti ili skini Mint 17.1 i njega koristi (rješenje nije druga distra, ali ako je vrijeme u pitanju i "ostalo" onda je lakše preći na drugu distru nego odustati ;) )
Podijelio/la zahvalu: 68 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
Ma zagrijao sam se za Ubuntu jer mi je (znam da će me dosta linuxaša mrzit zbog ovoga) prekrasan XD + bavim se dosta androidom pa vecina online pise da je Ubuntu najbolje podrzan sto za Eclipse, Android Studio i ostale sitnice (možda je to bulls*** ali tolko zasad znam)

odustat necu sigurno ali kazem volio bih ostati na Ubuntu-u to je bila kako da kazem ljubav na prvi pogled :)
U određenim slučajevima može se desiti da se u Display managera izgubi defaulted postavka sesije. Tada se display manager stalno vraća na sebe samog nakon logina. Klikni na login ekranu na gumbić odabira sesije i tamo pogledaj da li je Unity odabran kao Default.
(nemam sada pred očima ubuntuov display manager, pa ne znam gdje je taj gumbić i kako se zovu sesije, ali mislim da ćeš shvatiti što ti govorim :))
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.