Sada je: 19 tra 2024, 21:10.
Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

Nisam nigdje čitao detaljno kaj je sve u novom kernelu,, no ako su u novom kernelu i nove verzije open drajvera, poboljsanje bi mogli osjetiti i srednje stari hardver a ne samo najnoviji..

Baš imam volje probati 15.04... Nadogradnje sa 14.04 na 15.04 kroz update manager nebi donijela novi kernel ili... ?
Max Bunker
Max Bunker
Dodaje hardver, odnosno meni je automatski dodalo driver za Broadcom wifi karticu na Lenovu U350 kojeg sam prije morao sam instalirati.
Osim toga, kompletno cijeli laptop radi malo življe što se možda najbolje osjeti kod reprodukcije vedea gdje Intelov 1,3 MHz ULV CPU u kombinaciji sa Intel X4500M VGA uspijeva progurati 1080p uz minimalno povremeno trzanje no prekratko imam na laptopu 15.04 da bi mogao reći više.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11348
Site Admin
Postovi: 11348
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1016 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Na Thinkpad x201 ne prepoznaje touch-screen, blah...
Avatar
Postovi: 66
Postovi: 66
Pridružen/a: 25 kol 2011, 11:05
Lokacija: Beograd
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Ubuntu, GNOME
Uros je napisao/la:Na Thinkpad x201 ne prepoznaje touch-screen, blah...

To nije bug, to je feature.. odnosno Ubuntu sprečava korisnika da packa i maže ekran ;)
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11348
Site Admin
Postovi: 11348
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1016 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Max Bunker je napisao/la:Nisam nigdje čitao detaljno kaj je sve u novom kernelu,, no ako su u novom kernelu i nove verzije open drajvera, poboljsanje bi mogli osjetiti i srednje stari hardver a ne samo najnoviji..

Baš imam volje probati 15.04... Nadogradnje sa 14.04 na 15.04 kroz update manager nebi donijela novi kernel ili... ?


Mislim da ne možeš kod online upgradea preskočiti verziju, morao bi upgradeati najprije na 14.10 pa onda na 15.04, LTS na LTS može ali čini mi se da kod ovih short term release izdanja ne možeš preskočiti verziju.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
Ok, kužim...

No nešto drugo me zanimalo : prije par godina sam napravio takvu online nadogradnju kroz update manager i u biti se vrlo malo toga nadogradilo , pa zato pitam da li je to i danas tako tj da li će se takvom nadogradnjom nadograditi i kernel i sve instalirane aplikacije i paketi na inačice koje bih imao da sam napravio čisti instal ubunta 15.04 ?

Također zamolba za objašnjenje ako netko zna: onima koji sada instaliraju ovu betu2 , da li će kroz redoviti update ta beta se nadograditi na stabilnu verziju ili je ipak bolje pričekati pa napraviti čistu instalaciju 15.04 nakon 23 travnja ? ( nadam se da isto to sve vrijedi i za kubuntu i ostale podverzije )
Max Bunker
Max Bunker
Ukratko da, i da.

S tim da moraš da sačekaš da izađe završeno izdanje, ali ukoliko instaliraš betu ona se redovnim ažuriranjem pretvara u final release, ali ne pre datuma zvaničnog izlaska.

Inače ova regresija oko Thinkpad-a opasno mi ide na nerve, vidim da je dosta wacom uređaja pogođeno.
Avatar
Postovi: 66
Postovi: 66
Pridružen/a: 25 kol 2011, 11:05
Lokacija: Beograd
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Ubuntu, GNOME
Max Bunker je napisao/la:Ok, kužim...

No nešto drugo me zanimalo : prije par godina sam napravio takvu online nadogradnju kroz update manager i u biti se vrlo malo toga nadogradilo , pa zato pitam da li je to i danas tako tj da li će se takvom nadogradnjom nadograditi i kernel i sve instalirane aplikacije i paketi na inačice koje bih imao da sam napravio čisti instal ubunta 15.04 ?

Također zamolba za objašnjenje ako netko zna: onima koji sada instaliraju ovu betu2 , da li će kroz redoviti update ta beta se nadograditi na stabilnu verziju ili je ipak bolje pričekati pa napraviti čistu instalaciju 15.04 nakon 23 travnja ? ( nadam se da isto to sve vrijedi i za kubuntu i ostale podverzije )


Kada radiš online upgrade na novu verziju trebao bi ti povući poprilično fileova i sve će biti upgradeano, kernel i sve aplikacije. Ugasiti će ti vanjske repositoryje prije upgradea koje poslije možeš ponovno uključiti, backupiraj si podatke za svaki slučaj kada radiš upgrade preko Interneta. Kroz redoviti update ćeš dobiti standardni 15.04 kao i da ga instaliraš nakon što je izašao jer ima iste repositoryje i sve ostalo, tako da sve alpha i beta verzije na kraju budu iste kao i službena verzija, tako da tu nemaš problema.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
Od kuda mi je najbolje skinuti iso ubuntu 15.04 ? Vidim tamo na cdimage stranici pod daily je svaki dan novi iso pa neznam jel da skinem taj ili ima kakva bolja solucija ....

Kad ga instaliram, mogu ga posle normalno koristiti ili bi ipak morao naknadno čisti install finalne verzije ? Vidim da jhim kaže da je to ok no malo sam skeptičan pa da utvrdimo :-)
Max Bunker
Max Bunker
Ja sam skinuo odavde.. što se tiče drugog pitanja najbolje ti je sačekati do 24. travnja i onda si skini final verziju 15.04 (ne zato što se ova beta ne bi nadogradila na final, nego zato kaj si ziheraš :hihi .. pa kaj god da napišemo i dalje će te izjedati crvić sumnje)

Usput, 116 MB updatea od jučer je smrdalo postavke osvjetljenja i nemreš nikako potamniti ekran (na laptopu) tako da je najbolje sačekati još malo ak ti treba za posao (iako je za posao LTS, a ne ove među verzije)
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11348
Site Admin
Postovi: 11348
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1016 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 15 gostiju.