Sada je: 29 ožu 2024, 11:42.
Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

Dobro jutro dragi linuxasi, već dulje vremena planiram napisati neki konstruktivni post i dat doprinos community-u a kad ono Bug XD

Dakle zadnja dva dana muku mučim sa reinstalacijom Ubuntu-a 14.04.03 LTS skinutog sa službene stranice Ubuntu-a.

Tech specs

Laptop : http://www.cnet.com/products/hp-630-15-6-p-p6200-windows-7-home-premium-64-bit-4-gb-ram-320-gb-hdd-series/specs/
Video : AMD Radeon HD 6370M
Ram : 4GB
Hard : Kingston SSD V300, 120GB, 2.5", SATA-600, SV300S37A/120G

Opis problema

Dakle nakon kupnje novog SSD-a zbog očitih razloga ubrzanja starog hardvera trebalo je napraviti fresh install Ubuntu-a.
Skinuo 3 verzije (14.04.03 LTS, 15.04 alpha desktop verzije i Mint 17.02 Cinnamon sve 64 bit).
Za stvaranje bootable USB-a koristio sam Universal USB installer i Linux Live USB Creator da isprobam oba.

S Mint-om je sve prošlo okej, testni login s USBa je prošao i uspio sam instalirati Mint bez problema da je sve radilo.
Nakon
Kod: Označi sve
sugo apt-get update
followed by
Kod: Označi sve
sudo apt-get dist-upgrade
počeli su se javljati neki warningzi no na stranu to sustav je radio! Napomena: Mint sam testirao nakon što sam isprobao sve što mi je palo na pamet s Ubuntu-om čisto da vidim da li je hardverska greška.

Ajmo na Ubuntu...

Install prođe okej, dodam user-a sve prođe po ps-u i napravim restart. Izvadim brzo USB jer se sustav diže za 3 sec (SSD ftw) i dođem na dreaded login screen. Unesem sve podatke vidim desktop bez ikona, miš nestane, ekran se zacrni i vrati me na login screen. Ista stvar s loginom kao Guest. Znači još jednom ovo je fresh install i prilikom instalacije brisao staru verziju znači nisam ništa mijenjao što bi uzrokovalo bug, ovo je out of the box .iso s njihove stranice...ajmo dalje...

Kod: Označi sve
CTRL + ALT +F1


otvorio sam .Xsession-Errors i .Xsession-Errors.old i to je izgledalo ovako:

slika

Nakon guglanja riječ po riječ svega što sam našao dosta post-ova je uputilo na problem sa grafičkim driverima što mi i nema previše smisla jer grafičku nisam mijenjao a isti operativni sustav sam instalirao bez problema na isti laptop prije 6+ mjeseci.

Probao sam manje više sve sugestije iz:
http://www.linuxzasve.com/forum/viewtopic.php?f=11&t=12237&hilit=login+screen+loop
nije pomoglo.

Kod: Označi sve
startx

dobivam ovo:
http://i.imgur.com/TZTilNK.jpg

Znači dva dana, ubuntu reinstaliran na novo četiri puta, dva puta pokušavao dići sa usb-a u svrhu testa, isti bug. Mint radi i install i boot s USB-a.
Ima li itko kakvu ideju :)

I nije da imam išta protiv Mint-a ali nekako navikao sam se sad na Ubuntu jednostavno htio bi ostati na njemu, tako da sugestije tipa "ako ti Mint radi šta njega ne koristiš" molim da budu izostavljene XD
Avatar
Postovi: 14
Postovi: 14
Pridružen/a: 14 sij 2015, 11:59
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 14.04 LTS
Provjeri iso hash i napravi USB stick sa Unetbootinom pa pokušaj opet. Je li imaš isti problem i sa 15.04? 14.04.3 ima kernel i X.org od 15.04. Mint 17.2 ima 3.16 kernel a 15.04 i 14.04.3 imaju 3.19, moguće je da je nešto do free drivera, ako ne prođe ni sa stickom napravljenim preko Unetbootina probaj instalirati proprietary drivere za svoju grafičku, u GRUB recoveryju mislim da ima opcija za low graphics mode, vidi ako to radi pa napravi update sustava, a onda preko Ubuntu Software Centera instaliraj drivere, to se nalazi u Edit-Software Sources-Additional Drivers. Ako ni low graphics mode ne radi onda će trebati proprietary drivere instalirati iz konzole.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
Kod: Označi sve
alt + ctrl + F1

Kod: Označi sve
sudo pkill -9 Xorg

Kod: Označi sve
startx

izvor
Avatar
Postovi: 1799
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Lokacija: Zaljev svetaca
Podijelio/la zahvalu: 69 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
Ok dečki evo pametniji smo iz dana u dan :)

dakle proces za manje stresa je sljedeći:

nakon installa pokrenuti:

Kod: Označi sve
sudo apt-get update


followed by...

Kod: Označi sve
sudo apt-get dist-upgrade


meni je bacao faking pixbuff errore i reko da mi je install strgan isto ko ovom momku:
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/gdk-pixbuf/+bug/1282294

nakon toga odradi reboot
Kod: Označi sve
sudo reboot


kad se boota opet...

Kod: Označi sve
CTRL + ALT +F1


login etc...

Kod: Označi sve
sudo fglrxinfo


trebao bi sada vratiti nešto, ako ne vrati...

Kod: Označi sve
sudo apt-get install fglrx


jer mu je upgrade dodao dependency očito, followed by:

Kod: Označi sve
sudo apt-get install fglrx xvba-va-driver libva-glx1 libva-egl1 vainfo


followed by:

Kod: Označi sve
sudo amdconfig --initial


to treba obavezno prije reboot-a

sad reboot
Kod: Označi sve
sudo reboot
i voila stvar je proradila...idem na pivu da se ohladim...

izvor koji je pomogao:
https://help.ubuntu.com/community/BinaryDriverHowto/AMD

EDIT: molim drage modove da prebace ovo u solved tyvm peace out :)
Avatar
Postovi: 14
Postovi: 14
Pridružen/a: 14 sij 2015, 11:59
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 14.04 LTS
Dodano na popis riješenih problema, u naslov prvog posta dodano da je problem riješen zbog čega sam morao skratiti naslov teme (ograničen broj znakova za naslov).
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 13 gostiju.